محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

5 نکته کاربردی در استفاده از ورد ( Word ) برای حرفه ای های ورد

اگر یک عبارت یا جمله به صورت تکراری در متن استفاده میشود، جهت صرفه جوئی در زمان تایپ؛ میتوانید با استفاده از قابلیّت Auto Text تنها با درج چند حرف اوّل از آن عبارت یا جمله، بصورت خودکار آن را جایگزین کنید. برای این منظور ابتدا جمله یا عبارت مورد نظرتان را انتخاب کنید، سپس کلیدهای Alt+F3 را از کیبرد فشار دهید:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

قابلیت Auto Text و بالا بردن سرعت تایپ

وب سایت توسینسو

همانند تصویر فوق؛ در قسمت Name مخفف عبارت مورد نظرتان را تایپ و OK کنید. حالا در هر قسمت از متن که مخفف عبارت مورد نظرتان را تایپ کنید؛ بلافاصله(یعنی بدون زدن کلید Space) با فشردن کلید Enter یا F3 کلّ عبارت جایگزین میشود. همانند تصویر زیر:

وب سایت توسینسو

قابلیّت Key Tips و کار کردن با منوها بدون موس

اگر هنگام استفاده از Word ، موس (Mouse) شما خراب شود و یا اصلاً موس نداشته باشید، برای کار با منوهای Word با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد، امّا با استفاده از قابلیّت Key Tips در Word براحتی میتوانید از منوها و آیتم های موجود در آنها استفاده نمائید. برای این منظور کافیست کلید Alt را از کیبرد فشار دهید، با این کار همانند تصویر زیر به هر یک از منوها یک حرف اختصاص و نمایش داده می شود:

شما برای آموزش ورد میتوانید به بخش دوره های آموزشی سایت مراجعه کنید.

وب سایت توسینسو

حالا با فشردن هر یک از حروف های نمایش داده شده، تمام آیتمهای موجود در آن منو، در دسترس قرار میگیرند و برای استفاده از آنها کافیست حروف یا اعداد نمایش داده شده برای هر آیتم را با کیبرد درج نمائید:

وب سایت توسینسو

نکته: این قابلیت در تمامی نرم افزارهای Microsoft Office کاربرد دارد.

روش درست دراگ کردن عمودی

بصورت معمولی اگر بخواهید قسمتهای خاصی از چند سطر همجوار را انتخاب کنید، تمام سطرها بصورت کامل انتخاب میشوند همانند تصویر زیر:

وب سایت توسینسو

اما اگر کلید Alt را نگهدارید و سپس دراگ کنید، میتوانید بصورت عمودی متن مورد نظرتان را انتخاب نمائید:

وب سایت توسینسو

قابلیّت Screen Clipping و درج مستقیم تصویر

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که پیش نویس مقالات آموزشی خود را در Word تهیّه می کنید، حتماً جهت درج تصاویر دسکتاپ و یا سایر برنامه ها در مقاله خود با کاری وقت گیر، دست و پنجه نرم کرده اید. بصورت رایج جهت درج تصاویر پنجره های باز از Print Screen، Alt+Print Screen، یا Snipping Tool در ویندوز استفاده می شود، امّا همه این موارد نیاز به ترک محیط Word را دارند که باعث کند شدن کار میشود. شما با استفاده از قابلیّت Screen Clipping می توانید به راحتی و با سرعتی فوق العاده، تصاویر مورد نظرتان را در مقاله درج کنید.برای این منظور در هر قسمت از مقاله که قصد درج تصویر پنجره ها ی باز را دارید کلیک نموده، و از تب Insert در قسمت Screenshot به دو گزینه Available Windows و Screen Clipping دسترسی دارید:

وب سایت توسینسو

در قسمت Available Windows شما قادر به انتخاب هر یک از پنجره های باز در سیستم (بصورت تصویر کامل) خواهید بود و به محض انتخاب، تصویر در مقاله درج میگردد. و با استفاده از گزینه Screen Clipping، میتوانید (همانند Snipping Tool ) قسمت مورد نظر از سایر برنامه ها را بدون نیاز به ذخیره کردن تصویر، در مقاله درج نمائید.

وب سایت توسینسو

ایجاد خطوط متنوع با استفاده از کلیدهای کیبرد

برای درج خط کشی زیبا در متن، می توانید از کلیدها زیر استفاده نمائید؛ بدین صورت که اگر در ابتدای سطری که قصد ایجاد خط در آن را دارید کلیک نموده و سه مرتبه خط تیره (بدین شکل --- ) تایپ و بلافاصله(یعنی بدون زدن کلید Space) کلید اینتر را بفشارید تا خطی به شکل زیر درج گردد:

وب سایت توسینسو

ظاهر میشود.

ایجاد جدول (Table) با استفاده از کیبرد

شما می توانید با درج کاراکترهای +=+ در ابتدای سطر و زدن کلید اینتر، یک جدول تک سلوله ایجاد کنید:

وب سایت توسینسو

با ترکیب دوقسمت بالا شما قادر به درج جدول با هرتعداد سطر و ستون خواهید بود، برای مثال یک جدول با 6 ستون و 5 سطر بدین صورت ایجاد میشود ؛ عبارت +=+=+=+=+=+=+ را در ابتدای سطر تایپ کرده و کلید اینتر را میزنیم تا جدول زیر شکل گیرد:

وب سایت توسینسومحمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات