امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

تفاوت IGRP و EIGRP در چیست؟ مقایسه پروتکل های مسیریابی

پروتکل IGRP که اختصار یافته کلمات Internet Gateway Routing Protocol میباشد یک پروتکل مسیریابی نسبتاََ قدیمی است که در اواسط سال 1980 میلادی توسط شرکت سیسکو ابداع شده است. پروتکل IGRP به طور کلی منسوخ شده و با پروتکل مسیریابی Enhanced-IGRP یا EIGRP که یک نسخه جدیدتر و البته پیشرفته تر ساخته خود شرکت سیسکو است امروزه به طور کامل جایگزین شده است. دلیل اصلی ساخته شدن پروتکل EIGRP این است که بر خلاف پروتکل IGRP از قابلیت VLSM پشتیبانی میکند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

قابلیت VLSM این امکان را به پروتکل EIGRP میدهد که از IP آدرس های Classless استفاده کند که این به نوبه خود در جهت صرفه جویی در آدرس های پروتکل IPv4 حائز اهمیت است. هر چند که پروتکل EIGRP را میتوان با IPv6 نیز پیاده سازی کرد. علاوه بر پشتیبانی پروتکل EIGRP از آدرس های Classless این پروتکل از الگوریتم های بهبود یافته مسیریابی برای شناسایی و انتخاب کردن بهترین مسیر نیز بهره میبرد. پروتکل مسیریابی EIGRP از الگوریتمی تحت عنوان Diffusing Update Algorithm یا به اختصار DUAL برای محاسبه بهترین مسیر یا Path و اطمینان از عدم وجود هرگونه Loop در شبکه استفاده میکند.

روتر هایی که در آنها پروتکل مسیریابی EIGRP راه اندازی شده است پیام های Hello را به سایر روتر های موجود در شبکه Broadcast میکنند تا بخوبی کار کردنشان را به اطلاع سایر روتر های موجود در شبکه برسانند. پیام های Update نیز از سوی روتر های اجرا کننده پروتکل EIGRP به سایر روتر های در شبکه فرستاده میشود اما تنها به روتر هایی اطلاعات Update مسیر ها یا Route ها فرستاده میشود که به آن اطلاعات نیاز دارند.

همچنین پیام های Update یا بروزرسانی بصورت دوره ای نیستند و تنها در صورت تغییر یافتن Metric(متریک) اطلاعات بروز رسانی به سایر روتر ها فرستاده میشوند. Update های جزئی و کوچک همچنین باعث کاهش ترافیک در شبکه به نسبت فرستادن حجم عظیمی از اطلاعات Update( که پروتکل IGRP این عیب را دارا بود ) به سایر روتر ها در شبکه میشود. لازم به ذکر است که این مزیت در پروتکل EIGRP به Incremental Update نیز معروف است. بحث Metric نیز در پروتکل EIGRP بهبود داده شده است پروتکل IGRP از مقادیر 24 بیتی برای متریک استفاده میکرد در حالیکه پروتکل EIGRP از مقدار 32 بیت برای محاسبه متریک استفاده میکند. به طور خلاصه تفاوت های بین پروتکل های EIGRP و IGRP را در چند مورد در زیر بیان میکنیم :

  • پروتکل IGRP به طور کلی با پروتکل EIGRP جایگزین شده است.
  • پروتکل EIGRP یک پروتکل مسیریابی Classless است در حالیکه پروتکل مسیریابی IGRP یک پروتکل Classful است
  • پروتکل EIGRP در مقایسه با پروتکل IGRP از پهنای باند خیلی کمتری استفاده میکند
  • پروتکل EIGRP از مقادیر 32 بیتی برای متریک استفاده میکند در حالیکه پروتکل IGRP از مقدار 24 بیتی برای متریک استفاده میکند
  • پروتکل EIGRP از قابلیت DUAL برای محاسبه Path استفاده میکند در حالیکه پروتکل IGRP این قابلیت را دارا نیست
  • پروتکل EIGRP از قابلیت Incremental Update پشتیبانی میکند در حالیکه پروتکل IGRP از این قابلیت پشتیبانی نمیکند.

در دوره آموزش نتورک پلاس و قسمت Dynamic Routing در خصوص این پروتکل ها به صورت مفصل صحبت خواهد شد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات