محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

راه های تکثیر ویروس چیست؟ معرفی 4 روش تکثیر ویروس

ویروس های کامپیوتری روش های مختلف و متنوعی برای تکثیر شدن در کامپیوتر شما دارند. در واقع این روش تکثیرشون هست که باعث میشه یه سری از ویروس ها سریعتر پخش بشن و یک سری دیگه دیرتر پخش بشن ، این موضوع در خصوص نحوه شناسای ویروس ها هم صادق هست و نحوه تکثیر می تونه در روند شناسایی ویروس ها موثر باشه ، اما بصورت کلی نباید فراموش کنیم که ویروس های کامپیوتری برای تکثیر شدن به یک فاکتور بسیار مهم نیاز دارند و اون هم Human Action یا عمل انسانی هست ، یعنی ویروس مثل Worm یا کرم های کامپیوتری خودتکثیر نیست و برای تکثیر شدن نیاز به این داره که کاربر کامپیوتر عملی رو انجام بده بصورت دستی تا بتونه تکثیر بشه ، حالا با هم راه های تکثیر ویروس رو بررسی می کنیم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. تکثیر از طریق رسانه ها : منظور از رسانه ها رادیو و تلوزیون و اینترنت نیست ، منظور ما Physical Media یا رسانه های فیزیکی مثل CD و DVD و Flash Memory ها و هارد دیسک های اکسترنال و بصورت کلی هر وسیله ای که حافظه دارد است . حتی دوربین شما هم ممکن است باعث انتشار ویروس شود. این روش یکی از موثرترین روش های تکثیر اکثر ویروس ها است و به محض اینکه شما یکی از این رسانه ها را به یک سیستم متصل کنید و در صورتیکه قابل نوشتن باشد بلافاصله ویروس آنرا تشخیص داده و به داخل آن می رود تا به کامپیوتر دیگر منتقل شود.
  2. تکثیر از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها : یکی از بهترین روش های انتقال ویروس از طریق فایل ، انتقال از طریق شبکه های اجتماعی و پیامرسان هاست ، ویروس براحتی خودش را در قالب یک پیام از طرف شما برای دوستان شما ارسال می کند و خودش را یک پیام از طرف یک دوست معرفی می کند و دوستان شما را تحریک به کلیک کردن یا دانلود و نصب فایل ویروسی می کنند. در عین حال دسترسی پیدا کردن به لیست ایمیل دوستان و ارسال شدن توسط ابزارهای ارسال ایمیل مثل Outlook یکی دیگر از روش های مرسوم انتقال ویروس است .
  3. تکثیر از طریق شبکه های اشتراک فایل Peer to Peer : شبکه های اشتراک فایل Peer To Peer یکی از خطرناک ترین محیط ها برای کاربران اینترنتی است و به دلیل عدم وجود هرگونه نظارت بر روی محتوای آنها و به اشتراک گذاری قسمتی از هارد دیسک شما در این شبکه ها ، ویروس ها بستری امن برای انتقال پیدا می کنند. از جمله معروف ترین این شبکه ها می توان به شبکه های تورنت ( Torrent ) و ابزارهایی مثل Emule و Kaazaa اشاره کرد.
  4. تکثیر از طریق چسبیدن به نرم افزار ها : یکی از روش های معمول تکثیر شدن ویروس ها ، آلوده کردن فایل اصلی برنامه های کاربردی است ، آنها یا به فایل های اجرایی می چسبند یا خودشان را به فایل های مستند یا موسیقی و فیلم و ... می چسبانند و از طریق جابجا شدن یا همان کپی شدن فایل در سیستم های مختلف ، خودشان را تکثیر می کنند.

این مطلب برای دوستانی تهیه شده است که توانایی خرید کردن مجموعه سکیوریتی پلاس بنده را ندارند و بنده در قالب متنی تلاش می کنم که دانش خودم را به این عزیزان منتقل کنم ، امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. دعای خیر فراموش نشود

نویسنده : محمد نصیری

منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات