مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

Codex چیست؟ معرفی مرجع یادگیری وردپرس

یکی از معروفترین CMS هایی که امروزه استفاده می‌شود و درصد زیادی از سایت‌های اینترنتی از آن استفاده می‌کنند wordpress  است. برای کار با وردپرس منابع آنلاین زیادی وجود دارد که بسیار مفید و پرکاربرد هستند. کسانی که با وردپرس کار می‌کنند می‌توانند این منابع را bookmark کرده و در مواقع نیاز به آن‌ها مراجعه کنند. در این مطلب به یکی از این منابع یعنی codex می پردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Codex چیست؟

wordpress codex یک سایت ویکی(دانشنامه) برای وردپرس است که در سایت wordpress.org قرار دارد. در سایت wordpress.org به صورت زیر Codex تعریف شده است: یک دانشنامه دانش وردپرس است. آدرس این دانشنامه http://codex.wordpress.org است. Codex یک دانشنامه به صورت ویکی است. یعنی هرکس می‌تواند مقاله هایی در مورد وردپرس بنویسد و یا مقاله های موجود را ویرایش نماید. در این دانشنامه همه نوع اطلاعاتی در مورد وردپرس موجود است از جمله اطلاعاتی در مورد کار با وردپرس و یا توسعه و برنامه نویسی وردپرس و حتی تولید تم و یا پلاگین برای وردپرس. این دانشنامه اساسی‌ترین منبع برای یادگیری و کار با وردپرس است. همچنین این دانشنامه به زبان‌های مختلف نوشته شده است برای اینکه منابع موجود در Codex به زبان خود را ببینید به بخش چندزبانگی این سایت یعنی https://codex.wordpress.org/Multilingual_Codex مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید به کامل‌تر شدن مطالب این سایت در زبان فارسی و یا انگلیسی هم کمک کنید.

استفاده از Codex

برای استفاده از مقالات و آموزش‌های موجود در سایت Codex می‌توانید از یک سرفصل شروع کنید و به صورت سلسله مراتبی پیش بروید تا به مطلب مورد نظر خود برسید که البته این کار طرفدار زیادی ندارد و راه دیگر این است که مطلب مورد نظر را سرچ کنید که در سایت wordpress.org قابلیت سرچ کردن وجود دارد که البته این قابلیت از موتور گوگل استفاده می کند. پس برای اینکه اطلاعات مورد جستجو از Codex خوانده شود این عبارت را با عبارت مورد جستجو ترکیب کنید.

رفرنس توابع

رفرنس و مرجع همه توابع موجود در وردپرس Codex است. شما می‌توانید توابع و API های وردپرس را داخل این سایت جستجو کنید و جزییات هر تابع را ببینید و همچنین مثال‌هایی برای استفاده از این توابع را مطالعه کنید. آدرس رفرنس توابع http://codex.wordpress.org/Function_Reference می‌باشد.

معایب Codex

همانطور که گفته شد Codex به صورت یک منبع و یک مرجع برای یادگیری و برنامه نویسی و کار با API های وردپرس است و می‌توان گفت که کامل‌ترین منبع برای این کار است. اما این منبع مشکلاتی هم دارد و بهتر است که برای جلوگیری از سردرگم شدن هنگام استفاده از این منبع مشکلات را نیز به یاد داشته باشید. اولین مشکلی که در استفاده از این سایت وجود دارد این است که این یک سایت ویکی است یعنی دانشنامه آزاد.

یعنی هرکسی می‌تواند مطالبی در مورد وردپرس در آن بنویسد و یا مطالب را تغییر دهد. این امر باعث می‌شود که برخی اوقات مطالب دقیق نباشند و یا حتی مطالب اشتباه باشند. مانند مشکلی که سایت ویکی پدیا دارد. دیگر مشکلی که وجود دارد این است که مطالب این سایت را نمی‌توان تضمین کرد که مطابق با آخرین آپدیت وردپرس هستند. در برخی موارد دیده می‌شود که مطالبی که وجود دارند قدیمی هستند و دیگر اعتبار ندارند. مشکل دیگری که وجود دارد این است که به خاطر ویکی بودن این سایت مطالب به صورت درست طبقه بندی نشده‌اند و برخی کاربران برای پیدا کردن پاسخ سؤالشان ممکن است که گیج و گمراه شوند.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات