محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

vLockstep چیست؟ به زبان بسیار ساده

vLockstep یک تکنولوژی از شرکت VMware است که این امکان را به نرم افزارهای این شرکت می دهد که ورودی ها و رخدادهایی که بر روی یک CPU در یک ماشین مجازی انجام می شود را ضبط کند ، ضبط کردن این اطلاعات در تکنولوژی پیشرفته تری در VMware به نام Fault Tolerance کاربرد دارد. بعد از اینکه ورودی ها و رخدادهای ایجاد شدن بر روی Virtual Machine ثبت شدند ، آنها را به یک ماشین مجازی دیگر منتقل می کند و این امکان را می دهد که دو ماشین مجازی کاملا مثل هم ایجاد شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در اصطلاح فنی به VM اصلی Primary VM و به VM جانبی Secondary VM گفته می شود. vLockstep باعث می شود تمامی موجودیت هایی که در Primary VM وجود دارند عینا در Secondary VM هم وجود داشته باشند و این دو ماشین مجازی دائما با استفاده از این تکنولوژی در حال همگام سازی هستند. به محض اینکه اتفاقی برای ماشین اصلی بیوفتد ماشین جانبی می تواند بلافاصله و بدون به وجود آمدن هرگونه Downtime وارد مدار شود و شروع به سرویس دهی کند.

VLockstep چیست

به محض بروز مشکل برای Primary VM ماشین مجازی Secondary خودش را تبدیل به ماشین مجازی اصلی می کند و در همین حین شروع به ایجاد کردن یک Secondary VM دیگر در یک Host دیگر می کند تا همچنان Fault Tolerance را ایجاد کرده باشد. واژه Lockstep برگرفته ای از یک حرکت هماهنگ نظامی است که تاکید بر هماهنگی و یکپارچگی بین افراد را دارد. جالب اینجاست که تکنولوژی vLockstep اینقدر قوی است که حتی کلیک کردن Mouse را هم می تواند از Primary VM به Secondary VM منتقل کند.

به VM ای که Primary است Record VM و به VM ای که در آن نوشته می شود Replay VM گفته می شود. vLockstep تمامی فرآیند های ورودی به سیستم را ضبط می کند اما فقط و فقط فرآیندی های خروجی و نوشته شدن واقعی در Primary VM انجام می شود. vLockstep بایستی بر روی یک کارت شبکه اختصاصی با سرعت حداقل یک گیگابیت بر ثانیه پیاده سازی شود.برای راه اندازی vLockstep سری خاصی از CPU های شرکت Intel و AMD مورد نیاز است و ترجیحا هر دو سیستم Host باید دارای CPU های مشابهی باشند. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات