امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

Seek Time چیست؟ بررسی مفهوم Seek Time در هارد دیسک

Seek Time چیست؟ قبلا در توسینسو به صورت مفصل درباره انواع قطعات درون هارد دیسک صحبت کرده ایم و با آنها بخوبی آشنا شدیم حال در این مطلب میخواهیم به مفهوم Seek Time در هارد دیسک بپردازیم. به زبان ساده به مدت زمان لازم برای حرکت بازوی محرک هارد دیسک برای رسیدن به Track مورد نظر Seek Time (زمان جستجو) میگویند. اگر بخواهیم تعریف آکادمیک Seek Time را بیان کنیم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Seek Time چیست؟ بررسی مفهوم Seek Time در هارد دیسک

مدت زمانی است که طول میکشد تا یک قطعه ی مکانیکی خاص (بازوی محرک هارد دیسک) از سخت افزار دستگاه ذخیره سازی به یک بخش از اطلاعات روی رسانه ذخیره ساز دست یابد. واحد Seek Time را معمولا به میلی ثانیه(ms) بیان میکنند. پس میتوان نتیجه گرفت که هر چقدر مقدار Seek Time کمتر باشد مدت زمان دسترسی به داده های روی هارد دیسک نیز کاهش می باید و در نتیجه سرعت Read در هارد دیسک افزایش می یابد.

توجه کنید که موضوع Seek Time ارتباط مستقیمی به کپی یک سری اطلاعات از یک هارد دیسک به هارد دیسک دیگر ، دانلود فایل از اینترنت ، رایت کردن فایل روی دیسک و ... ندارد. اگر چه Seek Time نقش کلیدی در انجام شدن این کار هایی که ذکر کردیم دارد اما در مقایسه با سایر عوامل تقریبا ناچیز است. Seek Time اغلب Access Time هم نامیده میشود ، اما در واقع Access Time یا زمان دسترسی کمی طولانی تر از Seek Time یا زمان جستجو است، زیرا بین زمان یافتن داده ها و در واقع دسترسی به آن یک دوره زمانی کوچک وجود دارد.

در بیان فنی دقیق ، Seek Time مدت زمانی است که طول میکشد تا head assembly هارد دیسک (برای خواندن نوشتن) روی Track مورد نظر که داده ها روی آن ذخیره شده اند دست یابد. از آنجا که actuator arm یا بازوی محرک یک قطعه مکانیکی میباشد Seek Time در زمانیکه به Track نزدیک تر است ممکن است لحظه ای باشد و صد البته اگر Track در مکان دیگری از هارد دیسک باشد Seek Time بالا میرود. میانگین Seek Time برای هارد دیسک تقریبا برابر با مدت زمانی است که هارد دیسک برای یافتن اطلاعات مورد نظر بیشتر 13 Track ها را جستجو میکند.

Seek Time چیست؟ بررسی مفهوم Seek Time در هارد دیسک

اگر چه برای محاسبه میانگین Seek Time از این روش استفاده میشود اما دو روش دیگر نیز وجود دارد که عبارتند از روش track-to-track و روش full stroke. در روش Track-to-Track مدت زمان جستجو برای یک سری داده بین دو Track مجاور به عنوان میانگین Seek Time در نظر گرفته میشود، ولی در روش full stroke مدت زمان صرف شده برای جستجوی یک سری داده در طول کل هارد دیسک از درونی ترین Track تا بیرونی ترین Track به عنوان میانگین Seek Time در نظر گرفته میشود.

میانگین Seek Time در هار دیسک هایی که در طول گذر زمان پیشرفت کرده اند حدود 600 میلی ثانیه بود مثل هارد دیسک (IBM 305). بعد از چند دهه، متوسط Seek Time هارد دیسک در حدود 25 میلی ثانیه بود. هارد دیسک های مدرن ممکن است Seek Time ای در حدود 9 میلی ثانیه داشته باشند، دستگاه های تلفن همراه 12 میلی ثانیه و سرور های قدرتمند در حدود 4 میلی ثانیه از Seek Time را ممکن است داشته باشند. از آنجا که دیسک های SSD قطعات متحرک مانند actuator arm ندارند پس Seek Time هم عملا در این دیسک ها بی معنی است اما اگر بخواهیم Seek Time دیسک های SSD را مثال بزنیم چیزی در حدود 0.08 و یا 0.16 میلی ثانیه Seek Time دارند.

بعضی از سخت افزارها، مانند درایو های نوری و فلاپی دیسک ها، Head بزرگتری نسبت به یک هارد دیسک دارند و به همین ترتیب میتوان نتیجه گرفت که Seek Time شان را کندتر می کنند. به عنوان مثال، دی وی دی ها و سی دی ها به طور متوسط Seek Time ای بین 65 تا 75 میلی ثانیه دارند که به طور قابل توجهی کندتر از دیسک های سخت هستند. این مهم است بدانید که Seek Time نقش تعیین کننده ای در تعیین سرعت کلی یک کامپیوتر یا دستگاه دیگر دارد، دیگر اجزایی که وجود دارند و در کنار هم کار می کنند به همان اندازه نیز مهم هستند.

بنابراین اگر میخواهید یک دیسک جدید برای سرعت بخشیدن بیشتر به کامپیوتر خود تهیه کنید، به یاد داشته باشید که جنبه های دیگر مانند حافظه RAM سیستم، پردازنده، سیستم فایل و نرم افزارهایی که در حال اجرا هستند را هم در نظر بگیرید. اگر چه شما نمیتوانید سرعت هارد دیسک خود را با کمتر کردن Seek Time افزایش دهید اما میتوانید با استفاده از Defragment کردن داده ها مدت زمان لازم برای دستیابی به اطلاعات مورد نظرتان را در هارد دیسک کاهش دهید اگر چه این به خودی خود نمیتوانید جایگزین قابل قبولی برای هارد دیسک هایی با Seek Time کمتر باشد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات