مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

اکما اسکریپت چیست؟ معرفی قابلیت های جدید EcmaScript نسخه 6 بخش 1

جاوا اسکریپت به خاطر استفاده های زیادی که دارد امروزه یکی از محبوب‌ترین زبان‌های دنیا است. اکما اسکریپت نسخه استاندارد شده این زبان توسط Ecma international است. نسخه اول این استاندارد در سال 1997 ارائه شد و در سال 2015 نسخه 6 این استاندارد ارائه شده است و تا به امروز که این مطلب نوشته می‌شود تا نسخه 9 این استاندارد ارائه شده است. ولی حالا چرا انقدر ES6 طرفدار پیدا کرده و پر سروصدا شده است. دلیل این همه سروصدا این است که در نسخه ES6 خصوصیات و ویژگی‌های مفید زیادی به زبان جاوااسکریپت اضافه شده است.  همچنین نام دیگر ES6 اکما اسکریپت 2015 است. شاید برخی اون رو به عنوان javascript 6 هم نام ببرند. در این مطلب در مورد این خصوصیات صحبت خواهیم کرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

چه مرورگرهایی ES6 را پشتیبانی می‌کنند

با توجه به اینکه جاوااسکریپت زبانی است که برروی مرورگر باید اجرا شود این موضوع اهمیت دارد که هر کدام از مرورگرهای مهم از چه ورژنی ES6 را پشتیبانی می کنند. در ادامه این مرورگر ها را نام می‌بریم. مرورگرهای سافاری و edge اولین مرورگرهایی بودند که ES6 را به صورت کامل پشتیبانی می کردند.

  • Google chrome نسخه 58 به بالا
  • Microsoft Edge نسخه 14 به بعد
  • Mozilla Firefox نسخه 54 به بعد
  • Apple Safari نسخه 10 به بعد
  • Opera نسخه 55 به بعد

قابلیت‌های برنامه نویسی جدید

در ادامه قابلیت‌های جدیدی که در ES6 گنجانده شده است را توضیح می دهیم.

کلمه کلیدی let

کلمه کلیدی let به شما این اجازه را می‌دهد که متغیرها را در scope مورد نظر تعریف کنید. برای مثال در کد زیر x دوم در داخل یک بلوک تعریف شده است و مقدار آن در داخل آن بلوک 2 خواهد بود زیرا این متغیر با استفاده از let تعریف شده است.

var x = 10;
// Here x is 10

  let x = 2;
  // Here x is 2
}
// Here x is 10

کلیمه کلیدی const

با استفاده از کلمه کلیدی const می‌توانید یک ثابت را در بلوک برنامه تعریف کنید.داده هایی که با const تعریف می‌شوند شبیه به let هستند با این تفاوت که نمی‌توان مقدار آن‌ها را تغییر داد. کد زیر یک مثال برای این کار است:

var x = 10;
// Here x is 10

  const x = 2;
  // Here x is 2
}
// Here x is 10


دقت کنید که در قبل از ES6 متغیر ها فقط با استفاده از var  تعریف می‌شدند و مشکلی که داشت این بود که اگر داخل یک بلوک تعریف می‌شد خارج از آن بلوک هم قابل دسترس بود ولی let, const به این شکل نیستند. برای مثال به کد زیر نگاه کنید.


  var x = 2; 
}
// x CAN be used here 

تعریف توابع

در ES6 نحوه تعریف توابع نسبت به ES5 ساده‌تر شده است در ES6 برای تعریف تابع نیازی به استفاده از کلمه کلیدی function نیست و برای توابع یک خطی نیازی به return , براکت هم نیست در کد زیر نحوه تعریف توابع در ES5 , ES6 آورده شده است:

// ES5
var x = function(x, y) {
   return x * y;
}

// ES6
const x = (x, y) => x * y;

همانطور که میبینید شکل نوشتن بسیار ساده شده است. البته دقت داشته باشید که می‌توان در این توابع از براکت و کلمه return هم استفاده کرد. این اتفاق زمانی لازم است که بخواهیم بیشتر از یک خط برنامه بنویسیم. برای مثال به برنامه زیر دقت کنید


const d = (x, y) => {
const a=4;
return x * y *a };

در مطالب بعدی به توضیح بیشتر در مورد ES6 خواهیم پرداخت.با وب سایت tosinso همراه باشید.

نویسنده: مهدی عادلی فر

منبع: جزیره برنامه نویسی وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات