سعید خلیفی
متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش تغییر نام کاربر و نام شرکت در ویندوز در لایسنس

زمانی که ویندوز را نصب می کنید، میتوانید انتخاب کنید که به اسم چه فرد و چه شرکتی (Name & Organization) ویندوز خود را ثبت (Register) کنید. اما گاهی پیش می آید که از CD های از قبل آماده شده برای نصب ویندوز استفاده می کنید که در این صورت، انتخاب اسم کاربر و همچنین اسم شرکت با شما نخواهد بود. اگر این کامپیوتر خانگی و شخصی باشد، همخوان نبودن اسم کاربر و اسم شرکت با اسم شما و اسم شرکت شما، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ولی تصور کنید زمانی که شما را به عنوان مدیر شبکه در جایی استخدام می کنند و شما قصد دارید که این نام ها را یکپارچه کنید و به اسم شرکت خود تغییر دهید. یا زمانی را تصور کنید که شرکت شما، شرکت دیگری را خریداری کرده است و شما کار ملحق کردن کامپیوتر های آن شرکت را به شبکه خود، عهده دار هستید.

یا تصور کنید شرکت شما تعدادی کامپیوتر کارکرده خریداری کرده است یا اصلا شرکت شما، اسم خود را تغییر داده است. قطعا شما نمی توانید مجددا ویندوز را روی همه کلاینت ها نصب کنید. این نکته را هم میدانید که نرم افزارهایی که روی کامپیوتر های شرکت خود نصب می کنید، تحت همان اسم کاربر و اسم شرکت ثبت (Register) می شوند. سوالی که از خود می پرسید این است که "چطور اسم کاربر و اسم شرکت را در ویندوز تغییر دهم"

به این نکته اشاره کنم که برای مشاهده اسم کاربر و اسم شرکت کافیست Run و یا Command Prompt را باز کرده و عبارت "winver" را تایپ کرده، سپس کلید Enter را فشار دهید. winver مخفف دو کلمه Windows Version می باشد. (همینطور برای باز کردن Command Prompt، از منوی استارت Run را باز کرده و هبارت cmd را تایپ کنید، سپس Enter را فشار دهید)

وب سایت توسینسو

اکنون برای تغییر اسم کاربر و اسم شرکت، کارهای زیر را انجام دهید:

1- Run را باز کنید و عبارت regedit را تایپ کنید تا وارد Registry شوید.

2- سپس به شاخه زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

3- در اینجا 2 کلید با ارزش DWORD و به نام های زیر مشاهده می کنید:

RegisteredOwner
RegisteredOrganization
وب سایت توسینسو

4- RegisteredOwner معرف نام کاربر بوده و RegisteredOrganization معرف نام شرکت می باشد. کافیست روی هر کدام از اینها، دو بار کلیک کنید و نام مورد علاقه خود را وارد نمایید.

البته در صورتی که بخواهید این کار را برای کامپیوترهای داخل شبکه خود انجام دهید، کافیست این تغییرات را از طریق Group Policy در شبکه حود اعمال کنید.


نظرات