آموزش نصب ویندوز سرور 2003 بصورت گام به گام و تصویری

ویندوز سرور 2003 نسخه ی جدیدی بود که پس از ویندوز سرور 2000 از طرف شرکت مایکروسافت به بازار فناوری عرضه شد.در ابتدا چندان تمایلی برای استفاده از این نسخه درموسسات وجود نداشت و اکثرا ترجیح میدادند تا از همان ویندوزNT4 و windows2000 استفاده کنند.به همین دلیل مایکروسافت تصمیم گرفت تا با ایجاد شش ویرایش مختلف از این ویندوز تنوع را برای کاربران خود ایجاد کند ،تا به استفاده از آن ترغیب شوند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

نسخه های مختلفی از این ویندوز وجود دارد که از آن جمله می توان به نسخه های Web Edition , Standard Edition , Enterprise Edition و Datacenter Edition اشاره کرد .البته قابلیتهای این نسخه ها با هم متفاوت است.مثلا با نسخه ی web شما می توانید یک سرور با 2 گیگابایت حافظه ی رم راه اندازی کنید اما با نسخه ی Date center64 میتوانید سروری با 512 گیکا بایت حافظه ی رم داشته باشید.هرچند که میدانید مایکروسافت همیشه از محصولات قبلی خود پشتیبانی میکند اماعلاوه بر آن،قابلیتهای جدیدی به آن اضافه شده است.

از ابتکارات جدیدی که به وجود آمد، می توان به امنیت بالاتر آن نسبت به windows2000 اشاره کرد که یک سری از قابلیتها که در ویندوز2000 به صورت پیشفرض فعال بود و امکان حملات هکری را بسیار آسان می نمود ،به صورت پیشفرض غیرفعال شده است و میتوانید به صورت دستی آنها را تنظیم کنید.همچنین سرویس IIS در آن به روز شده و قابلیت Net framework از ابتدا برای آن نصب شده است و اصلاحاتی در Active Directory نیز انجام شده است.

خصوصیات بسیار زیادی نسبت به نسخه ی 2000 دارد که خود یک مقاله ی کامل است.اکنون که در سال2012 هستیم،پس از گذشت چندسال از انتشار ویندوز سرور2003،هرچند که اکنون نسخه های 2008 و2012 به بازار آمده اما هنوز بسیاری از موسسات در دنیا هستند که از این نسخه استفاده میکنند.پس بد نیست به شیوه نصب و راه اندازی سرور 2003 نگاهی بیاندازیم ، براي نصب ويندوز 2003 چند مرحله پيش رو داريد .ابتدا بايد طرحي براي نصب داشته باشيد ،يعني بايد موارد زير را در نظر بگيريد :

موارد مورد نياز سيستم را بايد چك كنيد.

  1. سازگاري نرم افزار و سخت افزار را باید چك كنيد(ازنظر 32بیتی و 64بیتی بودن آن)
  2. بايد نحوه پارتيشن بندي را چك كنيد.
  3. فايل سيستم مناسب را انتخاب كنيد.
  4. تصمیم گیری، برای اینکه، میخواهید شبکه ی workgroup ایجاد کنید یا یک Domain داشته باشید.
  5. تهیه چک لیستی از مطالب بالا

شروع مراحل نصب

راههاي متفاوتي براي نصب ويندوز 2003 وجود دارد ،ولي مهم نيست كه از كدام روش استفاده مي شود چون تمام روشها تقريبا مشابه مي باشد.CD یا DVD ویندوز را درون CD یا DVD-ROM قرار دهید. یادتان باشد که بایستی از تنظیمات بایوس سیستم ، Boot سیستم را بر روی CD-ROM یا DVD-ROM قرار دهید .در این مرحله اگر خواهان نصب ابزار های SCSI هستید باید کلید F6 را فشار دهید و فلاپی را داخل فلاپی درایو قرار دهید تا درایورهای مورد نیاز آن بر روی فلاپی ایجاد شود.

وب سایت توسینسو

اگر بخواهید رشته ASR را اجرا کنید کافیست در این مرحله کلید F2 را فشار دهید

وب سایت توسینسو

حال به شما اجازه داده میشود که اگر قبلا بر روی کامپیوتر خود سیستم عامل دیگری داشته اید آنرا با فشار دادن کلید R تعمیر کنید و اگر می خواهید تازه سیستم عامل نصب کنید ، کافیست Enter را فشار دهید

وب سایت توسینسو

مرحله بعدی خواندن شرایط استفاده یا License Terms نرم افزار می باشد که در صورت تایید کلید F8 را فشار دهید. حال نوبت انتخاب پارتيشن مورد نظر براي نصب ويندوز است كه نحوه انتخاب آن به شرايط زير بستگي دارد :

  1. اگر هارد شما به کلی پارتيشن بندي نشده باشد شما در اين حالت مي توانيد پارتيشن مورد نظر را درست كرده و سپس ويندوز را بر روي آن نصب كنيد.
  2. اگر هارد شما از قبل پارتيشن بندي شده باشد و آن پارتيشن بندي مورد قبول شما باشد مي توانيد ويندوز را بر روي پارتيشن مورد نظر نصب كنيد.
  3. اگر پارتيشن بندي مورد تمايل نباشد مي توانيد پارتيشنها را پاك كرده و دوباره پارتيشن بندي كنيد سپس ويندوز را بر روي پارتيشن مورد نظر نصب كنيد
وب سایت توسینسو

در اين مرحله بايد نوع فايل سيستم خود را در هنگام فرمت كردن انتخاب كنيم . ويندوز 2003 با فايل سيستمهاي NTFS-FAT32-FAT كار مي كند ولي بايد بدانيم اگر مي خواهيم سيستم عامل ديگري به غير از 2003 از هارد ما استفاده كند مثل ويندوز 98 كه NTFS را پشتيباني نمي كند بايد نوع فايل سيستم خود راFAT یا FAT32 انتخاب كنيم و گرنه NTFS بهترین گزینه میباشد .

وب سایت توسینسو

در مرحله بعد شما حق انتخاب فرمت بصورت سریع و کند را دارید که بر اساس میلتان می توانید یک حالت را انتخاب نمایید. بعد از كپي فايلهاي مورد نياز كه بصورت اتوماتيك انجام ميگيرد سپس كامپيوتر RESTART مي شود و در مرحله گرافيكي نصب ادامه پيدا مي كند.

مراحل نصب گرافیگی GUI

بعد از RESTART کامپیوتر نصب ادامه پیدا می کند در ابتدا نصب کننده مشغول بار گذاری درایور ها می شود بسته به اینکه چه سخت افزاری را در این کامپیوتر پیدا کند که در این مرحله ما نیاز نیست که کاری انجام دهیم. سپس صفحه زیر ظاهر می شود و دکمه Customize را فشار می دهیم که در این مرحله می توانیم بر اساس موقعیت جغرافیایی خود تاریخ ، زمان ، زبان ، اعداد و نوع صفحه کلید و چیزهای مربوط به منطقه جغرافیایی را تنظیم می کنیم .

وب سایت توسینسو

نكته

براي ما كه در منطقه آسيا زندگي مي كنيم بايد تيك مربوط به انتخاب زبان مربوط به آسيا را انتخاب مي كنيم كه سپس يك پيغام ظاهر مي شود كه با OK كردن ادامه مي دهيم سپس APPLY كردن NEXT را مي زنيم.در مرحله بعد نام و ارگان مربوطه را وارد میکنیم. سپس شماره سریال ویندوز را وارد میکنیم. در اين مرحله از ما تعداد و نوع مجوز محصول را از ما مي پرسد يعني اينكه فقط مجوز ويندوز 2003را مي خواهيم و براي هر كلاينت مجددا مجوز خريداري مي كنيم و يا اينكه مجوز يك 2003 و مثلا 500كلاينت را داريم.

وب سایت توسینسو

مرحله بعدی تعیین نام کامپیوتر و انتخاب رمز داخلی Administrator میباشد .

نکته

اگر رمز را وارد نکنیم و یا اشتباه وارد نماییم در Confirm یک پیغام خطا دریافت خواهید کرد تا درستش را وارد کنید در ضمن مقدار رمز میبایست از 6 کارکتر بیشتر باشد و ترکیبی از حروف ، عدد و سیمبل را داشته باشد.در مرحله بعد روز ، زمان و Time Zone را تعیین مینماییم.در قسمت بعد نصب اجزا شبکه شورع میشود اگر کارت شبکه داشته باشیم و ویندوز بتواند آنرا تشخیص دهد یک صفحه مربوط به تنظیمات شبکه باز می شود اگر تنظیم خاصی مد نظر شما نیست با انتخاب Typcal مراحل نصب را ادامه می دهیم و در غیر اینصورت Custom را انتخاب نموده و میتوانید تنظیمات مربوط به TCP/IP را وارد نموده و به سرور خود IP تخصیص دهید و در قسمت بعد اگر میخواهید کامپیوتر خود را عضو Domain ویا Work Group کنید باید اسم مربوط به هر کدام از این نوع شبکه را وارد نمایید در غیر انصورت به حالت پیش فرض ادامه دهید .

وب سایت توسینسو

ديگر تا كپي كردن فايلها و تنظيمات مربوطه مراحل نصب نيازي به انجام كاري نيست تا مراحل نصب بصورت اتوماتيك تمام شود و كامپيوتر دوباره راه اندازی شود و نصب ویندوز سرور 2003 به پایان میرسد.


نظرات