فیچر های تلفنهای ثابت

با سلام خدمت دوستان عزیز در ITPRO فیچرهای تلفنهای ثابت در مراکز مخابرات شهری (تلفنهای ثابت ) تعدادی فیچر وجود دارد که بشرح زیر می باشند: 1- انتقال مکلمه 2- انتظار مکالمه 3-بیدار بش 4- کنفرانس 5- هم گروه کردن و سرویس برگشت خط - شکار یک خط - تایمردار کردن یک خط و دادن پس ورد به یک خط تلفن.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. فیچرهای مراکز تلفن خصوصی PABX

1-انتقال مکالمه این فیچر این امکان را به استفاده کننده تلفن می دهد که تلفن خود را به تلفن دیگری انتقال دهد یعنی موقعی که کسی به این تلفن زنگ بزند تلفنی که به آن انتقال داده شده زنگ می خورد .برای فعال سازی این فیچر ابتدا باید در مرکز تلفن سرویس این فیچر به این شماره تلفن اعمال شود و کد فعال سازی و کنسل کردن آن نیز از مرکز تلفن باید اخذ گردد (این کدها در مراکز مختلف با هم فرق میکند)


-------------------------------------------------

آموزش شبکه

برای دسترسی به مجموعه بهترین دوره های آموزش شبکه های کامپیوتری ( مبانی شبکه ، نتورک پلاس ، مانیتورینگ و ... ) مقدماتی تا پیشرفته با ارائه گواهینامه و فیلم رایگان همین الان کلیک کن

--------------------------------------------------

برای مثال در بعضی مراکز کد فعال سازی انتقال مکالمه : 213* بوده و کد کنسل کرده آن : 21# می باشد.با فعال سازی انتقال مکالمه هزینه مکالمه های منتقل شده از تلفن ثابت به تلفن مورد نظر در قبض تلفن اضافه می شود و هزینه تلفن بالا می رود ولی در هنگام مسافرت و یا در زمانی که منزل نیسیتید دیگر تماس از دست رفته نخواهید داشت بخاطر هزینه بر بودن این سرویس در اکثر مراکز مخابراتی با درخواست صاحب تلفن این فیچر به شماره تلفن فوق اعمال می شود فعال کردن و کنسل کردن این فیچرهم دینامیک بوده و با خود کاربر می باشد.

این فیچر در بعضی مراکز مخابراتی سه حالت را پوشش می دهد:

 • 1-1-انتقال در همه حالات (در این حالت تلفن به تلفن مورد نظر کلا منتقل می شود.)
 • 2-1-انتقال در حالت اشغال
 • 3-1-انتقال بعد از چند زنگ

2-اتظار مکالمه اگر در مرکز مخابراتی ترافیک بالا مشکل ساز نباشد این فیچر به همه مشترکان واگذار می شود ورایگان است و معنی این فیچر این است اگر یک مشترکی با مشترک دومی در حال مکلمه باشد و مشترک سومی به مشترک اول زنگ بزند مشترک سوم به جای بوق اشغال ملودی پس زنگ می شنود و مشترک اولی هم ملودی انتظار مکالمه را می شنود و مشترک اولی با زدن قلاب گوشی می تواند به مشترک سوم جواب دهد و مشترک دومی پشت خطی می شودو بالعکس و در این مکالمات حق قطع با مشترکی است که زنگ زده است .

عیب بزرگ این فیچر این است که مشترک سومی فرق بین آزاد بودن خط تلفن مشترک اول و پشت خطی را تشخیص نمی دهد .برای فعال کردن و کنسل کردن این فیچر توسط خود مشترک هم کد وجود دارد که از مرکز مخابراتی باید دریافت گردد(مثلا برای فعال کردن آن کد 43*و برای کنسل کردن آن43# )استفاده می شود.با فعال شدن این فیچر اینترنت Dial upو سرویس مزاحم یابی کارنمی کند. نام دیگر این فیچر سرویس پشت خطی است .

3-سروس بیدار باش این سرویس هم اگر به شماره تلفن اعمال شده باشد با کد فعال سازی آن می توان با دادن ساعت و دقیقه سرویس بیدار باش را فعال کرد یعنی در ساعت مشخصی که ست شده تلفن زنگ می خورد و با برداشتن گوشی انانسی(پیغامی) پخش می شود به این مظمون(این پیغام برای بیداری شما می باشد.)

سرویس بیدار باش سه حالت دارد1-سرویس هر روز اجرا شود 2- فقط امروز اجرا شود 3- فقط فردا اجرا شود. برای مثال با کد : (کد مشخص کننده نحوه اجرای بیدار باش +دو رقم دقیقه+دورقم ساعت+55*) فعال می شود وبا کد 55# بیدار باش حذف می گردد.

4-فیچر کنفرانس این فیچر هم مثل انتقال مکالمه با در خواست صاحب تلفن بر روی شماره تلفن اعمال می شود با این فیچر می توان هم زمان یک مکالمه سه نفره داشت و هزینه آن برای دو مکالمه حساب می شود یک هزینه برای ارتباط با نفر اول و هزینه دوم برای مکالمه با نفر دوم و با قطع مکالمه مشترک کنفرانس کننده مکالمه دو نفر دیگر هم قطع می شود.

بعد از فعال سازی این سرویس در بعضی مراکزتلفن بروش زیر از آن می توان استفاده کرد:

ابتدا یک مکالمه دو نفره برقرار می کنیم سپس با زدن روی قلاب و شنیدن ملودی مخصوص 70* سپس شماره نفر سوم راگرفته با بر قراری ارتباط با نفر سوم کنفرانس بین سه نفر برقرار می شود و هر سه نفر هم زمان می توانند با هم مکالمه داشته باشند یعنی دراین حالت شش مسیر صوتی بین سه نفر برقرار می شود.و با قطع مکالمه توسط مشترک اول کنفرانس قطع و ارتباط دو نفر دیگر هم قطع می شود.

5-همگروهی یا پی در پی کردن یک کاربرد این فیچردر شرکتهایی است که یک شماره به ارگانهای مختلف داده و بعدا شماره های شرکت را اضافه کرده و امکان اطلاع رسانی ندارند در این صورت می توانند از مخابرات درخواست کنند که این شماره تلفنها را هم گروه کرده و سرگروه شماره هارا شماره قدیمی شرکت قرار دهد در این صورت اگر شرکت مزبور سی شماره تلفن داشته باشد برای ارتباط با همه شماره ها کافی است با سر شماره تماس گرفته شود و خود سیستم مخابرات بصورت چرخشی حلقوی (Ring group) ارتباطها را بین مشترکینی که خط آنها آزاد است بر قرار میکند.

شماره های 118 و 115 و امثال اینها در شهرهای کوچک از این فیچر استفاده می کنند ولی در شهرهای بزرگ با افزایش تعداد شماره های آنها بصورت مرکزمسقل کار میکنند و با لینکهای PRIبه مراکز مخابراتی وصل می شوند.حسن دیگر این فیچر این است که اگر چهار خط تلفن در یک شرکتی هم گروه شود و مشترکی با یکی از خطوط تماس بگیرد و خط فوق اشغال باشد خوبخود این مشترک به خطی وصل می شود که آزاد است بعبارت ساده تر در هم گروهی اگر فقط یک خط تلفن آزاد باشد مشترکهای تماس گیرنده فارق از اینکه به کدام مشترک زنگ زده اند بوق اشغال دریافت نخواهند کرد.

علاوه بر اینها فیچرهای مختلف دیگری هم وجود دارد که ما به همینها بسنده می کنیم

فیچرهای مراکز تلفن خصوصی PABX

این مراکز در سازمانها و ارگانها کوچک استفاده می شود علاوه بر فیچر های بالا فیچر های دیگری نیز در این مراکز وجود دارد که خیلی خلاصه به آنها می پردازیم .

1-فیچر برگشت خط اگر این فیچر فعال باشد و به مشترکی زنگ بزنیم و مشترک فوق اشغال باشد بعد از گذاشتن گوشی با شماره گیری کد برگشت خط (44) با آزاد شدن خط فوق مرکز تلفن به هر دو مشترک زنگ ارسال میکند و با برداشتن گوشی دو مشترک با هم مکالمه می کنند. با کد 45 هم میتوان کنسل کرد.

2-شکار خط اگر این فیچر فعال باشد به مشترکی که تلفن آن زنگ می خورد و خود مشترک به هر دلیلی نمیتواند تلفن خود را جواب دهد می توان با گرفتن یک کدی (55* ) تلفن فوق را جواب داد.

3-رمز گذاشتن روی خط اگر خطی پس ورد داشته باشد فقط کسی که رمز آن را می داند می تواند از تلفن استفاده کند.برای مثال با کد 539* می توان به خط تلفن پس ورد داد.

4-تایمر دادن به خط تلفن اگر در مرکزی خطوط ترانک خروجی یا ورودی کم باشد (یعنی خطوط ارتباطی مرکز با خارج از مرکز) با تایمر دار کردن خطوط می توان ترافیک مرکز را مدیریت کرد با دادن تایمر به یک خط با سپری شدن زمان معینی (مثلا 14 دقیقه ) مکالمه مشترک خودبخود قطع می شود.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که کدهای بالا برای مراکز تلفن کارین بوده و از این مرکز تلفن هم در مخابرات وجود دارد و هم در بخش خصوصی و تست اینکه یک خط تلفن از مراکز کارین می باشد یا نه خیلی ساده است برای اینکار از یک خطی به خودش زنگ می زنیم اگر ملودی پخش شد وبا گذاشتن گوشی خط تلفن فوق زنگ خورد این خط از مرکزتلفن کارین است در غیر این صورت مرکز تلفن از برند دیگری است و کدهای بالا در مرکز فوق کارنمی کنند.

در پایان نحوه اعمال فیچرهای فوق را در مراکز کارین به یک شماره تلفن بیان می کنیم:

 • 1-برای فعال کردن انتقال مکالمه باید فیچرهای 15و16 به شماره تلفن اعمال شود .
 • 2-برای فعال کردن انتظارمکالمه باید فیچرهای 30و38و39به شماره تلفن اعمال شود.
 • 3-برای فعال کردن بیدار باش باید فیچرهای 28و29 به شماره تلفن اعمال شود .
 • 4-برای فعال کردن کنفرانس باید فیچرهای 7و62 به شماره تلفن اعمال شود .
 • 5-برای فعال کردن برگشت خط یک شماره تلفن باید فیچرهای 13و14به شماره مورد نظر اعمال شود .
 • 6-برای فعال کردن تایمر روی یک شماره تلفن باید فیچرهای 41و42روی شماره تلفن فوق اعمال شده باشد .
 • 7-برای ایجاد همگروهی باید در قسمت Extention وارد گزینه Enter شده و شماره سرگروه را دو بدو با شماره های دیگر همگروه کرده ودر آخر Autohunt سرگروه یا سرگروهها را YES میکنیم.

نویسنده : علی زوار

منبع :انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هر گونه نشر و کپی برداری بدونه ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


نظرات