امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

کاربرد Actuator در هارد دیسک چیست؟

Platter های هارد دیسک ها برای عملیات خواندن و نوشتن با استفاده از Head خواندن نوشتن روی سطوح بالا و پایین Platter ها مورد استفاده قرار میگیرند. بدیهی است، که Head های خواندن نوشتن فقط در فضا شناور نیستند بلکه آنها باید در موقعیت دقیق نسبت به سطوح که در حال خواندن هستند نگه داشته شوند، و علاوه بر این، آنها باید Track به Track حرکت کنند تا اجازه دسترسی به کل سطح دیسک را داشته باشند. Headها بر روی یک قطعه سوار می شوند که روند این کار را تسهیل می کند.به این قطعه دراصطلاح فنی head assembly یا actuator assembly و یا حتی head-actuator assembly نیز میگویند که از چند بخش متفاوت تشکیل شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Actuator در هارد دیسک چیست ؟

همانطور که در تصوری فوق نیز مشاهده میکنید Head ها خودشان روی head slider ها سوار شده اند. Slider ها بر روی سطح دیسک در انتهای head arms قرار می گیرند. head arm ها به طور مکانیکی به یک ساختار واحد متصل می شوند که در اطراف سطح دیسک توسط actuator حرکت می کنند. به طور خاص، پیشرفت هایی در طراحی Slider ها، arm یا بازو و actuator برای بهبود Seek Time هارد دیسک ضروری است.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات