امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش رفع خطای The User Profile Service failed the logon ویندوز

زمانی که شما توسط یک پروفایل کاربری Temporary یا موقتی به ویندوز 7 و یا Vista لاگین می کنید با پیغام خطای زیر روبرو می شوید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
The User Profile Service failed the logon. User profile cannot be loaded.

بعضی از اوقات ویندوز ممکن است به صورت صحیح پروفایل کاربری شما را نتواند بارگزاری کند برای مثال زمانی که شما در حال لاگین به ویندوز هستید آنتی ویروس شما سیستم تان را اسکن می کند و باعث این مشکل می شود. قبل از اینکه مراحل زیر را برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید پیشنهاد می کنم یکبار سیستم را Restart کنید و مجددا به سیستم لاگین کنید. اگر Restart کردن سیستم مشکل را رفع نکرد به سراغ راهکار های معرفی شده در زیر بروید ...

نکته : قبل از اینکه به سراغ راهکار های زیر بروید حتما با کاربری که عضو گروه Administrator هست به سیستم لاگین کنید و یا اینکه سیستم را Restart کنید و وارد محیط Safe mode شوید و با کاربر Administrator پیش فرض به سیستم لاگین کنید.

راهکار اول : تعمیر کردن پروفایل کاربری

نکته مهمی که در خصوص این راهکار باید به شما عرض کنم این است که یا به دقت این مورد را انجام دهید و یا اینکه یک Backup از تنظیمات Registry بگیرید و سپس این راهکار را انجام دهید. زیرا تنظیمات Registry بسیار حساس است و اگر اشتباهی در حین تغییر دادن کلید های رجیستری پیش بیاید سیستم با مشکلات جدی مواجه می شود. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید :

1. ابتدا RUN را باز کنید و تایپ کنید Regedit و به مسیر زیر بروید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

2. کلید های رجیستری که اول اسمشان با S-1-5 را پیدا کنید و در سمت راست روی کلید رجیستری ProfileImagePath دابل کلیک کنید و مطمئن شوید که پروفایل کاربری تان مربوط به همین کلید رجیستری است.

برطرف کردن خطای The User Profile Service failed the logon هنگام لاگین به ویندوز 7

3. اگر دو کلید رجیستری پیدا کردید که با اسمشان با S-1-5 شروع می شود روی کلیدی که طولانی ترین اسم را دارد و پسوند آن bak. نیست راست کلیک کنید و Rename را بزنید و پسوند آنرا به ba. تغییر بدهید.

برطرف کردن خطای The User Profile Service failed the logon هنگام لاگین به ویندوز 7

4. حالا روی کلید رجیستری که پسوند آن bak. است را Rename کنید و پسوند bak. را بردارید.
برطرف کردن خطای The User Profile Service failed the logon هنگام لاگین به ویندوز 7

5. حالا روی کلید رجیستری که پسوند آن ba. است راست کلیک کنید و Rename را بزنید و پسوند آنرا به bak. تغییر دهید.

  • نکته : اگر یک کلید رجیستری داشتید که اول اسم آن با S-1-5 شروع می شود و پسوند آن bak. است را Rename کنید و پسوند را حذف کنید.

6. روی پوشه ای که پسوند bak. را ندارد کلیک کنید و در سمت راست روی کلید RefCount دابل کلیک کنید و مقدار صفر را در قسمت Value data تایپ کنید.
7. روی پوشه ای که پسوند bak. را ندارد کلیک کنید و در سمت راست روی کلید State دابل کلیک کنید و مقدار صفر را در قسمت Value data تایپ کنید.
8. از تنظیمات Registry خارج شوید و سیستم را یکبار Restart کنید.
9. حالا مجددا با یوزر اکانت خود لاگین کنید.

راهکار دوم : لاگین به ویندوز و کپی کردن اطلاعات پروفایل کاربری به پروفایل کاربری جدید

همانطور که از عنوان این راهکار نیز مشخص است با یک یوزر اکانت جدید به ویندوز لاگین کنید و اطلاعات پروفایل کاربری قدیمی را داخل پروفایل کاربری جدید کپی کنید.

راهکار سوم : SID پروفایل کاربری که به مشکل خورده است را حذف کنید

در این راهکار از Registry باید کمک بگیریم. باز هم به شما اکیدا پیشنهاد می کنم که ابتدا یک Backup از Registry بگیرید بعد این کار را انجام دهید. مراحل زیر را انجام دهید :

1. در RUN تایپ کنید sysdm.cpl و اینتر را بزنید.
2. در پنجره System Properties به تب Advanced بروید.
3. در قسمت User Profiles روی Settings کلیک کنید.
4. حالا روی پروفایلی که میخواید آنرا پاک کنید کلیک کنید و دکمه Delete را بزنید.
5. در RUN تایپ کنید Regedit و اینتر را بزنید.
6. به مسیر زیر بروید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

روی SID ای که میخواهید آنرا حذف کنید راست کلیک کنید و روی گزینه Delete کلیک کنید.
7. یکبار Logoff کنید و مجددا Login کنید و یک پروفایل جدید بسازید.

نکته 1 : این خطا همچنین ممکن است زمانی بوجود بیاید که پالسی Do not logon users with temporary profiles در Group Policy تنظیم شده باشد.
نکته 2 : این خطا همچنین ممکن است زمانی بوجود بیاید که پروفایل کاربر بصورت دستی حذف شده باشد. زمانی که این کار انجام شود SID پروفایل حذف نمی شود و این باعث بروز این خطا می شود.
نکته 3 : اکیدا به شما پیشنهاد می کنم که پروفایل کاربری را بصورت عادی پاک نکنید بلکه از طریق راهکاری که ارائه دادیم این کار را انجام دهید. زیرا این SID پروفایل است که اول از همه باید پاک شود نه خود پوشه پروفایل کاربر. چون اگر SID باقی بماند ویندوز سعی می کند با کلید رجیستری ProfileImagePath پروفایل را Load کند و از آنجا که پروفایلی وجود ندارد شما با خطای the profile cannot be loaded روبرو می شوید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات