محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

setuid چیست؟ معرفی کاربرد دستور setuid در لینوکس به زبان ساده

قبل از اینکه بگیم اصلا کاربرد setuid چی هست باید بدونید که توی سیستم عامل های خانواده لینوکس و یونیکس ، بعضی اوقات برای اجرا کردن برخی برنامه ها ، ما باید اون برنامه رو فقط با دسترسی کاربر مالک یا Owner اجرا کنیم تا درست اجرا بشه ، خوب طبیعتا نمی تونیم بگیم هر موقع خواست چنین کاری کنه اولش هماهنگ کنه با کاربر مورد نظر ، به همین دلیل توی لینوکس ، یونیکس و خانواده BSD قابلیتی به نام setuid قرار داده شد که همین مشکل رو برطرف کنه یعنی این امکان رو به شما می ده که به کاربرها این دسترسی رو بدید که یک فایل یا دایرکتوری رو با دسترسی Owner یا مالک اون برنامه یا فایل اجرا کنند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

برای مثال برای اینکه درک بهتری داشته باشید همین برنامه passwd که اجازه می ده کاربر بتونه پسوردهاش رو عوض کنه مالکش کاربر root هست و اگر برای این برنامه setuid انجام نمی شد شما نمی تونستید به کاربر عادی اجازه تغییر پسورد رو بدید . به زبان ساده تر قابلیت setuid این امکان رو به شما میده که یک برنامه رو با سطح دسترسی های خاص مالک اون برنامه اجرا کنید . اما نکته مهمش هم این هست که این دسترسی بسیار محدود و موقتی تعریف میشه که فقط کار مورد نظر رو انجام بده . برای اینکه بتونید این دسترسی رو ببینید شما می تونید با دستور ls اینکار رو انجام بدید ، در مثال زیر ما بهتون نشون میدیم که برنامه passwd چطوری setuid شده :

ls -l /usr/bin/passwd

-rwsr-xr-x 1 root 54192 Nov 20 17:03 /usr/bin/passwd

خروجی بالا رو دیدید ؟ اون حرف s یعنی این فایل setuid شده ... در دوره آموزش لینوکس اسنشیالز بصورت اصولی در خصوص دستور SETUID صحبت می کنیم. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشهمحمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات