امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

معرفی 4 ایمیل سرور معروف لینوکسی که باید بشناسید

قبلا در خصوص MTA یا Mail Transfer Agent در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم. از در ابتدا لازم است تا دوباره یک تعریف از MTA یا Mail Transfer Agent یا " عامل انتقال ایمیل " داشته باشیم، MTA ها برنامه هایی هستند که میتوانند ایمیل ها را در سیستم عامل مدیریت کنند همچنین میتوانند ایمیل ها را دریافت کرده و آنها را بخوانند و ارسالشان کنند. در واقع MTA ها قادر به تجزیه و تحلیل پیام های ایمیل میباشند و میتوانند آنها را به سوی مقصد مورد نظر هدایت کنند. معروف ترین MTA های لینوکسی عبارتند از Postfix ، Qmail ، Exim و Sendmail. حال به معرفی جزئی تک تک این MTA ها میپردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

Sendmail یکی از قدیمی ترین و پیچیده ترین MTA های لینوکسی استکه پیکربندی آن از همه MTA ها در لینوکس دشوارتر است. امن کردن Sendmail نیز به مراتب از دیگر MTA های همنوع خود سخت تر میباشد. امروز از خود Sendmail به ندرت در سیستم های لینوکس استفاده میشود اما این را به خاطر داشته باشید که بسیاری از MTA های مبتنی بر لینوکس بر پایه و اساس Sendmail طراحی و نوشته شده اند. Sendmail برای محیط های پیچیده و سازمانی طراحی شده است.

وب سایت توسینسو

Qmail ساخته شد تا جواب پیچدگی ها و ناامنی های Sendmail را بدهد. Qmail یکی از امن ترین MTA های لینوکسی میباشد که تاکنون هیچ باگ امنیتی در آن کشف نشده است. Qmail با Sendmail سازگاری بسیاری زیادی دارد و همچنین ماژولار نیز میباشد. سازنده Qmail ادعا دارد که دومین MTA مشهور دنیا Qmail میباشد. نکته اینکه Qmail از لایسنس GPL استفاده نمیکند و از این رو یک نرم افزار آزاد به شمار نمیرود و یک نرم افزار Public Domain است.

وب سایت توسینسو

Exim سعی بر عمومی و همگانی بودن و انعطاف پذیر بودن را به همراه دارد. این MTA امکانات زیادی نظیر چک کردن ایمیل های دریافتی ، قابلیت تعریف کردن ACL ، و همچنین پشتیبانی از پروتکل های احرازهویت مختلف را نیز دارد. Exim بصورت ذاتی برای سیستم عامل های خانواده Debian طراحی شده است. جدیدترین نسخه Exim نسخه 4.89 میباشد.

وب سایت توسینسو

Postfix یکی از MTA های جدید ، سریع ، مشهور و پر استفاده در اکثر توزیع های سیستم عامل لینوکس میباشد. یکی از مزیت های مفید Postfix این است که پیکربندی آن آسان تر است و میتواند یک ضرب در شبکه های Multi Domain راه اندازی شود. ناگفته نماند که Postfix از رمزنگاری نیز پشتیبانی میکند.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات