حجت رستمی
دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

Cloud Audit چیست؟ معرفی مفهوم ممیزی ابری به زبان ساده

Cloud Audit یا ممیزی ابر اشاره به قرار داد امنیتی سیستم های مبتنی بر ابر است که دارای یک ساختار استاندارد و مشخص بوده و آن را با نام CSA میشناسیم که مخفف کلمات Cloud Security Alliance میباشد. گروه کاری که به صورت اتوماتیک کار حسابرسی را در شبکه انجام میدهد. که شامل مواردی همچون ارزیابی و تضمین محیط هایInfrastructure as a Service (IaaS) و Platform as a Service (PaaS) و Software as a Service (SaaS) میباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در موارد دیگری به عنوان راهکاری برای کنترل مشخصات ارائه دهندگان ابزار ها و محیط های cloud computing به حساب می آید که دارای یک طراحی عالی برای ساده کردن فرایند اتوماتیک حسابرسی شبکه می باشد.این ابتکار جالب برای اولین بار توسط آقای Christofer Hoff از شرکت سیسکو مطرح شد و در ادامه به وسیله پرسنل حرفه ای شرکتهای درگیر در cloud computing شامل فروشندگان ابزارهای محیط ابر ، ارائه دهندگان پلت فورم ابر ، مشاوران و کاربران عمومی و بازرسان پیگیری و تکمیل شد.

با استفاده از کد های رمز نگاری مدل A6 زیر بنای امنیتی آن پی ریزی شد و در ادامه شاهد به وجود آمدن طرحی جامع شامل داده ها و اطلاعاتی در مورد کارایی محیط ابر، امنیت ، و اطمینان از قابل دسترس بودن سرویس های ارائه شده در ابر برای تمامی ساعات شبانه روز را به صورت سیستماتیک به همراه جزئیات دقیق برای مشترکان ابر را به وجود آورد. که از این جرئیات برای ارائه اتوماتیک داده های آماری با توجه به کارایی و امنیت شبکه ها در محیط ابر استفاده شد که در قالب یک فرایند استاندارد امکان آنالیر و مقایسه را برای اعمال محاسباتی را به وجود آورد. امتیاز بزرگ Cloud Audit در صرفه جویی هزینه های سازمان های کوچک و بزرگ میباشد زیرا که در کمترین زمان ممکن داده های خود را به صورت اتوماتیک به روزرسانی کرده و گزارش های لازم را نیز به سادگی فراهم می کند.


حجت رستمی
حجت رستمی

دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده علاقه مند به یادگیری active شبکه

نظرات