محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

چگونه فلش مموری که Write Protect شده است را فرمت کنیم؟

خاطرم هست زمانیکه از فلاپی دیسک استفاده می کردم یک کلید روی فلاپی دیسک قرار داشت که اگر آنرا دستکاری می کردیم دیگر قادر به نوشتن اطلاعات بر روی این دیسک نبودیم . این موضوع بر روی برخی از ساختارهای حافظه شما که در حال حاضر استفاده می کنید نیز وجود دارد اما نه به این شکل فیزیکی ، برخی از حافظه های فلش امروزی و دستگاه های USB سویچ هایی دارند که آنها را Write Protect می کند

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بدین معنا که شما دیگر نمی توانید هیچ فایلی را از روی آنها حذف کنید و یا چیزی را نمی توانید به آنها اضافه کنید. علاوه بر اینها شما دیگر قادر نخواهید بود این دیسک ها را Format کنید ، حتی دیگر با ابزارهای خط فرمان و ویندوز نمی توانید این دیسک را از حالت Write Protect در بیاورید برای اینکه هیچ سویچ فیزیکی وجود ندارد که بتوانید از آن استفاده کنید. معمولا شما زمانیکه یک Disk به حالت Write Protect دارید با خطاهای زیر مواجه می شوید :

آموزش رفع مشکل Write Protected فلش و فرمت نشدن

Can not copy file - The disk is write protected
Remove the write-protection or use another disk

در این آموزش قصد داریم به شما روش هایی که می توانید از طریق آنها دیسک ها و حافظه هایی که در حالت Write Protect قرار گرفته اند را به حالت عادی برگردانید و آنها را Format کنید. روش های متنوعی برای اینکار وجود دارد که از Format کردن حافظه و برداشت قابلیت Write Protection می توان نام برد. توجه کنید که در این روش هیچگونه تضمینی برای انجام شدن درست مراحل و کار کردن مجدد حافظه شما وجود ندارد و شما باید با ریسک خود اینکار را انجام دهید. ممکن است دیسک حافظه یا USB شما بصورت فیزیکی دچار مشکل شده باشد که راهکاری برای این مورد وجود ندارد ، در این حالت فقط می توانید دست به دعا ببرید و امیدوار باشید که دیسک شما با روش های زیر درست شود.

حذف Write Protection از طریق دستکاری کلید های رجیستری

خوب در هر نسخه ای از ویندوز بعد از ویندوز XP وارد رجیستری شوید ، اینکار را می توانید با وارد کردن کلمه Regedit در Run انجام دهید ، بعد از وارد شدن به محیط رجیستری به مسیر زیر بروید :

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies
آموزش رفع مشکل فرمت نشدن فلش یا برداشتن Write Protection

در قسمت سمت راست کنسول Regedit بر روی مقدار WriteProtect دوبار کلیک کنید. مقدار Value را از یک به صفر تغییر دهید و بر روی OK کلیک کنید. رجیستری را ببندید و کامپیوتر خود را Restart کنید. بعد از اینکه کامپیوتر مجددا راه اندازی شد USB Drive خود را مجددا به سیستم متصل کنید و امیدوار باشید که دیگر در حالت Write Protect قرار نداشته باشد. شما هم اکنون می توانید براحتی با راست کلیک کردن بر روی درایو مورد نظر و انتخاب گزینه Format دیسک مورد نظر خود را Format کنید. اگر نتوانستید پوشه ای به نام StorageDevicePolicies در محل مورد نظر در رجیستری پیدا کنید می توانید آن را بصورت دستی ایجاد کنید و تمامی مراحلی که گفته شد را مجددا انجام دهید.

حذف Write Protection از طریق استفاده از دستور DiskPart

زمانیکه USB Drive شما به دستگاه متصل شده است ، وارد Command Prompt سیستم شوید. براحتی می توانید از طریق منوی استارت و نوشتن کلمه CMD وارد این صفحه شوید. در ویندوز XP کافیست در Run گزینه CMD را وارد کنید تا صفحه سیاه رنگ خط فرمان آن ظاهر شود. توجه کنید که CMD شما باید با دسترسی Administrator باز شود بنابراین بر روی آن راست کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید در غیر اینصورت در هنگام انجام عملیات با خطای access is denied مواجه خواهید شد. در ویندوز هشت براحتی با فشردن کلید ctrl+X می توانید گزینه CMD Administrator را انتخاب کنید. سپس به ترتیب دستورات زیر را در آن وارد کنید :

diskpart
list disk
select disk x که در اینجا ایکس شماره دیسک ای است که در حالت محافظت شده قرار دارد 
attributes disk clear readonly
clean
create partition primary
format fs=fat32 در اینجا می توانید فایل سیستم دیگری را نیز انتخاب کنید
exit

امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد ، در صورت بروز هرگونه ابهام در ادامه مسئله را مطرح کنید

  • چرا حافظه ها Write Protect می شوند؟

    دلایل متنوعی وجود دارد که برای مثال Write Protect شدن بصورت دستی توسط کاربر ، Write Protect شدن به دلیل ویروسی شدن فلش مموری ، Write Protect شدن به دلیل تخریب شدن سیستم عامل یا کلیدهای رجیستری و در نهایت Write Protect شدن به دلیل استفاده از رمزنگاری نادرست را می توان عنوان کرد.
  • ساده ترین روش برداشتن Write Protect از فلش چیست؟

    برای برداشتن Write Protection شما باید وارد منوی استارت شوید و Run را باز کنید و درونش کلمه Regedit را بزنید ، سپس در Registry Editor به دنبال WriteProtected بگردید و مقدار آن را با راست کلیک عدد صفر قرار بدهید تا مشکل برطرف شود ، این روش به همراه یک روش دیگر در مقاله آموزش داده شده است.

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات