امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

پورت SCSI چیست؟

به زبان عامیانه SCSI نوعی اتصال یا کانکشن برای دستگاه های ذخیره سازی و سایر دستگاه ها در کامپیوتر است.SCSI بر اساس تکنولوژی Shugart Associates System Interface یا SASI ساخته شده است که بعد ها به تکنولوژی SCSI تکامل یافت.به طور معمول انواع پورت ها و رابط های فیزیکی رسانه های ذخیره سازی مثل هارد درایو ها و همچنین درایو های نوری از تکنولوژی SCSI پشتیبانی میکنند.SCSI به طور سنتی عملکرد بهتری را نسبت به PATA ارائه میدهد اما استفاده از SCSI در سیستم های دسکتاپ آنچنان هم گسترده نیست و هم اینکه رسانه های ذخیره ساز پشتیبانی کننده از SCSI نیز گران قیمت هستند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
پورت اسکازی چیست؟ SCSI چیست

SCSI چگونه کار میکند ؟

رابط های SCSI همانند سایر رابط ها به طور مستقیم به دستگاه های ذخیره سازی که به ماردبورد سیستم متصل شده اند متصل میشوند و یا اینکه به storage controller card ها متصل میشوند.دستگاه های SCSI وقتی به صورت داخلی نصب میشوند توسط کابل ribbon به سیستم متصل میشوند.اتصالات خارجی برای SCSI ها توسط پورت های موجود storage controller card فراهم میشود.در داخل Controller یک چیپ حافظه وجود دارد که SCSI BIOS را نگهداری میکند که اساسا قطعه ای یکپارچه شده با نرم افزار است که برای کنترل دستگاه های SCSI متصل شده بکار میروند.

SCSI چه تکنولوژی هایی در خود دارد؟

تعدادی تکنولوژی های مختلف از SCSI وجود دارد که از طول کابل های مختلف ، سرعت آنها ، و متصل شدن بیش از یک عدد دستگاه SCSI را پشتیبانی میکنند.در سال 1986 نسخه های اولیه از SCSI از اتصال همزمان 8 عدد دستگاه SCSI پشتیبانی میکردند که سرعتی معادل با 5MB/s را فراهم میکردند.در زیر به تشریح نسخه های مختلف SCSI و سرعت هایشان میپردازیم:

 • SCSI-1 : این نوع SCSI که به narrow SCSI نیز معروف است از کابلی با 50 عدد پین استفاده میکند.این نسخه از SCSI همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم از سرعتی معادل 5 مکابایت بر ثانیه پشتیبانی میکند.Narrow SCSI از 8 بیت Bus استفاده میکند و بدیهی است که از 8 عدد دستگاه SCSI پشتیبانی میکند.
 • SCSI-2 : این نوع SCSI از کابلی با 25 ، 50 و یا 68 عدد پین استفاده میکند.این نسخه از SCSI در ابتدا به fast SCSI نیز معروف بود زیرا توان سرعت انتقال داده ای برابر با 10 مگابایت بر ثانیه را داشت(دو برابر سریعتر از SCSI-1).اما در هر صورت مانند SCSI-1 از 8 عدد دستگاه SCSI پشتیبانی میکند.
 • Fast wide SCSI هم نسخه بروز شده ی Fast SCSI است که از 16 بیت Bus یا 16 عدد دستگاه SCSI پشتیبانی میکند و سرعتی معادل 16 مگابایت بر ثانیه دارد.
 • SCSI-3 : این نوع SCSI از کابلی با 50 ، 68 و یا 80 عدد پین استفاده میکند.رایج ترین این کابل از 80 عدد پین استفاده میکند و Single Connector Attachment یا SCA میباشند.این نسخه از SCSI به نام Ultra SCSI نیز معروف است.Ultra SCSI به سه نوع مختلف تقسیم میشود که در جدول زیر آنرا آورده ایم:

پورت اسکازی چیست؟ SCSI چیست

چه استانداردی جایگزین تکنولوژی SCSI شده است ؟

استاندارد SCSI زیاد در رسانه های ذخیره سازی خانگی مرسوم نیست و در محیط های سازمانی و بزرگ از این تکنولوژی استفاده میکنند.نسخه های اخیر استاندارد SCSI شامل USB Attached SCSI یا UAS و Serial Attached SCSI یا SAS میباشد.استاندارد IDE (که PATA و SATA میباشند) استانداردی پیشرو در رابط های رسانه های ذخیره سازی در کامپیوتر های امروزی است که قدمتی چندین و چند ساله در این زمینه دارند.تعدادی از شرکت های سازنده کامپیوتر به طور کلی تولید on-board SCSI ها را متوقف کرده اند و از استاندارد های محبوبی مثل USB و یا FireWire استفاده میکنند که برای اتصال دستگاه های اکسترنال به کامپیوتر استفاده میشوند.در این میان USB استانداردی پرسرعت است که سرعتی معادل با 1250 مگابایت بر ثانیه را به ارمغان می آورد.

ُSCSI چیست؟ اسکازی چیست

SCSI Interfaces یا رابط های SCSI چند پین دارند؟

کابل ها و کانکتور های SCSI در نسخه های مختلفی عرضه شده اند که در بالا به شرح هر کدام پرداختیم.تعدادی از کابل های ribbon شبیه به کابل درایو های PATA میباشد و سایر کابل ها گرد هستند.برخی از نمونه های کانکتور های SCSI به شرح زیر هستند :

 • 25 پینی : این نوع از کابل ها که از 25 عدد پین پشتیبانی میکنند کانکتور های خیلی قدیمی SCSI را شامل میشوند.این نوع از کانکتور ها به DB25 نیز مشهور هستند.این نوع کانکتور ها یک ردیف با 13 عدد پین و در ردیف دوم 12 عدد پین دارند.
 • 50 پینی :این نوع کانکتور ها بعضا سه ردیفی هستند و بعضا دو ردیفی.
 • 68 پینی :این نوع از کانکتور ها شامل دو ردیف پین هستند که به هم نزدیک هستند.این نوع از کانکتورها برای اتصالات external SCSI بکار میروند.
 • 80 پینی :این نوع از کانکتور ها همانطور که در بالا نیز ذکر شد به Single Connector Attachment یا SCA نیز معروف هستند و جایگزین کانکتور های 68 پینی شده اند.پین های این نوع کانکتور ها هم میتواند داده ها را از خود عبور دهد و هم جریان برق را ، و از همه مهمتر اینکه از قابلیت hot-swapping نیز پشتیبانی میکند.
معرفی انواع پورت های سخت افزاری - قسمت پنجم : SCSI

Daisy-Chaining در SCSI چیست؟

دستگاه های SCSI به همدیگر به شکل زنجیره ای یا به اصطلاح daisy chain متصل میشوند برخلاف اینکه هر دستگاه به طور مستقل به سیستم وصل شده باشد.شکل فوق نشان دهنده این موضوع است که چگونه دستگاه های اینترنال و اکسترنال در حالت Daisy chain میتوانند به SCSI controller متصل شوند.


معرفی انواع پورت های سخت افزاری - قسمت پنجم : SCSI


SCSI controller کارت توسعه ای است که به مادربورد متصل میشود و دارای اتصال داخلی با دستگاه های اینترنال و همچنین با دستگاه های اکسترنال دارد.همانطور که در تصویر فوق نیز مشهود است هر دستگاه دارای دو اینترفیس برای پشتیبانی از اتصالات Daisy Chain است.علاوه بر این موارد آخرین دستگاه در زنجیره اتصالات daisy chain باید توسط یک Terminator خاتمه داده شود تا Controller بداند که چند دستگاه در زنجیره وجود دارد.Terminator میتواند به کانکتور و یا سوئیچی که نشان میدهد آخرین دستگاه به زنجیره متصل است متصل شود.در بیشتر سیستم های جدید Terminator به صورت اتوماتیک پیکربندی میشود.آخرین دستگاه در می یابد که دیگر دستگاهی بغیر از او در زنجیره موجود نیست از این رو به صورت اتوماتیک به ارتباط خاتمه میدهد.

Serial Attached SCSI چیست؟

Serial Attached SCSI یا به اختصار SAS فرم جدیدی از SCSI است که از رابط سریالی استفاده میکند.آن از کابل دیتا و کابل برق مشابه استاندارد SATA پشتیبانی میکند و سرعت انتقال داده ای معادل با 6 گیگابیت بر ثانیه را دارا میباشد که در سرور های گران قیمت و کلان مورد استفاده قرار میگیرد.

 • کاربرد اسکازی ( SCSI ) در چیست؟

  پورت یا درگاه SCSI که مخفف Small Computer Systems Interface است یک رابط استاندارد برای اتصال تجهیزات جانبی به کامپیوتر می باشد . اسکازی سرعت اتصال دستگاه های مثل DVD-ROM ، اسکنر و ... را بسیار بالاتر می برد

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات