محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

Cloud Storage چیست؟ معرفی سرویس فضای ذخیره سازی ابری

فضای ذخیره سازی ابری یا Cloud Storage چیست؟ همانگونه که میدانید، تکنولوژی روز دنیا در بحث فضاهای ذخیره سازی اطلاعات، رو به سمتِ استفاده از فضاهای ذخیره سازی ابری یا Cloud Storage می باشد، و در همین راستا شرکتهای بزرگ نرم افزاری همچون مایکروسافت، گوگل، و ... ، با سرمایه گذاری در این زمینه و ایجاد زیرساختهای لازم، به ارائه ی رایگان فضاهای ذخیره سازی به مشتریان خود پرداخته اند که هر کدام از از لحاظ میزان فضا و امکانات دسترسی، شرایط خاص خود را دارا می باشند. بیشترین استفاده فضاهای ابری رایگان را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. ذخیره سازی اطلاعات پرکاربرد (از قبیل تصاویر، ویدئو، Document و ...)
  2. به اشتراک گذاری اطلاعات با سایر کاربران
  3. ارسال ایمیل با پیوستهای سنگین
  4. دسترسی پذیری به اطلاعات همگام سازی شده در همه وقت از طریق کامپیوتر رومیزی، لپ تاپ و موبایل
  5. بک آپگیری از اطلاعات و خیلی از کارهای دیگه.

اطلاعاتی در مورد برخی از این فضاها:

( SkyDrive یا OneDrive ) فضای ابری شرکت مایکروسافت:

وب سایت توسینسو

مایکروسافت به کاربران خود که دارای اکانت Hotmail و یا Outlook می باشند، به میزان 15 گیگا بایت فضای رایگان اختصاص می دهد. تا زمان ویندوز 7، دسترسی به این میزان فضا از طریق نصب نرم افزار SkyDrive در ویندوز و یا از طریق وبسایت اینترنتی SkyDrive.com و وارد نمودن اطلاعات اکانت و نیز با استفاده از پایگاه ایمیل Hotmail , Outlook.com امکان پذیر است. البته با توجّه به سیاست دسترس پذیری به اطلاعات در همه جا و در همه وقت، نسخه موبایل SkyDrive نیز(برای سیستم عاملهای اندروید و ...) جهت برقراری اتصال با فضای ابری منتشر شد.

وب سایت توسینسو

و نهایتاً با منتشر شدن نسخه جدید ویندوز مایکروسافت یعنی 8، نرم افزار SkyDrive به صورت پیشفرض در ویندوز 8 قرار گرفت و نام وبسایت آن نیز از SkyDrive به OneDrive تغییر پیدا کرد.

وب سایت توسینسو

شایان ذکر است که OneDrive به مشتریانی که قابلیت camera roll backup را برای ذخیره سازی خودکار تصاویر گرفته شده توسّط دوربین موبایل را فعال کنند میزان 3 گیگابایت به فضای اختصاص داده شده به آنها می افزاید.

(GoogleDrive) فضای ابری شرکت گوگل

وب سایت توسینسو

گوگل نیز همچون مایکروسافت به کاربرانی خود که دارای اکانت Gmail می باشند، به میزان 15 گیگا بایت فضای ابری رایگان جهت ذخیره سازی اطلاعات اختصاص می دهد. دسترسی به این میزان فضا از طریق نصب نرم افزار GoogleDrive در ویندوز و یا از طریق وبسایت اینترنتی GoogleDrive.com و وارد نمودن اطلاعات اکانت و نیز با استفاده از پایگاه ایمیل Gmail.com امکان پذیر است.علاوه بر موارد بالا بسیاری از دیگر شرکتهای خصوصی و غیر خصوصی نیز در سطح دنیا به ارائه فضای ذخیره سازی رایگان و غیر رایگان میپردازند

که از لحاط اعتبار شرکت، درجه امنیّت اطلاعات، میزان فضای اختصاصی، قیمت، روشهای دسترسی پذیری و ... باهم متفاوت می باشند.ضمن توصیه به استفاده از این فناوری روز، نکته ای که نباید فراموش کنید این است که هرگز اطلاعات محرمانه خود را (از قبیل تصاویر شخصی، اطلاعات یوزر و پسوردها و ...) در اینگونه فضاها قرار ندهید، زیرا در هر صورت این اطلاعات در مکانی دیگر با مدیریت سطح بالاتر ذخیره سازی می گردند و امکان سرقت اطلاعات و سوء استفاده از آنها بسیار بالا می باشد.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات