محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

معرفی 4 جایگزین پروتکل iSCSI که باید بشناسید

قبلا در خصوص اینکه iSCSI چیست در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم ، iSCSI چندین سال طول کشید تا توانست خودش را در کنار FC مطرح کند و مورد استقبال قرار بگیرد اما در نهایت امروزه اکثر دستگاه و تجهیزاتی که ما در شبکه استفاده می کنیم قابلیت استفاده کردن از پروتکل iSCSI را دارند. اما ما جایگزین هایی برای این پروتکل نیز داریم که می توانیم آنها را نیز استفاده کنیم. بدون شک امروزه iSCSI محبوب ترین پرتکل انتقال داده ها بر روی شبکه های IP است اما جایگزین هایی نیز برایش وجود دارد که از آن جمله می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. Fibre Channel Over IP یا FCIP : این پروتکل به Fibre Channel Tunneling هم معروف است و این امکان را فراهم می کند که داده های بین چندین SAN Storage بتوانند بر روی شبکه های مبتنی بر IP منتقل شوند. این پروتکل در زمانهایی بسیار کاربردی است که مراکز داده شما در مناطق مختلف جغرافیایی قرار دارند و می خواهید اطلاعات بر روی هر دوی آنها وجود داشته باشد. برای پیاده سازی Hot site یا Warm site هم می توان از این پروتکل استفاده کرد.
  2. Internet Fiber Channel Protocol یا iFCIP : از این پروتکل می توان به عنوان یکی از جایگزین های پروتکل FCIP نام برد که فناوری های SCSI و شبکه های FC را در کنار هم قرار داده است و بر روی اینترنت هم می تواند سرویس دهی کند.
  3. Fiber Channel Over Ethernet یا FCoE : این پروتکل بصورت رسمی فعالیت خودش را از سال 2009 شروع کرد و توسط شرکت سیسکو معرفی شد و سایر شرکت ها نیز بالطبع به سمت استفاده از آن رفتند. این پروتکل به این دلیل ایجاد شد که بتواند شبکه های اترنت را به گونه ای مناسب طراحی کند که بتوانیم داده های خودمان را با سرعت بیشتر بر روی شبکه های Ethernet منتقل کنیم و تا جاییکه می توانیم به جای استفاده از فیبر نوری از Ethernet استفاده کنیم. در واقع از FCoE به عنوان جایگزین Fiber Channel در شبکه های غیر فیبری نام برده می شود. اما به ندرت از این تکنولوژی به جای FC استفاده می شود.
  4. ATA Over Ethernet یا AoE : این نیز یکی دیگر از پروتکل های Ethernet SAN است که بصورت تجاری به فروش می رسد و شرکت Coraid بصورت ویژه به آن پرداخته است. AoE چیزی شبیه به iSCSI عمل می کند با این تفاوت که به جای اینکه دستورات SCSI را به دستورات TCP//IP تبدیل کند مشابه همین کار را برای درگاه و تکنولوژی Advanced Technology Attachment یا ATA انجام می دهد ، البته مکانیزم کاری AoE ساده تر از iSCSI است. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

#ifcip_چیست #aoe_چیست #پروتوکل_fcip #scsi_چیست #پروتکل_های_جایگزین_iscsi #iscsi_چیست #جایگزین_پروتکل_iscsi #internet_fiber_channel_protocol_چیست #fibre_channel_over_ip_چیست #fcoe_چیست


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات