آموزش تنظیمات کارت شبکه ویندوز بصورت تصویری و ساده

حتما شما تا به حال نام آدرس IP را شنیده اید یا با پروتکل TCP//IP تا حدودی آشنایی دارید ، آدرس IP نشانی و آدرسی است که هر دستگاه در شبکه یا اینترنت باید داشته باشد تا بتواند با آن شبکه ارتباط برقرار کند ، برای اینکه بتوانید تنظیمات مربوط به آدرس IP را بر روی سیستم خود انجام دهید نیازمند شناخت درست از ویندوز هستید ، در این مطلب شما را با روش انجام تنظیمات شبکه ویندوز یا به زبان فنی انجام تنظیمات TCP/IP آشنا می کنیم .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

TCP/IP همانطور که می دانید یک مجموعه پروتکل است که تعریف می کند یک کامپیوتر چگونه با کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار می کند. برای آسان تر کردن مدیریت تنظیمات TCP/IP ما استفاده از DHCP سرور را توصیه می کنیم که بتوانید بصورت خودکار و توسط سرور تنظیمات TCP/IP را انجام دهید.سرویس DHCP توانایی اختصاص دادن آدرس های خودکار IP را به کلاینت های شبکه دارد به گونه ای که دیگر نیازی نیست شما تک به تک همه تنظیمات شبکه سازمان خود را بصورت دستی وارد کنید.اگر شما استفاده کنید از DHCP استفاده می کنید ، دیگر نمی توانید تنظیمات TCP/IP خود را بصورت دستی انجام دهید ، در واقع نیازی به اینکار نیز نخواهید داشت زیرا تمامی تنظیمات را DHCP سرور برای شما انجام می دهد.

برای فعال کردن DHCP و تغییر تنظیمات TCP/IP این مراحل را دنبال کنید :

برنامه Network Connection را باز کنید. برای باز کردن برنامه از Run استفاده می کنیم کلید ویندوز و R را با هم بزنید و دستور ncpa.cpl را نوشته و ok را بزنید


وب سایت توسینسو

بر روی کارت شبکه خود راست کلیک کرده و Properties را بزنید

وب سایت توسینسو

در Tab بالا به روی Networking رفته و با انتخاب IP v4 or IP v6 روی Properties کلیک می کنیم

وب سایت توسینسو

برای وارد کردن Ipv4 یکی از موارد زیر را انجام دهید :

1 ) برای این که سیستم از طریق DHCP به صورت اتوماتیک IP بگیرد باید بر روی گزینه Obtain an IP address automatically کلیک کرده و OK را بزنید

وب سایت توسینسو

2 ) برای این که بتوانیم IP را به صورت دستی وارد نماییم باید بر روی گزینه ی Use the following IP address کلیک کرده و IP Address و

default gateway و Subnet mask را وارد می کنیم .

وب سایت توسینسو

برای وارد کردن IP v6 یکی از موارد زیر را انجام دهید :

1 ) برای گرفتن اتوماتیک تنظیمات DHCP بر روی Obtain an Ipv6 address automatically کلیک کرده و سپس OK را بزنید

وب سایت توسینسو

2 ) برای دادن یک IPv6 خاص بر روی Use the following Ipv6 address کلیک کرده وسپس Ipv6 و Subnet mask و Default gateway را قرار داده و سپس OK می کنیم.

وب سایت توسینسو


وظیفه DNS :

DNS مخفف کلمه Domain Name Services است زمانی که شما می خواهید وارد وب سایتی شوید باید نشانی IP آن سایت را وارد کنید اما به خاطر سپردن IP هزاران سایت کار آسانی نیست وظیفه DNS تبدیل نام سایت به IP و بالعکس است. پس برای هر سایت یک DNS وجود دارد حال تنظیمات مربوط به DNS را انجام می دهیم . برای دادن یک (DNS (Domain Name Services خاص یکی از موارد زیر را انجام دهید :

1 ) برای گرفتن اتوماتیک DNS از طریق DHCP بر روی Obtain DNS server address automatically کلیک کرده و OK را می زنیم.

وب سایت توسینسو

2) برای دادن یک DNS خاص بر روی Use the following DNS server addresses کلیک کرده و DNS دلخواه را وارد می کنیم و سپس OK را می زنیم

وب سایت توسینسو

در این پنجره از گزینه Advanced… برای تغییر تنظیمات DNS و WINS و IP Setting استفاده می شود که در ادامه توضیح داده خواهد شد ، اگر گزینه Advanced را بزنیم سه Tab در پنجره ای جدید باز می شود که ما در این بخش به توضیح این سه Tab می پردازیم.

تنظیمات IP Setting:

IP Setting به شما گزینه ای برای ربط دادن چند آدرس IP ( این به طور معمول استفاده می شود زمانی که انتقال IP Address از یک IP شبکه به دیگری در حال وقوع است این Option توانایی برقراری ارتباط در دو شبکه را می دهد ) به صورت چند دروازه به طور پیش فرض و پیکربندی metric برای رابط می دهد گزینه metric زمانی استفاده می شود که بیش از یک رابط برای اتصال مورد استفاده قرار می گیرد.

تمام این وظایف را در تصاویر زیر نشان می دهیم :

وب سایت توسینسوتنظیمات DNS در ویندوز 7 :

Tab بعدی DNS ،Tab است این Tab گزینه ای برای اضافه کردن ، ویرایش و پاک کردن یک DNS خاص می دهد .و همچنین پیکربندی DNS suffix . DNS suffix برای زمانی که در تلاش برای مراجعه به DNS هستیم به کار می رود .برای مثال اگر تلاش کنید که به سروری به نام test.here.com بروید اگر here.com به عنوان suffix راه اندازی شد و شما سعی کنید به test متصل شوید ویندوز آن رابا خود تست می کند و اگر ناموفق بود پسوند here.com را به آن اضافه می کند .

این گزینه های پیکربندی در تصاویر زیر نشان داده شده است :

وب سایت توسینسو

تنظیمات WINS در ویندوز 7 :

WINS ، تب آخر است . ایت Tab به منظور پیکربندی پارامتر های خاص به Net Bios استفاده می شود .با گزینه default ، Net Bios تنظیمات خود را از DHCP می گیرد و اگر IP ارائه شده قبلا مورد استفاده قرار گرفته باشد یا نتواند به Net Bios ارائه شود به طور خودکار به صورتی کار می کند که Net Bios بر روی IP کار می کند.

در گزینه دوم قادر می سازد که بر روی IP کار کند . در گزینه سوم قادر نیست که بر روی IP کار کند .اگر اشتراک گذاری از طریق Net Bios است از این پس باید گزینه enabled یا enabled by default فعال باشد که در زیر می بینید :

وب سایت توسینسو

در دوره آموزش نتورک پلاس بصورت مفصل در خصوص تنظیمات کارت شبکه ویندوز و در دوره آموزش لینوکس اسنشیالز در خصوص انجام تنظیمات کارت شبکه در لینوکس صحبت می کنیم.

محسن آرمان منش
محسن آرمان منش

مهندس فناوری اطلاعات دارای مدرک : windows server 2008 , , network+ , , windows 7 , , میکرو کنترلرها در رباتیک AVR , ,

نظرات