محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

نال اسکریپت چیست؟ بررسی مفهوم Null Script به زبان ساده

اسکریپت نال شده یا Null Script چیست؟ اگر کمی در حوزه وب و حداقل کار کردن با محصولاتی مثل جوملا و وردپرس و .. درگیر شده باشید حتما با واژه ای به نام Null یا اسکریپ Null شده برخورد کرده اید. در واقع زمانیکه صحبت از اسکریپت Null شده می شود یعنی نرم افزاری که بدون استفاده از لایسنس اصلی و بدون پرداخت هرگونه هزینه ای تهیه شده است و شرکت تولید کننده هم از این محصول هیچ پشتیبانی نمی کند. به زبان ساده تر اسکریپ Null شده یعنی اسکریپت کرک شده و کرک هم یعنی دور زدن سیستم لایسنسینگ یک نرم افزار ، با توجه به اینکه اکثر اسکریپت هایی که به عنوان Null Script معرفی می شوند بصورت Open Source هستند بدیهی است که براحتی امکان دسترسی به سیستم اعتباردهی و لایسنسینگ آنها نیز قابل دسترس است .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

یک کرکر در واقع برای Null کردن یک اسکریپت کاری می کند که دسترسی نرم افزار یا اسکریپت به سیستم بررسی لایسنس آنلاین نرم افزار مختل شود. اسکریپت های Null شده معمولا بروز رسانی نمی شوند و پشتیبانی هم ندارند ، اکثر حملات و آسیب پذیری های امنیتی که باعث هک شدن وب سایت های Open Source می شود ناشی از استفاده کردن از همین نرم افزارهای Null شده است ، Null شدن یک نرم افزار خطر هک شدن آن را بیشتر می کند ، برای مثال نرم افزار VBulletin که یک نرم افزار Open Source برای ایجاد Forum های اینترنتی است هزینه سالیانه ای در حدود 200 دلار دارد که اگر شما محصول Null شده را استفاده کنید هیچ مبلغی را نیاز به پرداخت ندارید اما ریسک استفاده از نرم افزار را نیز باید قبول کنید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات