آموزش بکاپ گیری و بازگردانی اطلاعات در ویندوز 8

با سلام به همه دوستان ، در این مقاله سعی داریم نگاهی به روشهای جدید پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات در ویندوز 8 بیندازیم. شرکت مایکروسافت 3 روش جدید پشتیبان گیری و ترمیم داده های File history,Refresh و Reset را در محصول جدیدش یعنی ویندوز 8 ارائه کرده است.File history به کاربران اجازه بازیابی فایل های پاک شده یا نسخه قبلی از آخرین ویرایش فایل را می دهد.تکنیک Refresh اجازه بازیابی فایل های سیستمی را می دهد که بیشتر شبیه System Restore هست. تکنیک Reset هم در واقع یک بازیابی به تنظیمات اولیه هست که در ادامه به شرح هرکدام از این سه ویژگی و چگونگی بکارگیری اونها می پردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

1- بررسی تکنیک File History یا تاریخچه فایل

File History در واقع ورژن بهبود یافته همین ویژگی در ویندوز 7 می باشد که یک پشتیبان از اطلاعات شما را که ممکن است بصورت تصادفی پاک شود و یا اینکه تغییر پیدا کند یا خراب شود ایجاد می کند .با این امکان،شما می توانید فایل ها و فولدرها را به حالت قبلی ذخیره شده ای که دارید بازیابی کنید، در ویندوز 7 ،فایل ها به آخرین system restore point ای که ویندوز ایجاد کرده یا آخرین windows backup ای که گرفته شده برگردانده می شوند.در ویندوز 8 فقط یکبار کافیست تا File History را فعال کنید تا از فایل های ایجاد شده جدید یا تغییر یافته شما هر چند وقت یکبار(فاصله زمانی رو خودتان تعیین می کنید) snapshot بگیرد.توجه داشته باشید که File History باید در یک external Drive و یا بر روی یک Network Location ذخیره شود، برای دسترسی به تنظیمات File History در ویندوز 8 ،وارد کنترل پانل شده و گزینه File History رو انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

اگر شما یک هارد external متصل به کامپیوتر دارید به سادگی می توانید روی گزینه Turn on کلیک کنید در غیر اینصورت باید محلی رو روی شبکه برای ذخیره انتخاب کنید.از گزینه Restore personal files نیز می توان برای باز کردن یک File History که قبلا ایجاد شده استفاده کرد. در قسمت Advanced setting می توانید تعیین کنید در چه فواصل زمانی یک کپی از فایل ها ایجاد شود و اینکه چه درصدی از فضای دیسک استفاده شود و چه مدت نسخه های ایجاد شده در سیستم نگهداری شوند.برای محیط های Home group نیز می توان مکان دخیره سازی را در یکی از سیستم های عضو تعیین نمود.

وب سایت توسینسو

2- بررسی تکنیک Refresh یا تازه سازی

تکنیک Refresh شبیه به Repair در ویندوز XP هست.وقتی سیستم شما یه خوبی کار نی کند ، شما می توانید یک Refresh را انجام دهید و بدین صورت از تمامی فایل های شخصی و برنامه های Metro style خود یک نسخه پشتیبان بگیرید و سپس ویندوز را دوباره نصب کنید .مایکروسافت ادعا می کند که کل فرآیند Refresh جدای از اینکه از چه حجمی از اطلاعات پشتیبان گرفته می شود ،کمتر از 10 دقیقه طول می کشد. برای ایجاد یک Refresh مراحل زیر رو انجام بدید :

1 ) کرسر موس رو به گوشه بالای سمت راست ببرید تا نوار ابزاری در گوشه سمت راست ظاهر شود و گزینه Settings را انتخاب کنید

وب سایت توسینسو

2 ) سپس گزینه Change PC settings را انتخاب کنید

وب سایت توسینسو

3 ) از پنجره باز شده تب General را انتخاب کنید

4 ) از بین گزینه های ظاهر شده در پایین، سراغ گزینه Refresh your PC without affecting your files رفته و بر روی Get started رو انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

3- بررسی تکنیک Reset

تکنیک Reset شبیه به یک بازیابی به تنظیمات اولیه هست که این تکنیک بیشتر به درد مواقعی می خوره که شما بخواهید سیستم خود را بفروشید یا اینکه آن را به تنظیمات اولیه برگردانید .البته قبل از آن باید فایل های شخصی خود را از روی سیستم انتقال بدهید ، زیرا این عملیات درایو را قبل از نصب ویندوز فرمت کرده و تمامی اطلاعات شما را پاک می کند ، مایکروسافت برای این فرآیند نیز زمانی بین 10 تا 25 دقیقه را اعلام کرده است. برای انجام Reset باید مراحل زیر رو انجام بدید :

1 ) کرسر موس رو به گوشه بالای سمت راست ببرید تا نوار ابزاری در گوشه سمت راست ظاهر شود و گزینه Settings را انتخاب کنید.

2 ) سپس گزینه Change PC settings رو انتخاب کنید

3 ) از پنجره باز شده تب General رو انتخاب کنید.

4 ) از بین گزینه های ظاهر شده در پایین، سراغ گزینه Remove everything and reinstall windows رفته و بر روی Get started رو انتخاب کنید

وب سایت توسینسو

در این مقاله سعی شد 3 روش پشتیبان گیری و ترمیم داده ها(Backup & recovery ) جدید در ویندوز 8 را بررسی کنیم.File History علی رقم نیاز به یک اکسترنال درایو و یا یک درایو بر روی شبکه،در عوض گزینه های بهتری را برای پشتیبان گیری نسبت به ویندوز 7 در اختیار می گذارد.Refresh نیز بصورت پیش فرض از بعضی فایل های شخصی و برنامه های نصب شده پشتیبان نمیگیرد ولی یک راه سریع را برای نصب مجدد ویندوز را در اختیار شما قرار می دهد ، در حالی که فایل های شخصی شما را از بین نمیبرد و تکنیک Reset راه حلی سریع و ساده برای پاکسازی سیستم به حالت اولیه می باشد.


نظرات