امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

معرفی 3 نوع سطح پشتیبان گیری از اطلاعات یا Backup Level

زمانیکه شما از یک نرم افزار بکاپ گیری یا از نرم افزاری که امکان بکاپ گیری آنلاین از اطلاعات تان را برای شما فراهم میکند شما معمولاََ 3 گزینه برای Backup یا پشتیبان گیری اطلاعات تان که شامل فایل ها و فولدر ها است در اختیار دارید. شما میتوانید تک به تک File هایی که نیاز دارید را بکاپ بگیرید و یا Folder یا پوشه ای را انتخاب کنید که شامل فایل ها و همچنین فولدر های داخل آن هستند و یا میتوانید از کل Drive یا پارتیشن خودتان را بکاپ تهیه کنید که شما تمامی فایل ها و فولدر های درون آن میباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

همانطور که گفته شد شما از یک نرم افزار بکاپ گیری میتوانید به 3 صورت یا بعبارتی در 3 سطح از اطلاعات کامپیوترتان بکاپ تهیه کنید که عبارتند از File-level backup ، Folder-level backup و Drive-level backup. برخی از نرم افزار های بکاپ گیری هر سه از این سطوح بکاپ گیری را پشتیبانی میکنند اما برخی دیگر از دو تای این سطوح بکاپ گیری پشتیبانی به عمل می آورند.

File-level backup چیست ؟

File-level backup یا بکاپ گیری از اطلاعات در سطح فایل سطحی از بکاپ گیری از اطلاعات است که ویژه ترین سطح از بکاپ گیری از اطلاعات است. اگر یک نرم افزار از File-level backup پشتیبانی کند به این معنی است که شما میتوانید از هر فایلی که در سیستم تان است به طور جداگانه بکاپ گیری کنید. به عنوان مثال اگر تنها از چند فایل تصویری قصد دارید بکاپ تهیه کنید میتوانید فایل های مورد نظرتان را انتخاب کنید و از آنها بکاپ تهیه کنید و از فایل هایی که نمیخواهید بکاپ بگیرید صرف نظر کنید.

Folder-level backup چیست ؟

Folder-level backup یا بکاپ گیری از اطلاعات در سطح فولدر یا دایرکتوری سطحی از بکاپ گیری از اطلاعات است که کمی نرم تر از File-level backup عمل میکند. در این سطح از بکاپ گیری شما تنها از فولدر هایی که قصد دارید از آن ها بکاپ تهیه کنید را انتخاب و از آنها بکاپ میگیرید. به این معنی که تمام فایل های داخل فولدرتان هنگام انتخاب فولدر برای بکاپ، بکاپ گیری میشوند.

اگر از این سطح از بکاپ گیری استفاده کنید نرم افزار بکاپ گیری به شما اجازه خواهد داد تا فولدر یا پوشه هایی که میخواهید از آن ها بکاپ گرفته شود را انتخاب کنید اما در این سطح از بکاپ گیری نمیتوانید فایل های خاصی که درون آن فولدر هستند را از بکاپ گرفته شدن محروم کنید. مزیتی که این سطح از بکاپ گیری دارد این است که وقتی شما فولدر ها و فایل های متعددی در آن فولدری که میخواهید از آن بکاپ تهیه کنید وجود داشته باشد با بکاپ گیری از آن فولدر، فایل ها و فولدر های داخل آن هم به یکباره بکاپ گرفته میشوند.

Drive-level backup چیست ؟

Drive-level backup یا بکاپ گیری از اطلاعات در سطح Drive یا پارتیشن سطحی از بکاپ گیری از اطلاعات است که به شما امکان میدهد تا از کل اطلاعات درایو خود بکاپ تهیه کنید. به این معنی که تمام فولدر ها و فولدر های زیر مجموعه آن و همچنین از فایل های درون آن فولدر ها به یکباره بکاپ تهیه کنید. این سطح از بکاپ گیری از اطلاعات به شما اجازه نمیدهد تا فولدر یا فایل خاصی از درون درایو را برای بکاپ گیری انتخاب کنید.

برخی از نرم افزار های بکاپ گیری به شما امکان استفاده ترکیبی از Drive-level backup ، File-level backup و Folder-level backup را میدهند بدین صورت که میتوانید یک فولدر را که خود درون یک درایو قرار گرفته است برای بکاپ گیری انتخاب کنید و درون آن چند فایل و یا فولدر را از بکاپ گرفته شدن مستثناء کنید. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد. ITPRO باشید

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : ITPRO

هرگونه نشر وکپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات