محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

پورت iLO چیست و چه کاربردی در سرورهای سخت افزاری دارد؟

پورت آیلو | iLO چیست؟ iLo چه کاربردی در سرورهای سخت افزاری دارد؟ یکی از مشکلاتی که ITMAN ها با آن درگیر هستند بحث مدیریت از راه دور سرورها آن از هم زمان بوت شدن یا روشن شدن سیستم تا زمان خاموش شدن آن است ، در واقع مکانیزمی که اکثر ما برای ریموت کردن به سرورها استفاده می کنیم Remote Desktop مایکروسافت یا VNC در لینوکس است ، اما در سرورهای سری HP ProLiant و همچنین سری Blade پورت فیزیکی به نام iLO وجود دارد که امکان مدیریت سرور از راه دور آن هم از لحظه بوت شدن سیستم را به شما می دهد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این پورت در واقع خودش دارای یک بورد سخت افزاری و پردازنده مخصوص همینکار است ، شما می توانید با استفاده از این پورت بر روی سرورهای سخت افزاری خود هم مانیتورینگ و هم کنترل مناسب از هر جاب دنیا داشته باشید ، امکان پیکربندی ، بروز رسانی ، مانیتورینگ و راه اندازی سرویس ها از راه دور از امکانات این پورت می باشد. این پورت توانایی دریافت آدرس IP و حتی FQDN را نیز برای اتصال دارد.

پورت iLO چیست و چه کاربردی در سرورهای سخت افزاری دارد؟

در واقع پورت iLO یک پورت کارت شبکه به نظر می رسد که برای خودش ارتباط شبکه ای مجزا و آدرس IP مجزا از محدوده شبکه عادی می تواند دریافت کند و حتی امکان دریافت آدرس از DHCP را نیز دارد ، معمولا شبکه iLO ی مجزایی برای همه سرورهای موجود در شبکه در نظر گرفته می شود که سویچ اختصاصی همینکار را نیز دارد و از شبکه مورد استفاده سازمان مجزا است.

شما می توانید با استفاده از آدرس IP یا FQDN از طریق رابط تحت وب یا کنسول تحت وبی که این سرویس در اختیار شما قرار می دهد مدیریت خودتان را انجام دهید ، در واقع پورت iLO یک پورت Ethernet است که توانایی فعال شدن و استفاده همزمان با ابزار ROM Setup یا RBSU را دارد ، تصویر این پورت را می توانید در بالا مشاهده کنید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات