محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت insmod و modprobe در چیست؟ به زبان ساده

همانطور که می دانید ما می توانیم برای سیستم عامل لینوکس ماژول نصب کنیم و بسیاری از این ماژول ها مربوط به درایورهای لینوکس است که ما آنها را به عنوان Drive Kernel Module یاد می کنیم. برای حذف کردن Drive Kernel Module ها ما می توانیم به راحتی با لیست کردن ماژول های کرنل با دستور lsmod و مشاهده نام آن ماژول و در نهایت وارد کردن دستور rmmod آن ماژول را حذف کنیم ، اما چگونه می توانیم آن را نصب کنیم ؟ برای نصب کردن Drive Kernel Module ما از دو دستور insmod و modprobe استفاده می کنیم .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما مهمترین نکته تفاوت بین این دو دستور است ، زمانیکه صحبت از insmod می شود فقط و فقط درایورهایی نصب می شوند که چند فایل وابسته ندارند ، یعنی در اصطلاح فایل شما دارای Dependency نیست ، در چنین حالتی دستور insmod کار می کند ، اما در بسیاری از موارد ما هیچوقت از چنین دستوری استفاده نمی کنیم زیرا فاقد کارایی می باشد و اکثر درایورهای ما امروزه دارای وابستگی یا Dependency هستند ، برای اینکه در سیستم بصورت خودکار این وابستگی ها یا Dependency ها نصب شوند ما از دستور modprobe استفاده می کنیم که همانطور که از نامش هم پیداست به دنبال وابستگی ها می گردد و آنها را پیدا می کند. مکانیزم کاری این دستور بسیار ساده است :

lsmod لیست کردن درایور ماژول ها
rmmod vmxnet  حذف کردن ماژول
insmod نصب کردن بدون وابستگی ها
modprobe نصب کردن با وابستگی ها

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشرو کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات