محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

از کجا بدانیم به ویروس آلوده شده ایم؟ 9 علامت آلوده شدن به ویروس

از سری نکات آزمونی امتحان بین المللی سکیوریتی پلاس ، درک نحوه آلوده شده سیستم ها به ویروس است ، بصورت کلی وقتی شما به یک ویروس کامپیوتری آلوده می شوید ، هرگونه رفتار عجیب و غریبی ممکن است از سیستم دیده شود . اما مهمترین تغییراتی که شما ممکن است در سیستم مشاهده کنید که دلیلی بر آلوده شدن سیستم عامل شما به ویروس است به شرح زیر می باشند :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. برنامه ها کند می شوند : با توجه به اینکه ویروس کامپیوتری هدفش تکثیر شدن در سیستم قربانی است ، به همین دلیل قدرت پردازشی سیستم و البته حافظه رم را اشغال می کند و به همین دلیل سیستم شما بصورت غیرعادی کند می شود و برخی اوقات باز کردن یک نرم افزار در سیستم عامل بسیار بسیار کند می شود.
  2. دیده شدن فایل های عجیب و غریب : یکی از کارهایی که ویروس ها بصورت عمده انجام می دهند ، ایجاد کردن فایل های اضافه و از نظر ما عجیب و غریب بر روی سیستم است ، فایل هایی با آیکن های عجیب و غریب ، اسامی عجیب و غریب و حتی طول اسم عجیب و غریب ، برخی از اسامی این فایل ها برگرفته ای از فایل های موجود در سیستم قربانی است یا برخی بصورت تصادفی اسم گذاری می شوند.
  3. مخفی شدن و حذف شدن فایل ها : یکی از عمده فعالیت های ویروس ها ، مخفی کردن فایل های اصلی و کاربردی کاربر سیستم است . برای مثال فایلهای صوتی ، مستندات و ویدیوها را مخفی می کنند و چیزی به کاربر نمایش داده نمی شود . یکی از معمولترین کارهایی که یک ویروس می تواند انجام بدهد توهم حذف شدن فایل ها در سیستم است در صورتیکه معمولا فایل ها حذف نمی شوند بلکه فقط مخفی می شوند. البته برخی اوقات ویروس های مخربی هم وجود دارند که فایل ها را ضمن تخریب ، حذف هم می کنند.
  4. تغییر کردن منوها و صفحه نمایش : اگر احساس کردید که آیتم جدیدی به منوهای ویندوز یا برنامه های شما اضافه شده یا از آن حذف شده است و یا صفحه نمایش شما آیکن های عجیب و غریب و چه بسا پس زمینه تغییر کرده ای دارد ، به احتمال زیاد شما ویروسی شده اید.
  5. مشاهده اعمال عجیب و غریب : اگر پای سیستم نشسته اید و یکباره یک صفحه باز و بسته می شود ! اگر موس شما یکبار قفل می کند و خود به خود شروع به حرکت می کند ، اگر بلافاصله بعد از باز کردن مرورگر به صفحه خاصی هدایت می شوید ، اگر نرم افزاری که با آن کار می کنید یکباره بسته می شود یا نرم افزار خودکار باز می شوند و بصورت کلی اگر رفتار عجیب و غریب از سیستم مشاهده می کنید ، اینها نیز از آثار آلوده شدن به ویروس هستند.
  6. خاموش و Restart شدن خودکار سیستم : اگر سیستم عامل شما بصورت ناگهانی Restart می شود یا Shutdown می شود ، ممکن است شما آلوده به ویروس شده باشید . یکی از ویروس های معروف در زمان ویندوز XP ویروسی بود که به شما با یک تایمر هشدار خاموش شدن سیستم را می داد . در کل اذیت کردن یکی از مهمترین وظایف ویروس هاست.
  7. بالا رفتن فعالیت هارد دیسک : یکی از علائمی که بسیار این روزها در آلوده شدن به ویروس ها ملموس شده است ، بالا رفتن Disk Usage سیستم بصورت ناگهانی و حتی رسیدن به 100 درصد است . کافیست به قسمت Task Manager خود نگاه کنید تا متوجه شوید که یک برنامه عجیب و غریب یا حتی برنامه پیشفرض سیستمی اکثر فعالیت دیسک را به خودش اختصاص داده است و بعضا باعث باعث حرکت سریعتر دیسک و داغ کردن و چه بسا معیوب شدن هارد دیسک می شود . این نیز یکی دیگر از اثرات آلودگی به ویروس است .
  8. خطاهای عجیب و غریب در Boot سیستم : اگر در زمان بوت شدن سیستم عامل به خطاهای عجیب و غریب و پیام های ناشناس برخورد می کنید ، احتمال آلوده شدن شما به ویروس وجود دارد.
  9. سیستم Shutdown یا Reboot نمی شود : اگر دیدید که دکمه Shutdown یا Restart در سیستم وجود ندارد ، یا وجود دارد اما با کلیک کردن بر روی آن تاثیری در سیستم ندارد ، این یکی دیگر از اثرات آلودگی به ویروس کامپیوتری ممکن است باشد
  10. و ...

بصورت کلی فراموش نکنید که وجه اشتراک مهندسین کامپیوتر و پزشک ها در این است که هر چیزی که نشناسند یا برایشان عجیب و غریب باشد را به ویروس ربط می دهند . حتما شما به پزشک مراجعه کرده اید و دیده اید که گفته از این ویروس جدیدا هست ! این در مورد مهندسین کامپیوتر هم صدق می کند . این مطلب بصورت فصل فصل و مرتب در خصوص دوره سکیوریتی پلاس در وب سایت قرار می گیرد تا دوستانیکه توان مالی خرید ویدیوها را ندارند هم بتوانند از این دانش بهره مند شوند. دعای خیر فراموش نشود


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات