امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش تغییر نام کارت شبکه های دومین با گروپ پالیسی : NIC Name

در این نکته میخواهیم به شما نحوه تغییر دادن نام کارت شبکه های کامپیوتر های جوین شده به دومین را با ایجاد یک batch script ساده آموزش دهیم. برای این کار ابتدا وارد کنسول GPMC شده و یک GPO برای Computerهایی که عضو آن OU هستند ایجاد کنید و یک نام مناسب به آن اختصاص داده و بعد از ویرایش آن مسیر زیر را طی کنید :
مرحله اول :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Computer Configurations -> Policies -> Windows Settings -> Scripts -> Startup


بعد از دابل کلیک روی گزینه Startup همینجا دست نگه دارید! حالا RUN را باز کرده و وارد مسیر زیر شوید :
مرحله دوم :

\\server name\netlogon


بدیهی است که به جای server name باید نام کامپیوتر سرور خود را وارد کنید. خب بعد از وارد شدن به فولدر netlogon همانجا یک فایل به اسم مثلا script1 ایجاد کنید و دستور زیر را در آن وارد کنید :
مرحله سوم :

netsh interface set interface name = "Ethernet1" newname = "NIC-1"


خب ما در دستور فوق نام کارت شبکه کلاینت هایمان که Ethernet1 هست را میخواهیم NIC-1 بگذاریم. فایل را با پسوند bat. ذخیره کرده تا به یک batch file اجرایی تبدیل شود. حال نوبت آن است تا مسیر UNC فایل اجرایی مان را به Startup Script معرفی کنیم. به مرحله اول بازمیگردیم و بعد از زدن گزینه Add مسیر UNC فایل را مانند قالب زیر معرفی میکنیم :
مرحله آخر :

\\server name\netlogon\fileName.bat

 

کار تمام است. بعد از اجرا کردن دستور gpupdate /force و با یکبار ریستارت شدن نام کارت شبکه کامپیوتر های کلاینت تغییر خواهد کرد. ITPRO باشید

نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام نویسنده و منبع دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات