محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

فریمور Firmware چیست؟

حتما تا به حال اسم Firmware به گوش شما خورده است . اما اسم به نظر عجیب و غریبی است ، ما تا به حال Software یا نرم افزار و Hardware یا سخت افزار را شنیده ایم اما Firmware چیست ؟ در واقع می توان از Firmware هم به عنوان ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار یاد کرد. Firmware ترکیبی از کدهای برنامه ، حافظه دائمی سیستم و داده هایی است که درون آنها ذخیره شده اند. برای مثال شما در تجهیزاتی مثل مودم ها ، چراغ های راهنما ، کنترل تلوزیون ، ساعت های دیجیتال ، تجهیزات جانبی کامپیوتر و بسیاری از دوربین های عکاسی از Firmware استفاده می کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در واقع این Firmware است که امکان کنترل کردن دستگاه را برای شما میسر می کند. از Firmware می توان به عنوان یک سیستم عامل لایه پایین هم نام برد چراکه می تواند رابط بین شما و سخت افزار باشد. اما نکته اینجاست که سیستم عامل ها معمولا در حافظه RAM سیستم یا در حافظه ای مثل هارد دیسک نگهداری می شوند اما Firmware ها در حافظه Read Only Memory یا ROM سیستم نگهداری می شوند و تقریبا فقط خواندنی هستند. دقت کنید که این شما نیستید که Firmware یک دستگاه را نصب می کنید بلکه کمپانی تولید کننده تجهیزات کامپیوتری در بدو ایجاد کردن سخت افزار مورد نظر ، Firmware آن را نیز بر رویش نصب می کند.

اگر شما کمی با کامپیوترها سر و کار داشته باشید باید بدانید که BIOS سیستم شما در واقع یک نوع Firmware است زیرا هم در حافظه دائمی سیستم شما یعنی ROM قرار گرفته است و هم امکان اعمال یک سری کنترلهای اولیه را بر روی سخت افزار به شما می دهد و از طرفی شما نمی توانید تغییر چندانی بر روی ساختار BIOS ایجاد کنید. البته کامپیوترهای امروزی دیگر از BIOS استفاده نمی کنند و EFI و UEFI جایگزین BIOS شده اند که آنها نیز نوعی Firmware هستند.

فریمور Firmware چیست؟

البته دقت کنید که تجهیزات دیگری در کامپیوتر هستند که برای خودشان Firmware دارند ، کارت های شبکه ، کارت های گرافیکی ، کنترلرهای RAID ، هارد درایو ها ، حافظه های Flash ، هارد های SSD ، کارت های صدا ، مودم های ADSL و روترها همه و همه دارای Firmware هستند. بعضا دیده شده که از Firmware به عنوان میان افزار در ترجمه ها استفاده می شود که این اشتباه هست و میان افزار یا Middleware در واقع یک متد و یک واسط برنامه نویسی است و هیچ ارتباطی به سخت افزار ندارد.

دستگاه های اکسس پوینت خانگی شما که بعضا آنها را به عنوان مودم ADSL می شناسیم ، دستگاه های روتر خانگی ، سرورهای فیزیکی ، همگی دارای Firmware هستند و بعضا شرکت سازنده امکان بروز رسانی آنها را با بسته های جدیدی از Firmware می دهد. بدیهی است با بروز رسانی Firmware دستگاه امکانات جدیدتری به آن اضافه خواهد شد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات