محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

TTFB چیست ؟ بررسی مفهوم Time To First Byte به زبان ساده

TTFB یک مفهوم موثر در بحث سئو وب سایت ها محسوب می شود. اگر بخواهیم ترجمه آن را بگوییم به شکل مدت زمان خواندن اولین بایت یک وب سایت ترجمه می شود . اما هدف ما توضیح دادن ماهین TTFB است . بصورت خلاصه TTFB مجموع مدت زمانی است که از زمان ارسال درخواست یک کاربر به سمت سرور و دریافت اولین پاسخ به کاربر سپری می شود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اگر بخواهیم باز هم ساده صحبت کنیم به این شکل می شود که شما وقتی می خواهید وب سایتی را باز کنید از زمان ارسال درخواست شما از طریق مرورگر تا دریافت کردن اولین پاسخ از سمت سرور مدت زمانی وجود دارد که ما به آن TTFB می گوییم .

TTFB چیست

TTFB در واقع یک مکانیزم ارزیابی سرعت وب سایت محسوب می شود . محاسبه آن نیز کار چندان دشواری نیست و ابزارهای مختلفی برای محاسبه آن وجود دارد . زمانیکه اولین بایت اطلاعات از سمت سرور به سمت کاربر ارسال شد براحتی این مقدار قابل محاسبه است .

هر چقدر مدت زمان TTFB پایینتر باشد بهتر است . پارامترهای مختلفی برای محاسبه و کاهش این مقدار وجود دارد که از سرورهای DNS مورد استفاده توسط سرور ، پهنای باند مورد استفاده در سرور ، سرعت Load صفحات و همچنین پارامترهای کدنویسی در این مقدار بسیار موثر هستند که در مقاله ای جداگانه به معرفی آنها خواهیم پرداخت . اگر در این خصوص نظری دارید خوشحال می شویم که در ادامه همین مطلب مطرح کنید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات