محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

معرفی 3 طبقه بندی اصلی بدافزارها بر اساس هدف آلوده سازی

ما بصورت کلی در دوره سکیوریتی پلاس ، بدافزارها را به سه دسته کلی تقسیم بندی می کنیم . این سه دسته بندی در واقع شامل اهداف ساخت این بدافزارها است ، به این معنی که هدف تولید شدن یک ویروس چیست ؟ چه تفاوتی با هدف تولید یک تروجان دارد؟ ممکن است دسته بندی های متنوعی از بدافزارها یا در ذهن شما باشد یا در منابع غیر رسمی عنوان شود اما بصورت کلی دسته بندی بدافزارها از نظر هدف آلوده سازی به شکل زیر هستند :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. بدافزارهایی که به دنبال تکثیر و رشد و نمو هستند : ویروس ها و کرم های کامپیوتری هدف اصلی جز تکثیر شدن ندارند . آنها به سیستم شما وارد می شوند که در نهایت یا درون سیستم شما به شدت رشد کنند و یا از طریق سیستم شما ، سیستم های دیگر را آلوده کنند.
  2. بدافزارهایی که به دنبال کسب درآمد و پول هستند : بدافزارهایی مثل باج افزارها ، تبلیغ افزارها یا Adware ها ، جاسوس افزارها یا Spyware ها ، کیلاگرها ( Keylogger ) و البته شبکه های بات نت (Botnet ) از جمله بدافزارهایی هستند که به دنبال کسب درآمد و سود و منفعت برای سازنده هستند .
  3. بدافزارهایی که به دنبال مخفی ماندن برای رسیدن به هدفشان هستند : بدافزارهایی مثل تروجان ها ، روتکیت ها ( Rootkit ) ، بمب های منطقی (Logic Bomb ) ها و البته درب های پشتی یا Backdoor ها از جمله بدافزارهایی هستند که اولویت هدف آنها فقط و فقط مخفی ماندن از دید کاربر و آنتی ویروس است تا برای اهداف بعدی سازنده آنها مورد استفاده قرار بگیرند.

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، دعای خیر فراموش نشود.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات