حجت رستمی
دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

PaaS چیست ؟ به زبان ساده

در ابتدا باید عنوان کنم که PaaS مخفف کلمات Platform as a Service به معنی یک پلت فرم به عنوان یک سرویس می باشد. اما برای به دست آوردن مفهومی که می خواهیم از آن برداشت کنیم ابتدا باید تعریفی از پلت فورم ابر و نحوه مدیرت بر آن را داشته باشیم که اشاره به نرم افزار ها و برنامه های کاربردی دارد که میتوان از آنها در یک محیط متشکل از ابزار ها و خدمات cloud، که در یک محیط منطقی و انتزاعی قابلیت اجرا را داشته باشد استفاده کرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

و از نظر مدیریت platform با استفاده از ابزار های تخصصی امکان مدیریت بر محیط های خصوصی ، عمومی و یا ترکیبی ، گزینه های مختلف موجود در ابر فراهم شود. حال به راحتی می توان فهمید که PaaS یک سری بستر های نرم افزاری بوده و توسط ارائه دهندگان خدمات ابر به عنوان یک سرویس میزبانی در جهت تسهیل به کارگیری برنامه های کاربردی و انواع نرم افزار های سازگار در محیط ابر با هزینه های بسیار پایین حتی در بعضی موارد در حد رایگان و بدون درگیر شدن کاربر استفاده کننده با پیچیدگی های لایه های سخت افزاری و نرم افزاری خواهد بود و به شما امکان توسعه نرم افزار های خود را خواهد داد.

و با توجه به این مطلب اصلی ترین مشکل خدمات PaaS که امروز وجود دارد. پیاده سازی یک برنامه کاربردی با استفاده از پلت فرم های اختصاصی خواهد بود به این معنی که شما باید اقدام به ارائه برنامه هایی بکنید که قابلیت سازگاری با محیط ابر مورد نظر ارائه شده توسط یک شرکت خاص را داشته باشد و همچنین کاربران به راحتی بتوانند با دسترسی به آن برنامه های خود را اجرا کنند. و از همین نکته نظر است که یک فرایند رقابتی بین شرکت های استفاده کننده از گزینه های ترکیبی ابر برای ایجاد راه حل های دقیق تر در هر بخش از معماری کسب و کار و یا برای هر فرآیند منحصر به فرد دیگر، آغاز می شود.

اگر چه سیستم PaaS ابر از فروشندگان مختلف ممکن است ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود را داشته باشند، اما به طور معمول،در این سیستم شما شاهد ویژگی های مشابه، از جمله رابط های کاربری معمول برای افراد ، منابع ذخیره سازی اطلاعات برای ابر و سیستم های اندازه گیری خدمات و ابزارهایی برای بهینه سازی حجم کار خواهید بود. اما استراتژی های مدیریت ابر به طور معمول در سیستم PaaS شامل وظایف متعددی از جمله نظارت بر عملکرد برنامه های کاربردی ، زمان پاسخ دهی، زمان تاخیر، امنیت و رعایت حسابرسی داده ها و خدمات موجود در ابر و نظارت بر بازیابی اطلاعات در حوادث احتمالی و احتمال موفقیت برنامه های در حال کار و همچنین جمع آوری ابزارهای مدیریت ابر انعطاف پذیر و مقیاس پذیر به عنوان استراتژی محاسبات ابری در نظر گرفته خواهد شد.


مفهوم PaaS در cloud computing


اما نمونه هایی واقعی از سرویس PaaS که این امکانات را برای شما در قالب پلتفورم های ابر در اختیار می گذارند به دو مورد معروف آن میتوان اشاره کردGoogle AppEngine و Force.com که در این قالب طراحی و ارائه شده اند . در مورد Google AppEngine باید بگویم که خیلی زحمت جستوجوی آن در وب را ندهید زیرا با پیغام خطای 403 رو به رو خواهید شد که پیامی به این مضمون دارد ، شما در کشوری زندگی میکنید که کلاینت مورد استفاده تان اجازه دسترسی به این سیستم را ندارد.

اما برای آشنایی شما دوستان عزیز با این سرویس خدماتی گوگل باید عرض کنم که. این سیستم با نام موتور برنامه در سایت گوگل امکان اجرای برنامه‌های تحت وب و یا برنامه های نیازمند به سرور را در خود اینترنت می‌دهد . در مورد Force.com هم باید بگویم که به راحتی میتونید به وب سایت مربوطه متصل بشید و از امکانات مختلف آن اطلاع کسب نموده و در صورت توان استفاده کنید. در دوره آموزش نتورک پلاس و در قسمت معرفی ماهیت پردازش ابری به بررسی این مفاهیم می پردازیم.


حجت رستمی
حجت رستمی

دانشجوی رشته شبکه و متخصص Passive

دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده علاقه مند به یادگیری active شبکه

نظرات