تفاوت IMAP و POP3 در چیست؟ مقایسه پروتکل ایمیل IMAP و POP3

در مقاله قبل به SMTP اشاره کردیم و گفتیم که چی هست، داستانش چیه و کجا کاربرد داره. در مقاله پیش رو به دو موضوع POP3 و IMAP می پردازیم. POP3 که مخفف عبارت Post Office Protocol 3 هست در کنار پروتکل SMTP در سرویس های میل مورد استفاده قرار می گیرد. اما دقیقاً چه عملی را انجام می دهد؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ما گفتیم که SMTP ارسال ایمیل ها را بر عهده دارد و می تواند دریافت هم انجام دهد اما از آنجاییکه ضعف های زیادی را در بر می داشت در نتیجه هیأت ژوری تصمیم را برآن داشت تا از پروتکل دیگری برای دریافت ایمیل بهره بگیرد و آن چیزی نبود جز POP3 ! هر وقت اسمش میاد ناخودآگاه یاد پاپ کورن می افتم! این نیز بگذرد! :)

اما پف فیل ما چه عملی را انجام می دهد؟ عذر خواهی می کنم POP3 چه عملی را انجام می دهد؟ POP3 توانایی این را دارد که علاوه بر دریافت ایمیل اونها رو هم مدیریت کند مانند ایجاد فولدر ، دسته بندی و از این دست موارد آن هم نه در سرور بلکه در سیستم خود کلاینت! بله تمامی تنظیمات در سیستم کلاینت ذخیره می شوند و از هارد دیسک خود سیستم بهره می برند.

پس درنتیجه اگر احیاناً سیستم کلاینت پرواز کرد و به دیار باقی شتافت تمامی اطلاعات تا قبل از دوهفته گذشته از بین خواهد رفت! چرا دو هفته؟ چون به صورت پیش فرض ایمیل های مربوط به دو هفته اخیر در سرور ایمیل هم باقی می ماند و اگر دوباره اکانت را بسازید می بینید که این دو هفته گذشته سینک خواهد شد! البته می تونید این مدت زمات رو بیشتر یا کمتر کنید.

این پروتکل به صورت مرسوم از پورت 110 بهره می برد.حالا IMAP چیست؟ چه موجودی است؟ در پاسخ باید گفت موجودی دوست داشتنی است! :) IMAP تمامی کارهایی که POP3 انجام می دهد را IMAP هم انجام می دهد منتها در سمت سرور. یعنی وقتی کاربر بیاد فولدر درست کنه یا ایمیلی دریافت کنه همگی روی سرور باقی می ماند و اگر شما دوباره اکانت شخص کاربر را تعریف کنید این ایمیل ها دوباره با سرور همگی اونها سینک خواهد شد. در این بین برای اینکه کاربر به تمامی ایمیل ها دسترسی داشته باشد و مدام نیاز به سینک شدن با سرور را نداشته باشد یک نسخه از ایمیل ها و تنظیمات در سیستم کلاینت نیز قرار می گیرد


احسان علیزاده
احسان علیزاده

حدود نه سال در زمینه IT و حدود دو سال در زمینه شبکه فعالیت مستمر دارم. تا کنون بیش از 50 مقاله در نشریات مختلف به چاپ رسوندم و بیش از 100 مقاله تألیفی در زمینه IT در وب گاه های فناوری اطلاعات و بیش از 1000 ریپورتاژ خبری در زمینه فناوری اطلاعات داشته ام. NET+ , MCITP , MCSE 2012 , VCP6-DCV HP-Solutions , NSA , CCNA R&S , CCNP R&S&T , Kerio Kontrol

نظرات