امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

VSN چیست؟ چگونه مقدار VSN هارد دیسک را ببینیم؟

Volume Serial Number یا به اختصار VSN یک مقدار هگزادسیمالی منحصر بفرد برای یک درایو است که در طول فرآیند فرمت شدن درایو به درایو اختصاص داده میشود. volume serial number در disk parameter block که خود بخشی از volume boot record است ذخیره میشود. volume serial number توسط شرکت مایکروسافت و IBM در سال 1987 در پروژه توسعه سیستم عامل OS/2 به فرآیند فرمت شدن درایو اضافه شد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

توجه کنید که volume serial number مربوط به درایو یا همان پارتیشن با serial number مربوط به سخت افزار هایی مثل هارد دیسک ، فلش درایو ، فلاپی درایو و ... یکسان نیست. Volume Serial Number عمدتا بر اساس ترکیب پیچیده ای از سال ، ماه ، ساعت ، ثانیه و صدم ثانیه در هنگام فرمت شدن درایو ایجاد میشود. همانطور که مستحضیر هستید volume serial number در طول فرمت شدن درایو ایجاد میشود و با هر بار فرمت شدن درایو مقدار آن تغییر می یابد.

وب سایت توسینسو

یکی از ساده ترین راه ها برای مشاهده نمودن volume serial number استفاده از CMD ویندوز است. کافیست CMD را باز زدن دستور CMD در RUN اجرا کنید و سپس تایپ کنید VOL ، که خروجی این دستور شامل volume serial number و همچنین volume label ( همان نامی که به درایو اختصاص داده اید ) میباشد. برای مثال خروجی دستور VOL در CMD به شکل زیر است :

وب سایت توسینسو

از آنجا که volume serial number به صورت random یا تصادفی تولید نمیشوند و این قابلیت را دارا نمیباشند که از دیگر volume serial number های درایو ها اطلاع داشته باشند از این رو احتمال این وجود دارد که دو درایو دارای یک volume serial number مشترک باشند البته این صرفا یک احتمال خیلی ضعیف است و در 99 درصد موارد این اتفاق نمی افتد. در چنین مواردی میتوانید آن دو درایو را با clone گیری از یکی به دیگری با هم ادغام کرده و از آن ها به صورت همزمان استفاده کنید.

اما این ار به خاطر داشته باشید که سیستم عامل ویندوز در چنین مواردی اشتباه نمیکند و برای هر درایو یک VSN منحصر بفرد ایجاد میکند.بیشتر نرم افزار های دارای لایسنس از volume serial number برای اطمینان حاصل کردن از نصب یک نسخه کپی از آن نرم افزار در درایو صحیح استفاده میکند. یک قطعه از اطلاعاتی که منحصر بفرد بودن هارد دیسک را مشخص میکند disk signature نام دارد که در بوت سکتور MBR ذخیره میشود.

در حال حاضر هیچ ابزار پیشفرضی در داخل سیستم عامل ویندوز وجود ندارد که volume serial number را بتوانیم تغییر دهیم اما نرم افزار های 3rd Party وجود دارند که این کار را میتوانند برای ما انجام دهند. احتمالا بهترین انتخاب برای این کار استفاده از نرم افزار Volume Serial Number Changer است که یک نرم افزار کاملا رایگان و اپن سورس است که اطلاعات عمومی هارد دیسک تان را نشان میدهد و شامل فیلدی است که میتوانید volume serial number مورد علاقه تان را در آن ست کنید. تصویر زیر محیط این نرم افزار را نشان میدهد.

وب سایت توسینسو

گزینه بعدی استفاده از نرم افزار Volume Serial Number Editor است این نرم افزار نیز عملکردی مانند Volume Serial Number Changer دارد اما با این تفاوت که free یا رایگان نیست. تصویر زیر محیط این نرم افزار را نمایش میدهد.

وب سایت توسینسو

خوب در این مقاله با Volume Serial Number آشنا شدید و دانستید که چگونه ایجاد میشود و چگونه میتوان آنرا تغییر داد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در ادامه اگر تجربیاتی در این زمینه دارید استقبال میکنیم از شما تا آنرا مطرح کنید.  توسینسو باشید


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات