محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت VCenter ، VCSA و Virtual Appliance در VMware چیست؟

برخی اوقات برای دوستان عزیزمان در توسینسو بین واژه های VCenter ، VCSA و Virtual Appliance تداخل های معنایی پیدا می شود که بعضا ممکن است در روند یادگیری این دوستان خلل وارد کند ، از این جهت در این مطلب به صورت بسیار ساده مفاهیم دارای ابهام را با هم بررسی می کنیم. ببینید دوستان در ساختارهای مجازی سازی مبتنی بر زیرساخت شرکت VMware اساسا تعداد زیادی Hypervisor یا نرم افزار مجازی ساز وجود دارد که مستقیما روی سخت افزارها یا سرورهای ما نصب می شوند و با استفاده از یک ابزار ساده ویندوزی به نام VSphere Client می توان به تک تک آنها متصل شد و بصورت مجزا تنظیمات آنها را انجام داد ، در پایین تصویر محیط VSphere Client را مشاهده می کنید. بنابراین ساده ترین ابزار مدیریت ESXi که بر روی سرورهای ما نصب شده است VSphere Client می باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
تصویر VSPhere Client

VCenter چیست ؟

خوب مدیریت تک تک سرورها شاید در مکان هایی که تنها چند عدد ماشین مجازی دارند و هیچگونه پیچیدگی در ساختار شبکه ندارند با استفاده از VSphere Client معقول باشد اما وقتی صحبت از مدیریت کردن ده ها و شاید صدها و بعضا هزاران سرور سخت افزاری که روی همه آنها ESXi نصب شده است با این ابزار بصورت تک تک بی معنی است و در اینجاست که ما از یک ابزار دیگر به نام VCenter استفاده می کنیم. در واقع VCenter این قابلیت را دارد که تک تک ESXi های نصب شده روی سرورهای مختلف را درون خود جای بدهد و این امکان را به شما بدهد که بتوانید بصورت متمرکز و یکجا آنها را مدیریت کنید.

تصویر محیط VCenter تحت وب
تصویر محیط VCenter تحت وب

با استفاده از عضو کردن ESXi ها در VCenter دیگر نیازی نیست بصورت مجزا به هر سرور متصل شوید. ابزار VCenter در دو حالت از طرف شرکت VMware ارائه شده است ، در حالت اول یک نرم افزار دارای فایل EXE می باشد که در سیستم عامل ویندوز سرور نصب می شود و یک کنسول مدیریتی تحت وب در اختیار شما قرار می دهد که به آن متصل شوید به این ابزار VCenter تحت ویندوز گفته می شود که معمولا به اختصار همان VCenter هم گفته می شود. اما روش دومی که روی آن بیشتر تمرکز گذاشته شده است یک VCenter است که قبلا بصورت آماده بر روی یک سیستم عامل لینوکس نسخه Open SUSE نصب شده است و بصورت یک ماشین مجازی آماده نصب ارائه می شود و شما هیچگونه فرآیند نصب برای این ابزار ندارید و فقط باید آن را در یک مجموعه مجازی سازی در اصطلاح Deploy کنید.

اتصال به VCenter با VSphere Client

ما به تجهیزات سخت افزاری که در Rack ها قرار می گیرند مانند فایروال ها ، UTM ها و ... که شبیه به یک جعبه سخت افزاری هستند در اصطلاح فنی Appliance می گوییم . با توجه به اینکه VCenter ای که بصورت پیشفرض بر روی سیستم عامل لینوکس از پیش نصب شده است و آماده به کار است و ما فقط باید آن را در محیط مجازی قرار بدهیم در واقع ما یک سخت افزار مجازی داریم که آماده به کار است و فقط نیاز به روشن کردن دارد به اینگونه تجهیزات آماده به کار که در قالب ماشین مجازی یا VM به ما ارائه می شوند در اصطلاح فنی Virtual Appliance یا تجهیزات مجازی گفته می شود. ما به VCenter ای که به این حالت ارائه می شود VCenter Server Virtual Appliance یا به اختصار VCSA می گوییم . به این نکته توجه کنید که شما می توانید با استفاده از ابزار ویندوزی VSphere Client به VCenter هم متصل شوید. دقت کنید که محیط کاری هر دو VCenter چه ویندوزی و چه لینوکسی هر دو تحت وب و تقریبا یک شکل هستند و طبیعتا تفاوت آنها در نحوه نصب و قابل اعتماد بودن آنهاست که پیشنهاد می شود در محیط های بزرگ از VCSA استفاده کنید. در نسخه های جدیدتر از مجموعه VSphere دیگر نسخه کلاینت ویندوزی برای این محصولات ارائه نمی شود.

VSPhere چیست و نتیجه گیری

خوب یکی از مهمترین ابهام های ما این است که VSPhere چیست که این همه Client و Server و ... دارد. در واقع دوستان VSphere اصلا یک نرم افزار نیست ، بلکه یک مجموعه نرم افزار است ، ترکیبی از هایپروایزوری مثل ESXi ، کلاینتی مثل VSphere client ، سروری مثل VCenter Server یا VCSA و همچنین تمامی ابزارهایی که در آنها اجرا و نصب می شود تشکیل مجموعه ای کامل و جامع به نام VSPhere را می دهند. دقت کنید که شما با استفاده از کنسول ویندوزی می توانید VCSA و VCenter Server ویندوزی را مدیریت کنید ، امیدوارم دیگر ابهامی در این خصوص وجود نداشته باشد و مورد توجه شما قرار بگیرد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات