امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

تفاوت init و init.d در چیست؟ به زبان ساده

دایرکتوری etc/init.d/ شامل اسکریپت هایی است که توسط System V init tools یا SysVinit مورد استفاده قرار می گیرد . Init یک Service Management Package یا پکیج مدیریت سرویس ها در سیستم عامل گنو لینوکس است که قدیمی شده و امروزه دیگر در اکثر توزیع های سیستم عامل های گنو لینوکس آنرا پیدا نخواهید کرد . در دایرکتوری //etc//init.d// برنامه init قرار دارد که وقتی کرنل بطور کامل و صحیح Load شد اجرا می شود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Init مادر تمام پراسس های سیستم عامل گنو لینوکس است و زیر ساختی را برای سرویس های سیستم عامل فراهم می کند که بتوانیم سرویس ها را Stop و یا Start کنیم و آنها را پیکربندی بکنیم . فایل اسکریپت هایی که در دایرکتوری /etc/init.d/ قرار دارند همان سرویس های سیستم عامل گنو لینوکس هستند که به دستورات دستورات Start ، Stop و حتی Reload ( در صورتی که پشتیبانی کند ) پاسخ می دهد تا مدیریت شوند . این اسکریپت ها که در دایرکتوری /etc/init.d/ قرار دارند می توانند بصورت مستقیم فراخوانی شوند و یا توسط Trigger هایی که بصورت Symbolic link در مسیر /etc/rc?.d/قرار دارند فراخوانی می شوند .

دایرکتوری /etc/init/ شامل فایل های پیکربندی است که توسط Upstart مورد استفاده قرار می گیرد . Upstart یک Service Management Package جدید است که توسط توزیع Ubuntu و توزیع های بر پایه Ubuntu پشتیبانی می شود . همانطور که گفتیم ، فایل های موجود در دایرکتوری /etc/init/ یکسری فایل های پیکربندی هستند که به Upstart می گویند که چگونه و چه زمانی پیکربندی های سرویس ها را Start ، Stop و یا Reload کند و حتی در مورد وضعیت یا Status سرویس ها کوئری بگیرد .

همانطور که مستحضر هستید سیستم عامل Ubuntu در حال حاضر از ساختار Upstart استفاده نمی کند و اسکرپیت های نوشته شده با ساختار SysVinit به عنوان یک لایه Compatibility توسط سرویس Upstart پشتیبانی می شوند . توجه کنید که از سال 2006 به بعد توزیع Ubuntu از ساختار Upstart استفاده می کرد ( از نسخه 14.04 ) اما قبل از سال 2006 خانواده Ubuntu از SysV استفاده می کردند. تا نسخه 14.04 سیستم عامل Ubuntu و خانوده اش از Upstart استفاده می کردند. Upstart تا سال 2019 در خانواده Ubuntu پشتیبانی می شود و در خانواده CentOS تا سال 2020 پشتیبانی می شود.


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : linux.tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات