احمد جهلولی
متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش استفاده از Cloning در اکرونیس ( Acronis True Image )

این قابلیت باعث می شود کل هارد دیسک با سیستم عامل و برنامه های آن به یک هارد دیسک جدید منتقل شود. این قابلیت در مواردی که کاربر یک دیسکت جدید با ظرفیت بالا خریداری کرده یا قصد تعویض هارد دیسک دارد به کار می رود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. سناریو

سناریو

من یک کاربر عادی Windows 10 هستم که به دلایل کم بودن ظرفیت هارد دیسکم قصد خریداری یک هارد جدید دارم، ولی یک مشکلی دارم!!! سیستم عامل و برنامه ها و پروفایلم و غیره که در هاردیسک قدیمی هست را چکار کنم؟؟؟ راهی هست آنها را بدون مشقت به هارد دیسک جدید منتقل کنم؟؟؟

جواب : راهکار زیاده، ولی من می توانم با قابلیت Cloning یا Recovering your system to a new disk در Acronis True Image 2016 این کار انجام دهم... خب!!! بعد از خریداری هارد جدید آن را به سیستم متصل می کنم و عملیات Cloning را شروع می کنم. ولی قبل از شروع به این چنتا نکته توجه داشته باشید :

  • این عملیات باید بر روی یک Controller باشد برای مثال IDE or AHCI.
  • اطلاعات Clone شده را بر روی هاردهای external ذخیره نکنید. (چون نمی توان Bootableش کرد)
  • در این پروسه نمی توانید از هارد دیسکتهای که multiboot هستن استفاده کنید.
  • در این پروسه نمی توان از Dynamic Disk استفاده کرد.

نرم افزار Acronis را اجرا می کنم و به قسمت Tools می روم و گذینه زیر را کلیک می کنم

وب سایت توسینسو

بعد از انتخاب گذینه بالا کادری باز می شود و نوع انتقال اطلاعات را از شما می پرسد که ما گذینه Manual را انتخاب و next می کنیم

وب سایت توسینسو

دیسکت مبدا یا دیسکت قدیمی که قصد داریم اطلاعات آن را به دیسکت جدید منتقل کنیم را انتخاب می کنم

وب سایت توسینسو

دیسکت مقصد یا جدید را انتخاب و با کلیک کردن دکمه Next هشداری به شما می دهد (به شرطی که دیسکت جدید شما پارتیشن بندی و حاوی اطلاعات باشد) که تمامی اطلاعات و پارتیشنهای دیسکت جدید از بین می رود.

وب سایت توسینسو

گذینه اول تمام پارتیشنهای دیسکت مبدا را بدون هیچ تعقیری منتقل می کند. با انتخاب گذینه دوم هنگام انتقال پارتیشنها Acronis آنها را به Dynamic Disk تعقیر می دهد و غیر قابل Boot.

وب سایت توسینسو

با انتخاب گذینه اول تمام پارتیشنهای مبدا با همان Label and Size به دیسک جدید منتقل می شوند و فضای خالی دیسک جدید دست نخورد باقی می ماند.گذینه دوم مثل گذینه اول می باشد با این تفاوت که فضای خالی دیسک جدید را بین پارتیشنهای دیسک مبدا تقسیم می کند. اگر دیسکت جدید ظرفیت کمتری نسبت به دیسکت قدیمی دارد Acronis از Shrunk استفاده می کند.گذینه سوم هم این تعقیرات را بر عهده کاربر واگذار میکند. من گذینه سوم را انتخاب میکنم ببینم چه تنظیماتی دارم؟

وب سایت توسینسو

بعد از اعمال تعقیرات Accept کنید.

وب سایت توسینسو

در مرحله آخر با استفاده از دکمه Option می توانید از انتقال بعضی از فایلها و فولدرها جلوگیری کنید.بعد از انجام تنظیمات برای شروع عملیات Cloning دکمه Proceed را کلیک کنید.

موفق و پیروز باشید.


احمد جهلولی
احمد جهلولی

متخصص سرویس های مایکروسافت

Skilled Technologist with experience configuring computers, servers and peripheral devices to work within established company and security parameters. Adept at managing permissions, filters and file sharing. Devoted troubleshooter with deep understanding of system architecture and diagnostics.

نظرات