مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

Rider چیست؟ معرفی ابزار برنامه نویسی دات نت در محیط های مختلف

Rider چیست؟ یکی از تکنولوژی های برنامه نویسی وب که در کشور ما هم طرفدار زیادی دارد تکنولوژی دات نت یا به طور دقیق‌تر ASP.Net MVC می‌باشد که از چند سال پیش از طرف شرکت مایکروسافت عرضه شده است و بسیاری از آن استفاده می کنند. بعد از ASP.Net MVC اخیراً(چند سال پیش) مایکروسافت برای اینکه از محیط ویندوز فراتر برود، نسل جدید این تکنولوژی را که بر روی همه پلتفرم ها قابل اجرا است عرضه کرد و نام آن را dot net core گذاشت.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. معرفی Jetbrains Rider
  2. قابلیت های Rider

با استفاده از این تکنولوژی دیگر نیازی به استفاده از سرور ویندوزی برای هاستینگ برنامه‌ها نیست و می‌توان از محیط های مختلف بهره گرفت. ولی مشکلی که هنوز حل نشده بود این بود که برای اینکه در محیطی غیر از محیط ویندوز بتوان با این تکنولوژی برنامه نویسی کرد یک IDE قدرتمندی وجود نداشت. البته ادیتور وجود داشت مانند visual studio code. ولی قدرتی که این برنامه دارد اصلاً قابل مقایسه با ویژوال استودیو ویندوز نبود. به همین خاطر بیشتر برنامه نویسانی که ویندوزی بودند به سمت dotnet core کشیده شدند.

 

Jetbrains Rider 

معرفی Jetbrains Rider

اگر با شرکت Jetbrains و محصولات آن آشنا نیستید در همین حد بیان کنم که این شرکت ابزارهای قدرتمندی مانند Intellij Idea و Resharper و PyCharm را ارائه کرده است که به ترتیب برای برنامه نویسی جاوا و دات نت(یک افزونه برای ویژوال استودیو) و پایتون می‌باشد. همچنین گوگل هم برای توسعه اندروید استودیو از برنامه های این شرکت استفاده کرده است. حال این شرکت محصول جدیدی ارائه کرده است که مشکل برنامه نویسی برای dotnet core را در محیط های مختلف برطرف کرده است. نام این محصول Rider می‌باشد. در اصل Rider یک IDE برای برنامه نویسی .NET است که قدرت ویژوال استودیو به همراه resharper را دارد و می‌توان از آن در محیط های ویندوز و لینوکس و مک استفاده کرد.

قابلیت های Rider

اگر در محیط ویژوال استودیو کار کرده باشید و همچنین از افزونه resharper استفاده کرده باشید می‌توانید درک کنید که ریشارپر قدرت ویژوال استودیو را چندین برابر می کند. حال Rider قدرت Resharper و ویژوال استودیو را برای شما فراهم می کند. از مزایای این محیط برنامه نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  •  پشتیبانی از انواع مختلف پروژه های دات نت مانند کنسول و وب و موبایل و دسکتاپ و بازی و کتابخانه و سرویس که بر پایه dot net core و یا بر پایه Mono باشند.
  • سرعت بالا و قابلیت‌های بسیار: این محیط برنامه نویسی قابلیت مدیریت کد و خطایابی و تشخیص خطای بالایی همانند ریشارپر دارد و با وجود این قابلیت‌ها بر روی بالا بودن سرعت تمرکز دارد.
  •  با استفاده از این محیط لازم نیست که برای برنامه نویسی مقید به ویندوز باشید زیرا که دست شما باز است که می‌توانید بر روی هر سیستم عامل و محیطی کار کنید و مشکلی هم نداشته باشید.
  •  پشتیبانی از زبان‌های مایکروسافتی مانند C# و F#
  • این محیط با nuget به خوبی سازگار است و با استفاده از آن می‌توانید هر پکیجی که لازم داشتید نصب کنید و استفاده نمایید. 

این لینک محیط Rider را با محیط ویژوال استودیو به صورت جزء به جزء مقایسه کرده است که می‌توانید برای اینکه بیشتر به قدرت این محیط پی ببرید نگاهی به آن بیندازید.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات