محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

vShield چیست؟ معرفی VMware vShield به زبان ساده

VMware vShield چیست ؟ همانطور که از نامش هم پیداست این نرم افزار محصول شرکت VMware است و کاربرد اصلی آن در حوزه برقراری امنیت در تکنولوژی های مجازی سازی است. در ابتدا تصور می کردم که vShield یک محصول نرم افزاری است اما بعد از اینکه با این محصول آشنا شدم و کار کردم متوجه شدم که در واقع vShield یک بسته نرم افزاری امنیتی است که مجموعه ای از Virtual Appliance ها هستند که برای برقراری امنیت تکنولوژی های مختلف مجازی سازی شرکت VMware ارائه شده اند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این بسته نرم افزاری امنیت را در لایه هایی مثل خود Virtual Machine های موجود در VSPhere ، در لایه Edge شبکه در نقش فایروال و حتی در لایه سیستم عامل های مجازی ساز به عنوان یک ضد بدافزار یا Antimalware برقرار می کند. همچنین مجموعه vShield امکانات امنیتی که در لایه Edge شبکه یا تکنولوژی مجازی سازی شما نیاز می باشد مثل سرویس های DHCP ، NAT ، VPN ، Port Translation و در نهایت Load Balancing را نیز می توانند ایجاد کنند و شما را بعضا از استفاده کردن از محصولات متنوع امنیتی و پیچیده تر کردن ساختار شبکه باز دارند. بسته به نوع لایسنسی که شما از محصولات vShield خریداری می کنید این محصول دارای پنج بسته نرم افزاری امنیتی می باشد که هر کدام به تفکیک توضیح داده شده اند :

معرفی نرم افزار امنیتی VMware Vshield برای امنیت مجازی سازی
  • VShield Zones : این محصول یک فایروال ساده برای ساختارهای مجازی سازی برای VSPhere ایجاد می کند
  • VShield App : این محصول یا فایروال لایه هفتم ساده برای محافظت از Application ها در Virtual Data Center ها ایجاد می کند.
  • VShield Edge : این محصول در Edge شبکه نصب می شود و برای برقراری امنیت VM ها و VNetwork ها و ارائه خدمات Gateway به آنها استفاده می شود.
  • VShield Data Security : از داده های حساس در محیط های مجازی و به ویژه زیرساختار های Cloud محافظت می کند و از بروز هرگونه اختلال و تخطی از قوانین تعیین شده جلوگیری می کند.
  • VShield Endpoint : این محصول یک آنتی ویروس Agentless یا بدون Agent می باشد که از سیستم عامل های Guest موجود در محیط مجازی در برابر بدافزارها محافظت می کند

البته یک بسته ششمی هم وجود دارد که به عنوان VShield Manager معروف است اما این بسته فقط به عنوان یک بسته مدیریتی است که کنسول مدیریتی سایر نرم افزارهای موجود در این بسته را به شما ارائه می دهد و شما هر پنج بسته دیگر را با استفاده از این محیط مدیریت می کنید . امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات