محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

نتیجه فیلترینگ تلگرام چه شد؟ آیا با فیلتر شدن تلگرام فضا سالم شد؟

به خاطر دارید حتما که قبل از فیلترینگ کامل تلگرام و اعمال رسمی فیلتر شدن تلگرام توسط نهادهای مختلف و اجرایی شدن این طرح ، مقاله ای با عنوان عواقب فیلترینگ تلگرام در سال 1397 در همین وب سایت و همین لینک نوشته بودم و دقیقا همان اتفاقاتی که باید می افتاد ! افتاد ! و کاری که نباید انجام می شد ! انجام شد ! اما نتیجه فیلترینگ تلگرام چه شد ؟ با هم بررسی می کنیم که هدف از فیلترینگ تلگرام چه بود و در نهایت چه اتفاقی افتاد ! اگر بخواهیم بصورت تیتروار بررسی کنیم اهداف اصلی فیلترینگ تلگرام بصورت کلی موارد زیر بود :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
 1. جلوگیری از دسترسی به کانال آمدنیوز ( کانال ضد انقلاب ) که در زمان فیلترینگ 1 میلیون و دویست هزار عضو داشت
 2. جلوگیری از فعالیت کانال های غیرمجاز دیگر تلگرامی
 3. سود بردن از ترافیک شبکه ملی اطلاعات به جای ترافیک بین المللی
 4. دعوا بر سر قدرت اینکه چه کسی می تواند فیلتر کند ! ( هنوز مشخص نیست چه کسی دستور فیلترینگ داده )
 5. اجبار کردن مردم برای استفاده از پیام رسان های بومی و تخصیص بودجه برای پروژه هایی از این دسته
 6. و ...

اگر مقاله قبلی من را به خوبی مطالعه کرده باشید دقیقا مواردی که امروز مشاهده می کنید را برای شما تشریح کرده ام ، قبل از اینکه بخواهم ادامه ماجرا را به شما بگویم فقط در همین حد بدانید که تلگرام این روزها حتی از قبلش هم بیشتر طرفدار دارد ! یعنی نه تنها به جایگاه قبلی خود برگشت بلکه از جایگاه قبلی خودش هم بیشتر رشد کرد ! این گزارش وزیر محترم فناوری اطلاعات است که به شکست پروژه فیلترینگ تلگرام اشاره دارد ، لازم به ذکر است که همانطور که در مقاله قبلی عنوان کردیم ، تقریبا وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش مهمی در فیلترینگ تلگرام نداشت و فقط یک عامل اجرایی به حساب می آمد :

شکست پروژه فیلترینگ تلگرام


خوب وقتی وزیر جوان ما اعلام می کند شکست خوردیم ! ما که دیگر حرفی برای گفتن نداریم ! اما نکته در اینجاست که خوب الان دقیقا چه اتفاقی افتاد بعد از فیلترینگ تلگرام و چه عواقبی که دقیقا در مقاله قبلی اشاره کردیم در پی داشت ؟ چه اتفاقاتی در این مدت افتاد و نتیجه چه شد ؟ بصورت تیتروار بررسی می کنیم :

 1. کانال معاند و ضد انقلاب آمدنیوز بیشتر از 1 میلیون و پانصد هزار عضو دارد ( 300 هزار بیشتر از قبل فیلترینگ )
 2. همه بدون استثناء بر روی گوشی و لپتاپ و ... خودشان از فیلترشکن استفاده می کنند
 3. دسترسی به فیلترشکن و مشکلات فرهنگی به وجود آمده برای نونهالان و نوجوانان هزاران برابر شده است
 4. کسب و کارهایی که بصورت قانونی و ثبت شده در تلگرام کانال داشتند از بین رفتند و کلی شغل از بین رفت
 5. پیام رسان های داخلی زورچپان شدند اما بعد از مدتی مشخص شد زورچپانی فایده ندارد و کم کم در حال محو شدن هستند
 6. حالا که پروژه شکست خورده است ! هیچکس مسئولیت فیلترینگ را بر عهده نمی گیرد !
 7. و ...

واقعا این سئوال را از خودمان بپرسیم که اگر واقعا فیلترینگی در ایران وجود دارد ، دقیقا چه افرادی امکان دسترسی به منابع فیلتر شده را ندارند ؟ چه کسانی در حال حاضر امکان استفاده کردن از وب سایت ها و شبکه های اجتماعی زیر را ندارند :

 1. فیسبوک فیلتر است
 2. یوتیوب فیلتر است
 3. توئیتر فیلتر است
 4. تلگرام فیلتر است
 5. وایبر فیلتر شد ! ( الان اصلا نمیدونم هست یا نه )
 6. ویز ( Waze ) فیلتر شد ! ( بعد باز شد ظاهرا )
 7. و ...

خوب سئوال اینجاست که دقیقا در حال حاضر فیلترینگ با این هزینه های سرسام آور دقیقا چه نقشی در کشور دارد وقتی همگان دسترسی به این منابع دارند ؟ فقط علاقه مند هستم بدانم که چند درصد از مردم ایران در حال حاضر امکان استفاده از اینترنت بدون فیلتر را ندارند ؟ این آمار خیلی چیزها را مشخص می کند ! ولی فاجعه بدتر می دانید چیست ؟

پیشبینی کردیم که بدافزارهای بسیار زیادی در گوشی ها و ... پخش می شوند به عنوان ضد فیلتر ! فیلترشکن ! تلگرام بدون فیلتر ! پروکسی و ... که چه بلایی سر شبکه اطلاعاتی کشور و دولت آوردند که حتی آمار درستی از آنها نیست ! شاید فقط در یکی از این شبکه های سوء استفاده کننده میلیون ها کاربر آلوده به بدافزار شدند ! اینها قطعا ارزشی برای افرادی که دستور فیلترینگ می دهند ندارند چون هیچ دیدی ندارند که قرار هست چه سوء استفاده هایی از کاربران بشود وقتی خودشان از اینترنت های بدون فیلتر استفاده می کنند ...

اما درخواست مهمتری داریم از دوستان مسئول فیلترینگ ، شاید با این روش سختی کار برای کاربران کمتر شود ، عاجزانه درخواست داریم که اساسا اینستاگرام و گوگل را هم فیلتر کنید که ما بتوانیم بدون نیاز به قطع کردن فیلترشکن به منابع دسترسی داشته باشیم ... امیدورام مسئولین محترم فیلترینگ و افرادی که در خصوص این موارد مهم تصمیم گیری می کنند متوجه شده باشند که چه فاجعه فرهنگی ، اجتماعی و البته امنیتی در کشور با فیلترینگ تلگرام و ... به وجود آورده اند !

از بحث تلگرام طلایی و هاتگرام هم که می گذریم ( حالتون چطوره ؟ ) ... امیدوار هستیم که قبل از انجام چنین فاجعه هایی که باعث تخریب شدن هزاران شغل شد کمی بیشتر صبر و تحمل می شد و مردم قربانی قدرت نمایی قوا نمی شدند . دوستان اگر نظری در خصوص عواقب فیلترینگ در ایران دارند خوشحال می شویم در ادامه مطرح کنند ، شاید به دست دوستانی برسد که دل می سوزانند و فاجعه ای که رخ داده و در حال بدتر شدن است را متوجه شوند . یا علی


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات