محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Windows Server Backup جایگزین NTBackup ویندوز سرور شد

هنوز با گذشت بیش از 6 سال از ارائه ویندوز سرور 2008 برخی اوقات در سازمان ها و شرکت هایی که به عنوان کارشناس یا مشاور حضور پیدا می کنم کلمه ای به نام NTBackup را می شنوم. در فرآیند های بازرسی امنیت اطلاعات به عنوان یک سر ممیز شما باید Bakcup ها را بررسی کنید و در خصوص آنها سئوال کنید .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

با تعجب در یکی از همین فرآیند های ممیزی از یکی از مدیران شبکه پرسیدم که شما با استفاده از چه ابزاری از Database اکتیودایرکتوری خود Backup می گیرید و در پاسخ گفت از NTBackup ویندوز استفاده می کنیم ، تا اینجا مشکلی وجود نداشت تا اینکه نسخه ویندوز سرور و اکتیودایرکتوری را پرسیدم و متوجه شدم که نسخه موجود ویندوز سرور 2008 می باشد.

مشخص بود که مدیر این شبکه اصلا از اطلاعات موجود در ویندوز خود Backup ای نمی گرفته است ، زیرا چنین ابزاری به نام NTBackup دیگر در ویندوز سرور 2008 وجود ندارد و این ابزار صرفا در ویندوز سرور 2000 و 2003 وجود داشت. همچنان در خصوص این مورد از بنده سئوال می شود که چه اتفاقی برای NTBackup افتاد و چه چیزی جایگزین آن شد ؟

در ویندوز سرور 2008 دیگه چیزی به نام NTBACKUP وجود ندارد و دیگر این ابزار استفاده نمی شود و به جای آن یک ابزار ساده و راحت به نام Windows Server Backup که هم بصورت گرافیکی و هم بصورت دستوری در سیستم عامل ویندوز وجود دارد جایگزین شده است که براحتی شما می توانید از طریق این ابزار از فایل ها و فولدرهای خود بک آپ بگیرید .

نسخه گرافیکی این ابزار در تمامی نسخه های ویندوز سرور 2008 به غیر از نسخه core وجود دارد . در نسخه جدید این نرم افزار قابلیت های زیادی اضافه شده است با اینکه هیچ وقت این نرم افزار جایگزین نرم افزارهای بک آپ گیری معروفی مثل Symantec نمی شود اما به هر حال در نوع خودش هم ابزار مفیدی به حساب می آید ، سرعت بک آپ گیری در این نسخه ه به نسبت NTBackup افزایش پیدا کرده است .

بازگردانی اطلاعات یا همان ریکاوری هم سریعتر و راحت تر شده است ، شما می توانید به یکباره هم از فایل ها و هم از سیستم عامل بصورت کلی Backup تهیه کنید و بازگردانی آن نیز نسبتا ساده است . برنامه زمانبندی یا همان Scheduling نسبت به NTBackup بهبود پیدا کرده است و Backup گیری تحت شبکه نیز در نوع خودش بهبود نسبی پیدا کرده است .

در نسخه های قدیمی مثل NTBackup ساختار Backup گیری به صورت Disk To Disk بکار می رفت و این یعنی شما می توانستید مستقیما بر روی Tape نسخه پشتیبان تهیه کنید ، ساختار Bacup گیری Windows Server Backup به شکل Block Based Backup می باشد و شما طبیعتا هر کاری را که با یک فایل می توانید انجام دهید با فایل های Backup این نرم افزار نیز می توانید انجام دهید ، این ابزار به 4 قسمت اصلی تقسیم بندی می شود :

  1. Backup Management Console یا WBADMIN.MSC یا همان کنسول گرافیکی ابزار
  2. محیط کامند یا Command Line Interface یا همان WBADMIN.EXE
  3. سرویس بک آپ یا Backup Service با عنوان WBENGINE.EXE در حقیقت کار اصلی گرفتن بک آپ را انجام می دهد
  4. مجموعه ای از دستورات یا Cmd_let های مربوط به powershell

توجه کنید که این ابزار بصورت پیشفرض بر روی سیستم عامل ویندوز سرور 2008 نصب نشده است و شما بایستی بصورت دستی آن را نصب و راه اندازی کنید ، بر خلاف NTBackup که بصورت پیشفرض بر روی سیستم عامل نصب شده بود ، به Windows Server Backup در اصطلاح Block Level Backup نیز می گویند.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات