آزاد پورحسن
کارشناس امنیت شبکه

با سرورهای خود مثل گله گاو رفتار کنید نه حیوان خانگی

زمانی که هنوز مجازی‌سازی وجود نداشت یا اصطلاحا عصر Pre-Virtualization و سپس بعد از آن یعنی دوره‌ای که مجازی‌سازی متداول شد یا Post-Virtualization را میتوان به Cattle و Pet تشبیه کرد یعنی مقایسه گله‌ گاو با حیوان خانگی که دو نوع نگاه متفاوت به سرورها را نمایندگی می‌کنند چیزی که در متون فنی به آن سرویس مدل می‌گویند. ما دو نوع سرویس مدل داریم:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
      • a. Pet Service Model

        b. Cattle Service Model

در عصر Pre-Virtualization یعنی زمانی که ماشین‌های مجازی نبودند یا هنوز چندان متداول نبودند - یعنی عصر  Pet ها - ما سرورهای خود را اینگونه نامگذاری می کردیم: sql-server و یا my-main-Web-server و یا حتی  شاید sara-server و الی آخر. نامهایی منحصرفرد، شاید کمی خودمانی و خاص. وقتی یکی از این سرورها دچار اشکال می‌شد تمام توان و انرژی خود را صرف اصلاح و راه اندازی مجدد آن می‌کردیم تا دوباره به شبکه برگردد و سرویس‌دهی را از سرگیرد. این درست همان رفتاری است که ما با حیوانات خانگی خود داریم. وقتی که مریض می شوند آنها را نزد دامپزشک می‌بریم و تمام مواظبت و مراقبت خود را به کار می‌بندیم تا سلامتی خود را بازیابند. مثال‌هایی از Pet Server ها عبارتنداز سرورهای بانک اطلاعاتی، سـرورهای احراز هویت مانند RADIUS و یا فایروال‌ها و Load Balancer ها.

در عصر Post-Virtualization یا همان عصر Cattle ها ما سرورها را اینگونه نامگذاری می کنیم web01, web02, web03 یعنی درست به همان شکلی که گله‌ای از گاوها را شماره‌گذاری و تگی را به گوش آنها آویزان می‌کنند. در این مدل هر سروری تقریبا شبیه بقیه سرورها است. وقتی یکی از سرورهای مریض! می‌شود ما سریعا آن را با سرور بعدی جایگزین می کنیم. بعبارت دیگر ما وقت‌مان را صرف بهبود سرور بیمار نمی‌کنیم زیرا اهمیت بالای سرویس‌های ما به گونه‌ای است که هیچ زمانی برای معالجه سرور بدحال نداریم. این همان Cattle Service Model است.همانطور که پیش‌تر گفته شد با ظهور سرویس‌های Cloud-Based ایده رفتار گله‌ای با سرورها شکل گرفت زیرا اکنون سرویس‌های ما استانداردهای متفاوتی را طلب می‌کنند.


آزاد پورحسن
آزاد پورحسن

کارشناس امنیت شبکه

حدود 7 ساله که بصورت تخصصی در زمینه شبکه و امنیت شبکه کار میکنم و قبل از اون هم به مدت 5 سال مشغول برنامه‌نویسی کامپـیوتر بودم. در حال حاضر هم بعنوان کارشناس فنی امنیت شبکه در یک شرکت معتبر در زمینه IT و شبکه مشغول به کار هستم. در هفت سال با بیش از 50 شرکت بزرگ، وزارتخانه، بانک و ... بعنوان کارشناس و مشاور همکاری داشتم و سابقه تدریس در آموزشگاه‌های تهران رو دارم.

نظرات