زهرا مرشدی
متخصص شبکه های مایکروسافت

آموزش نصب ویندوز سرور 2008 بصورت گام به گام و تصویری

همانطور که میدانید مایکروسافت نسخه های مختلفی از ویندوز سرور 2008 را به بازار ارائه داده است که شما بر اساس نیاز خود از آنها در محیط های کاری خود استفاده می کنید ، نسخه های اصلی ویندوز سرور 2008 از نسخه Web Edition ، نسخه Standard Edition ، نسخه Enterprise Edition و همچنین نسخه Data center Edition همگی روش نصب تقریبا مشابهی دارند و از طرفی به دلیل استفاده از ساختار Backward Compatibility که مایکروسافت در ساختار محصولات خود دارد و لایه های سیستم عامل های قبلی را در خود موجود دارد ، نصب شدن این سیستم عامل تقریبا مشابه نصب سیستم عامل ویندوز سون می باشد و شما در صورتیکه با نصب ویندوز سون آشنایی داشته باشید ، نصب این سیستم عامل را نیز به راحتی انجام خواهید داد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مهمترین تفاوتی که در نصب ویندوز سرور 2008 و ویندوز سون وجود دارد نسخه های متعددی است که برای سرور وجود دارد و همچنین وجود نسخه ویژه ای از ویندوز سرور 2008 به نام Server Core نصب این سیستم عامل با این ویژگی که آنرا تا حد زیادی شبیه سیستم عامل لینوکس می کند ، متمایز می کند ، اما ما در اینجا از ساده ترین حالت ممکن نصب استفاده میکنیم ، یعنی ویندوز سرور 2008 را در قالب محیط گرافیکی نصب خواهیم کرد ، به امید خدا در مقاله بعدی نصب سیستم عامل ویندوز سرور 2008 را در قالب Server Core را نیز آموزش خواهم داد. این نسخه از ویندوز سرور بسیار بسیار سبکتر و سریعتر از نسخه گرافیکی این محصول می باشد.

قبل از اینکه به سراغ نصب این سیستم عامل بروید فراموش نکنید که بایستی سخت افزارهای مورد نیاز برای نصب این سیستم عامل را از پیش آماده کنید ، اگر قصد نصب نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی را داشته باشید ، طبیعی است که بر اساس همین نوع CPU بایستی سیستم عامل مورد نظر خود را برای نصب انتخاب کنید ، همچنین اگر قصد استفاده از قابلیت جدید مجازی سازی Hyper-V را دارید ، قطعا بایستی از سیستم سخت افزاری که دارای CPU از نوع 64 بیتی و دارای قابلیت Virtualization Support می باشد استفاده کنید. خوب از اینها که بگذریم به سراغ مراحل نصب این سیستم عامل می رویم ، طبیعی است که روش های متنوعی برای نصب این سیستم عامل وجود دارد اما ما از ساده ترین روش نصب ، یعنی استفاده از DVD خود ویندوز در این مقاله استفاده خواهیم کرد.

مراحل نصب ویندوز سرور 2008 از طریق DVD

مراحل نصب ویندوز سرور 2008 همانطور که قبلا هم اشاره شد تا حدود زیادی مشابه مراحل نصب ویندوز 7 است.ابتدا DVD ویندوز سرور 2008 را در دستگاه قرار می دهید و منتظر می مانید تا load شودیا می توانید از یک ایمیج مناسب برای نصب استفاده کنید.قبل از این فراموش نکنید که بایستی از تنظیمات بایوس سیستم ، Boot سیستم را بر روی CD-ROM یا DVD-ROM قرار دهید . بعد از اینکه سیستم عامل به درستی در حافظه شما بارگزاری یا Load شد تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

وب سایت توسینسو

وقتی پنجره ی زیر بالا آمد،تنظیمات زبان و محل را وارد می کنید سپس گزینه Next را انتخاب می کنیم.

وب سایت توسینسو

در این مرحله بر روی دکمه Install Now کلیک می کنیم.

وب سایت توسینسو

در مرحله ی بعد،سیستم از شما product key یا کلید 25 کاراکتری محصول درخواست می کند، که در این قسمت آن را وارد می کنید.

وب سایت توسینسو

پنجره ی زیر امکان انتخاب نوع سیستم عامل ویندوز سرور 2008 بر اساس لیست نمایش داده شده را به شما می دهد. همانطور که در شکل می بینید نسخه های متفاوتی وجود دارد که شما بر حسب نیازتان باید یکی را انتخاب کنید.مثلا نسخه ی enterprise full installation

این نسخه دارای محیط گرافیکی است،اما server core installation را نمیتوان مستقیم از محیط گرافیکی مدیریت کرد.به جز محیط command prompt ،پنجره و یا آیکنی در آن وجود ندارد،البته چند رابط گرافیکی برای مدیریت server core وجود دارد مانند:ابزار مدیریت تاریخ و زمان،مدیریت منطقه ی جغرافیایی،task manager و notepad ، اما بصورت کلی تمامی تنظیمات این ساختار Server Core بایستی از طریق دستورات خط فرمان انجام شود.


وب سایت توسینسو

پنجره ی زیر لایسنس و قوانین شرکت مایکروسافت برای ویندوز است که ابتدا آن را خوانده و بعد accept میکنید.(یادتان نرود که حتما آن را بخوانید D:)

وب سایت توسینسو

درپنجره ی زیر دو گزینه تنظیمات نصب وجود دارد،که اولی برای upgrade است و دیگری برای نصب سفارشی.که فقط گزینه ی دوم فعال است و شما آن را انتخاب میکنید،به دلیل اینکه شما درحال نصب یک نسخه جدید از سیستم عامل در حالت Boot سیستم هستید و نه upgrade و طبیعی است که گزینه ی اول gray out یا غیر فعال می باشد.

وب سایت توسینسو

در اینحا هارد دیسک شما نمایش داده می شود و شما می توانید بر حسب نیاز و اندازه های مختلف ، ساختار هارد دیسک خود را پارتیشن بندی کنید ، در نهیات پس از انجام پارتیشن بندی درایوی را که میخواهید ویندوز روی آن نصب شود را انتخاب می کنید و Next را می زنید.

وب سایت توسینسو

در این مرحله نصب یا Install کردن سیستم عامل بر روی هارد دیسک شما شروع می شود.

وب سایت توسینسو

پس از تمام شدن مراحل نصب ،پنجره ی ویندوز سرور به شکل زیر در می آید که برای log on در ویندوز،همانطور که گفته شده کلیدهای ctrl+Alt+Delet را باید همزمان بفشارید.

وب سایت توسینسو

پس از فشردن کلیدها، پنجره ی زیر باز میشود که باید نام کاربری برای آن انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

به صورت پیشفرض پسورد Administrator خالی (blank) است.باید یک پسورد قوی برای آن انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

بدین ترتیب مراحل نصب ویندوز سرور2008 پایان می یابد.


زهرا مرشدی
زهرا مرشدی

متخصص شبکه های مایکروسافت

وقتی باختم مسیر را یافتم.راهی جز موفقیت ندارم پس راهی میشوم.

نظرات