سهیل قاسمی
مدرس و کارشناس ارشد تجهیزات شبکه

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

شرکت EMC که یکی از پیشروهای صنعت Storage و ذخیره سازی در دنیا می باشد محصولات متنوعی در این حوزه تولید کرده است. در این مقاله به معرفی یکی از این محصولات یعنی دیتا دامین می پردازیم.Data Domain سیستمی است که 10 تا 30 برابر  حجم دیتای شما را کاهش می دهد. این دستگاه تا 150 پتا بایت فضا را پشتیبانی می کند و با throughput 64 ترابایت در ساعت خود می تواند در کمترین زمان ممکن با سرعت و دقت بالا Backup ها را ذخیره کند.سیتم عامل دیتا دامین(DD OS) باعث شده است تا این دستگاه از قدرت و اطمینان زیادی برخوردار باشد. اولین دستگاه Data Domain با نام DD200 در سال 2004  با ظرفیت 1.25 TB وارد بازار شد.سرعت نوشتن این دستگاه 40 MB/Sec بود که پس از آن سری های متنوعی وارد بازار کرده است که در  ادامه به برسی آن می پردازیم

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

شرکت EMC سری جدیدی از محصولات Data Domain خود را این بار نه بروی پلتفرم سخت افزاری بلکه به صورت Virtual به بازار عرضه کرده است. رویکرد این شرکت در بکارگیری محصولات مجازی، این است که شرکت های کوچک که توانایی خرید سری های سخت افزاری را ندارند بتوانند از این محصولات استفاده کنند. در ادامه به برسی سری Virtual دیتا دامین می پردازیم.

محصول مجازی دیتا دامین با نام DD VE با راه اندازی بسیار ساده و پیکربندی آسان باعث شده است که بتوان آن را  در کمتر از چند دقیقه راه اندازی کرد که این مراحل به صورت کامل در سایت soheiltech.ir در دسترس می باشد. DDVE به شما این توانایی را می دهد که تا بتوانید این Virtual appliance را بروی سخت افزار فیزیکی و یا بروی بستر کلود نیز Azure, Google Cloud ,AWS قابل راه اندازی می باشد. DDVE به شما کمک می کند تا Backup، Archive  وDisaster Recovery را به راحتی در دسترستان باشد.از ویژگی های این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • ظرفیت راه اندازی از 500 تا96 گیگ
 • ظرفیت راه اندازی تا 96 گیگ بروی پلتفرم های کلود نظیر AWS
 • راه اندازی بروی سرورهای PowerEdge, VxRail
 • راه اندازی بروی پلتفرم های Hyper-V,KVM, ESX
 • Data Domain Virtual شامل امکانات زیر می باشد
  • DD Boost
  • DD Encryption
  • DD Replicator
  • PowerProtect DD Management Center

شرکت DELLEMC لایسنس 4 ترابایت آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار میدهد که مراحل انجام این کار نیز در سایت Soheiltech.ir قرار داده شده است که می توانید از آنجا مشاهده کنید. در جدول زیر به برسی بیشتر این محصول پرداخته شده است.

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

Boost

نرم افزار EMC Data domain Boost که به  DD Boost شناخته شده است جهت بالا بردن سرعت بک آپ گیری طراحی شده است. این نرم افزار زمانی که عملیات بک آپ گیری بروی شبکه با پهنایی باند کم نظیر شبکه های WAN قرار دارد بسیار سودمند خواهد بود همچنین در شبکه LAN نظیر با استفاده از کمترین پهنایی باند بالاترین سرعت Backup گیری را خواهد داشت.

دیتا دامین سازگاری با نرم افزارهای نظیر

 • Dell NetVault Backup and vRanger
 • HP Data Protector
 • Symantec NetBackup and Backup Exec
 • VMware vSphere
 • Veeam Backup & Replication
 • IBM Data Studio
 • Microsoft SQL Server Management Studio
 • Oracle Recovery Manager (RMAN)
 • Pivotal Greenplum Database
 • SAP BR Tools and SAP HANA Studio

دارد. در جدول زیر به صورت اختصار به مقایسه سرعت بک آپ گیری در زمانی که از DD Boost استفاده می شود و هنگامی که این Feature غیر فعال است پرداخته ایم

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

آیا شما نیاز به DD Boost دارید؟

اولین چیزی که باید شما پاسخ آن را بدهید این است که آیا هنگام Backup گیری در شبکه شما Bottlenecks وجود دارد؟ در بسیاری از شبکه های کوچک تا متوسط ارسال بک آپ بروی دیتا دامین از طریق پروتکل CIFS و یا NFS  انجام می شود که بسیار کاربردی و مناسب خواهد بود در حالی که این راهکار برای محیط های بسیار بزرگ که احتیاج به سرعت در گرفتن نسخه پشتیبان از آنها بسیار اهمیت دارد کاربردی است.

سوال دوم این خواهد بود که آیا شما احتیاج به مدیریت Replication با نرم افزار بک آپ دارید؟ در بسیاری از موارد ویژگی  Replication خود دیتا دامین جواب گوی نیاز شما خواهد بود اما اگر قصد این را دارید که به صورت مستقیم بازگردانی دیتا را بروی نرم افزار دومی صورت گیرد بدون  اینکه نیاز به کانفیگ  نرم افزار اصلی داشته باشید، آنگاه نیاز به Boost خواهید داشت.

Veeam Backup

شما می توانید از دیتا دامین را به عنوان یک Repository جهت بالابردن سرعت بک آپ تا 50 درصد با استفاده از پروتکل DD Boost بهره ببرید.به صورت پیش فرض Data Domain از تکنولوژی Compression وDeduplication جهت فشرده کرده داده و حذف دیتای تکراری استفاده میکند که این دو پروتکل بین 30 تا 50 برابر حجم دیتا را کاهش می دهد.

اضافه کردن Data Domain به عنوان Repository

جهت انجام این کار پس از لاگین به Veeam در تب Backup Repository گزینه Add Repository را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

در مرحله بعد می بایست از لیست باز شده گزینهDeduplication storage appliance  را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

سپس  در مرحله بعد Dell EMC Data Domain را انتخاب میکنیم.

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

سپس برای آن نامی انتخاب می کنیم

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

در مرحله بعد به دو صورت می توانیم دستگاه را اضافه کنم. اگر در باکس Type in Data Domain آیپی دستگاه را وارد کنیم از طریق شبکه و پروتکل Ethernet ارتباط برقرار می شود ولی اگر بخواهیم از روی شبکه Fiber و یا به اصلاح LAN Free ارتباط برقرار شود می بایست تیک Use Fiber Channelرا بزنیم.

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

لازم به ذکر است جهت استفاده از شبکه FC  می بایست لایسنس DD Boost تهیه کرده باشید تا بتوانیم از این قابلیت استفاده کنید.در قسمت Credentials می بایست یوزری که در دیتا دامین ساخته شده است و به فضای مورد نظر اختصاص داده شده است انتخاب شود

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC

پس از چند Next و این Repository بروی نرم افزار Veeam شناخته خواهد شد و از این پس می توانیم بک آپ ها را روی این فضا ذخیره کرد.

آموزش استفاده از Data Domain تجهیزات EMC


سهیل قاسمی
سهیل قاسمی

مدرس و کارشناس ارشد تجهیزات شبکه

بنده سهیل قاسمی مدرس دوره های شبکه بیش از 12 سال سابقه کار و تدریس دارم

نظرات