امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

تفاوت HTTP و WWW در چیست؟ به زبان ساده

HTTP چیست؟ WWW چیست؟ HTTP مخفف کلمات Hyper Text Transfer Protocol است.HTTP یکی از محبوب ترین پروتکل در دنیای وب است و یک استاندارد ارتباطی مورد استفاده در مرورگر وب به منظور برقرای ارتباط با وب سرور های میزبانی کننده وبسایت ها میباشد.WWW یا World Wide Web(شبکه جهانی وب) یک پیشوند برای نامی خاص است که شما به منظور بازدید از یک وبسایت در مرورگرتان وارد کنید.در اینترنت تعداد بیشماری پروتکل وجود دارد و هر کدام برای اهداف خاصی برای استفاده شدن ساخته شده اند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بدیهی است که هر پروتکل با توجه مکانیزم کاری خود نام مخصوص خود را دارد و برای استفاده از آنها میبایست در مرورگر وب تان نام آنها را وارد کنید(در اینجا پروتکل های Web-based منظورمان است).پروتکل های web based ای که توسط مرورگرها پشتیبانی میشوند نظیر NEWS ، FTP ، HTTPS ، HTTP و FILE میباشند.اگر چه بیشتر سایت ها صرفا Web server ها هستند اما برخی از سایت ها سرویس های متعددی را در یک Domain Name تنها میزبانی میکنند و به منظور استفاده شما از سرویس های مختلف آن بایستی نام سرویس یا پروتکل مربوطه را در مرورگر وب مشخص کنید.شما براحتی در آدرس بار مرورگرتان میتوانید سرویس در حال اجرا که از آن در حال استفاده هستید را مشاهده کنید.

اکثر وبسایت ها با یک فرمت خاص همراه هستند اکثرا به شکل .www.anything.com هستند.کلمه آخر آدرس وبسایت(com) نشانگر این است که وبسایت یک وبسایت تجاری است ، کلمه میانی(anything) نشانگر نام دامنه یا Domain Name است و WWW سرآغازی است که نشان میدهد که این آدرس یک وبسایت است و از پروتکل HTTP استفاده میکند.از این رو دریافتیم که آدرس http://www.anything.com با آدرس www.anything.com هیچ تفاوتی ندارد و هر دو به یک آدرس منتهی میشوند.

اما اغلب افراد از آدرس URL که با //:http آغاز میشود آدرس وبسایت را وارد میکنند و برخی افراد هم برای راحتی کار آدرس وبسایت را بصورت www.anything.com و حتی بدون نوشتن www نیز در مرورگر وارد میکنند.جدای از نام پروتکل ها که به دلایل آشکاری به صورت رزرو محفوظ مانده اند شما میتوانید از هر پیشوندی برای sub domain تان استفاده کنید.یعنی مثلا نمیتوانید sub domain ای به نام ftp.tosinso.com بسازید.به جای آن میتوانید برای دسترسی به سرویس FTP وبسایت آدرس را بصورت زیر وارد کنید:

ftp://tosinso.com

در پایان یک جمع بندی مختصر از آنچه در بالا عرض کردیم بکنیم و به بحث خاتمه دهیم:

  • HTTP پروتکلی برای انتقال داده ها از/به وبسایت میباشد
  • WWW یک نوع پیشوند برای مشخص نمودن اینکه آدرس ورودی ما آدرس یک وبسایت است میباشد
  • هر سه آدرس HTTP://anything.com و WWW.anything.com و همچنین HTTP://WWW.anything.com به یک آدرس مقصد منتهی میشوند.
  • شما نمیتوانید از نام پروتکل برای Sub domain تان استفاده کنید. توسینسو باشید

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات