محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت هاست و دومین در چیست؟ مقایسه Host و Domain به زبان ساده

Host چیست؟ Domain چیست؟ چه تفاوتی با هم دارند؟ شاید این سئوال از نظر خیلی از دوستانی که در حوزه شبکه و وب فعالیت می کنند خیلی ساده باشد اما مخاطبین این نکته کاربران عادی و تازه کاران حوزه وب هستند. همیشه زمانیکه صحبت از طراحی یک وب سایت می شود صحبت از دو واژه به میان می آید ، واژه Host یا هاست و واژه Domain یا دامین ، واژه Domain یا دامین در واقع نام وب سایت شما است ، شما زمانیکه می خواهید یک وب سایت داشته باشید این وب سایت باید در محیط اینترنت به یک اسم شناخته بشود که ما به این اسم در اصطلاح فنی Domain یا دامین یا دامنه می گوییم ، این اسم نمی تواند هر اسمی باشد زیرا اسم های خاص دارای مالک هستند و شما باید دنبال اسم خاص خودتان باشید که تا به حال کسی آن را انتخاب نکرده باشد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

تفاوت هاست و دومین در چیست؟ مقایسه Host و Domain به زبان ساده

شما با خرید کردن یک دامنه یا دامین یک وب سایت نخواهید داشت بلکه شما مجوز ایجاد یک وب سایت به یک اسم خاص در اینترنت را خواهید داشت ، در واقع خرید کردن یک آدرس Domain به تعبیری مثل دریافت مجوز یا جواز کسب یک مغازه است ، شما هنوز نه محل مغازه را می دانید و نه می دانید که قرار هست در این مغازه چه چیزی به فروش برسد.بعد از اینکه اسم خود را ثبت کردید یا همان Domain را تهیه کردید به هر روشی که دوست دارید ، به سادگی ذخیره کردن صفحات مایکروسافت Word در قالب صفحات HTML یا اینکه پرداخت هزینه و طراحی یک وب سایت حرفه ای در نهایت شما قالب و طرح و نرم افزار وب سایت خودتان را خواهید داشت .

تفاوت هاست و دومین در چیست؟ مقایسه Host و Domain به زبان ساده

معنی واژه بعدی اینجا مشخص می شود که شما قرار است این وب سایت را در کجا قرار بدهید که همگان در اینترنت بتوانند آن را مشاهده کنند ؟ طبیعتا شما آن را بر روی سیستم خانگی خودتان قرار نمی دهید ، وب سایت باید روی یک فضای هارد دیسک قرار بگیرد در این شکی نیست ، این فضای هارد دیسک در اینترنت باید باشد در این هم شکی نیست ، بنابراین شما برای اینکه وب سایت خودتان را در معرض دید همگان در دنیا قرار بدهید نیاز به یک فضای میزبانی وب سایت دارید که ما به آن هاست یا Host که به معنی فضای میزبانی می باشد نام می بریم ، امیدوارم الان تفاوت بین این دو مورد را کاملا درک کرده باشید ، طبیعتا با از بین رفتن هاست شما Domain شما همچنان مال خودتان است و حتی با هک شدن وب سایت شما ، شما می توانید آدرس Domain خود را به یک هاست و یک نرم افزار دیگر منتقل کنید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، اگر نظری در این خصوص دارید در انتهای این مطلب بیان کنید. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات