امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

چیپ چیست؟ معرفی Chip یا تراشه الکترونیکی

Chip چیست؟ چیپ کامپیوتری چیست؟ Chip الکترونیکی چیست؟ مدار های دیجیتال با مدار های مجتمع یا Integrated Circuits یا به اختصار IC ساخته میشوند. یک مدار مجمتع یا همان IC یک کریستال کوچک نیمه هادی بنام تراشه یا Chip است که قطعات الکترونیکی را برای گیت های دیجیتال در خود دارد. اتصالات داخل Chip مدار مورد نیاز را بوجود می آورد. تراشه در داخل یک محفظه از جنس پلاستیک و یا سرامیک جاسازی میشود و اتصالات آن با سیم های طلایی نازک به پایه های خارجی جوش داده میشود تا IC بوجود آید. تعداد پایه ها ممکن است از 14 پایه در بسته های کوچک تا 100 پایه یا بیشتر در بسته های بزرگتر تغییر کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

چیپ چیست؟ معرفی Chip یا تراشه الکترونیکی

به طور معمول در روی یک سطح از یک Chip اندازه یک ترانزیستور در هر اینچ یک هزارم فضای هر اینچ را اشغال میکند. اصطلاحات Chip یا تراشه، Microchip، مدار مجمتع یا IC و Silicon chip به یک معنی میباشد. بیشتر IC های Chip ها یا تراشه ها شامل توابع منطقی دیجیتال هستند که برخی از آنها آنالوگ و برخی دیگر ترکیبی از آنالوگ و دیجیتال هستند. به عنوان مثال تراشه های دیجیتال در پردازنده های کامپیوتر یا همان CPU ها، حافظه های RAM و سایر دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده قرار میگیرند. همانگونه که گفته شد یک Chip میتواند شامل هزاران و حتی میلیون ها عدد ترانزیستور باشد و ابعادی معادل 116 اینچ در 130 اینچ مربع را دارا میباشند.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات