علیرضا عابدینی
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

17 تهدید امنیتی در اینترنت که باید بشناسید تا هک نشوید

ورود به محیط اینترنت همانند پا گذاشتن در یک زمین پر مین است که گذر صحیح و با دقت شما با حفظ ملاحظات امنیتی می تواند شما را به هدف نهایی و سرانجام نیکو برساند و هر گونه کوتاهی و غفلت همانند پا گذاشتن بر روی یکی از مین ها ست که منجر به تخریب و نابودی سیستم و اطلاعات شما می شود.در این مقاله سعی بر این دارم تا نقاط خطرناکی از اینترنت را برای شما معرفی کنم که همانند همان مین ها می باشند و باید با دقت و حفظ و رعایت نکات امنیتی از آنها عبور کنید تا بتوانید با موفقیت از این سرزمین (اینترنت ) لذت ببرید. این تهدیدات عبارتند از :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
تهدیدات اینترنتی
 1. تهدید 1 : فایل های فلش مخرب که می توانند کامپیوتر شما را آلوده کنند : محل : وب سایت هایی که دارای فایل های فلش هستند ، نرم افزار های گرافیکی فلش ادوبی به یک هدف بزرگ و مخرب در طی سال های اخیر تبدیل شده اند که بطور مرتب در حال ارائه وصله های امنیتی هستند. اما نقطه خطرناک مرتبط با کوکی های فایلهای فلش هستند که همچنان در کامپیوتر شما باقی می مانند و می توانند رد شما را که به چه سایت هایی مراجعه کرده اید پیگیری کنند.

 2. تهدید 2 : لینک های کوتاه : محل: توییتر ، استفاده از لینک های کوتاه همانند توییتر برای اتصال به آدرس های اینترنتی طولانی که روش مناسبی برای پنهان کردن اطلاعات در پشت این لینک ها کوتاه می باشد.

 3. تهدید 3 : فایلهای ضمیمه ایمیل ها : محل: صندوق ایمیل شما ، اگر چه فیشینگ و پیوست های ایمیل آلوده چیز جدیدی نیست، اما همچنان این روش ها در حال توسعه و پیچیده شدن هستند و شاید بهترین راه برای مواجه نشدن با اینگونه خطرها اعتماد نکردن به آنچه در ایمیل ضمیمه شده و به جای کلیک بر روی لینک‌های ارسال شده به صورت مستقیم به وب سایت مربوطه مراجعه کنند.

 4. تهدید 4 : مخفی کردن تروجان در ویدئو موسیقی و یا دانلودنرم افزار و یا .. : محل: سایت های تورنت ، سایت های تورنت (مانند بیت تورنت) اغلب برای به اشتراک گذاری موسیقی ، فیلم ها، و یا نرم افزار استفاده می شود، و یک گنجینه ای از نرم افزارهای مخرب می باشند. بدافزارها می توانند خود را در لباس مبدل در قالب یک نرم افزار خود را شما معرفی کنند. بن ادلمن، محقق حفظ حریم خصوصی و استادیار در دانشکده بازرگانی هاروارد، می گوید سایت های تورنت خطرناک ترین مکان برای بازدید هستند چرا که محیط هایی هستند کاملا غیر قابل اعتماد.

 5. تهدید 5 : تروجان در عکس ها و یا فیلم ها : محل :سایت های مستهجن ، سایت های مستهجن دارای امنیت کمتری نسبت به سایت های اصلی، اما این تمام داستان نیست. "شکی نیست که بازدید از این وب سایت ها بشدت مرگبار و خطرناک است.راجر تامپسون، افسر ارشد با شرکت امنیتی AVG می گوید "دور ماندن از این سایت ها شما را از تهدیدات امنیتی خطرناکی حفظ می کند چرا که این سایت ها با عادت دادن شما، از شما بعنوان یک طعمه استفاده کرده و حملات تخریبی خود را انجام می دهند.

 6. تهدید  6 : اسب های تروجان مبدل به عنوان کدک های ویدئویی : محل: سایت های دانلود ویدئو، شبکه های نظیر به نظیر ، کدک های ویدئویی - یک قطعه کوچک از نرم افزاری است که برای یک نوع از فایل های تصویری پشتیبانی می کند و شاید با این مورد برخورد کرده باشید که برای دانلود و یا تماشای آنلاین فیلم حتما باید کداک های آن را نصب کنید.همینجاست که تروجان ها خود را در قالب کداک وارد سیستم می کنند.

 7. تهدید 7 : موقعیت جغرافیایی - گوشی های هوشمند : محل: گوشی های هوشمند خود ، گوشی های هوشمند بطور بالقوه یک تهدید به حساب می آیند که با اطلاعاتی که از مکان جغرافیایی خود می دهند ، می توانند ابزاری باشند برای بدافزارها و جاسوس افزارها.

 8. تهدید 8 : موتورهای جستجو که شما را به وب سایت های مخرب سوق می دهند : محل : موتورهای جستجو ، مسمومیت موتور جستجو به این صورت که موتورهای جستجو طبق الگوریتمی صفحات و وب سایت هارا در در رتبه بالا قرار می دهند و همین موضوع باعث شده تا بدافزارها خود را از این طریق در پوشش های مختلف در موتورهای جستجو در نقاط بالایی قرار دهند. به عنوان مثال، با توجه به یک مطالعه اخیر توسط شرکت امنیتی مک آفی، 19 درصد از نتایج جستجو برای 'کامرون دیاز و محافظ صفحه نمایش، نوعی از مخرب بود.

 9. تهدید 9 : فایلهای PDF مخرب : محل: هک وب سایت ها، به علاوه صندوق پستی ، به اصطلاح فایلهای PDF مسموم فایل های PDF ای هستند که باعث اشکالات در نرم افزار Adobe Reader و Adobe Acrobat می شوند. آنها ممکن است به یک مهاجم اجازه بدهند تا سیستم را در در اختیار خود گرفته.

 10. تهدید 10 : از فایل های ویدئویی مخرب با استفاده از نقص در نرم افزار پخش به ربودن اطلاعات رایانه های شخصی : محل :  سایت های دانلود فیلم ، حمله شناخته شده به حفره امنیتی موجود در نرم افزارهای پخش فیلم مانند نرم افزار QuickTime Player و استفاده از آنها برای حمله به رایانه های شخصی.

 11. تهدید 11 : دانلود درایورها : محل: هک سایت های مشروع

 12. تهدید 12 : نرم افزار آنتی ویروس جعلی : محل: صندوق پستی خود، هک سایت های مشروع ، برنامه های آنتی ویروس جعلی که مانند نسخه های واقعی، با پیام های هشدار عمل می کنند.

 13. تهدید 13 : تبلیغات تقلبی در سایت ها : محل: فقط در مورد هر وب سایت آگهی پشتیبانی

 14. تهدید 14 : نرم افزار فیس بوک مشکوک : محل: فیس بوک ، برنامه های فیس بوک به مدت طولانی یک موضوع برای کارشناسان امنیتی شده است.که هموراه در حال توسعه برنامه های خود است و با جمع آوری داده ها و اطلاعات شخصی شما، می تواند دسترسی های متفاوتی را بر روی سیستم شما جهت فعالیت های مخربانه داشته باشد.

 15. تهدید 15: سایت هایی که شما را برای ثبت نام و یا فروش آدرس ایمیل تشویق می کنند :محل: سایت های تجهیزات الکترونیک رایگان ، سایت هایی که با جذابیت هایی از قبیل هدیه یک اپل رایگان! دریافت یک لپ تاپ رایگان! آی پاد رایگان! و .... جذب کاربر کرده و در نهایت فعالیت های خرابکارانه خود را انجام می دهند.

 16. تهدید 16 : فیشینگ :محل: شبکه های اجتماعی، "یکی از خطرات بزرگتر که در حال حاضر کاربران با آن مواجه هستنداستفاده از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر است.

 17. تهدید 17 : Oversharing - افشای اطلاعات شخصی بیش از حد در پروفایل های شبکه های اجتماعی : محل: شبکه های اجتماعی ، بسیاری از شما دیده اند، افرادی را که در فیس بوک و یا توییتر اقدام به فاش کردن اطلاعات بیش از حدی که لازم است می کنند ؟ و این خطر مهلکی است که تعداد کمی از مردم با شبکه های اجتماعی آنرا درک می کنند.شما همه این مخاظرات(مین ها) را رد نخواهید کرد مگر با نص آنتی ویروس و یک رفتار صحیح و محتاطانه در بستر اینترنت

علیرضا عابدینی
علیرضا عابدینی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم ، مدرس دوره های کامپیوتر ، مدیر فناوری اطلاعات و دارای گواهینامه های MCSA ، CCNA ، CEH و Network Plus و خوشحالم از اینکه می تونم دانشم رو در توسینسو به اشتراک بگذارم

نظرات