مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

SDK چیست؟ بررسی مفهوم Software Developement Kit

SDK چیست؟ Sdk مخفف Software development kit است و معنی آن بسته توسعه نرم‌افزار است. یک sdk مجموعه ای از برنامه‌ها و کتابخانه‌ها و ابزارهایی است که برای توسعه نرم‌افزار یا برنامه برای یک دستگاه مشخص و یا سیستم عامل مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. از sdk های معروف می‌توانJDK, android sdk و Mac OS X SDK و iPhone SDK را نام برد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

معمولاً SDK ها شامل یک محیط برنامه نویسی یا (IDE) هستند که به عنوان واسط اصلی برنامه نویسی عمل می‌کند و این محیط برنامه نویسی شامل پنجره ی برنامه نویسی، بخش خطایابی و ادیتور ویژوال می‌باشد که کاربران می‌توانند با استفاده از آن به صورت گرافیکی محیط برنامه خود(GUI) را طراحی کنند. همچنین برای زبان‌های کامپایلری IDE شامل یک کامپایلر هم خواهد بود تا برنامه نوشته شده را کامپایل کرده و از سورس کد یک برنامه اجرایی بسازد.

یکی از بخش‌های دیگری که در SDK ها وجود دارد نمونه کدهای برنامه نویسی است که یک سری مثال‌ها در مورد استفاده از کتابخانه‌های SDK به برنامه نویسان ارائه می کند. این مثال‌ها باعث می‌شوند که برنامه نویسان با استفاده از آن‌ها برنامه‌های متنوعی با کمک SDK بسازند. علاوه بر نمونه کد ها SDK ها مستندات استفاده از بخش‌های مختلف SDK را نیز ارائه می‌کنند که یک منبع بسیار خوب برای برنامه نویسان محسوب می‌شوند تا در هنگام پیش آمدن مشکل و یا خطا از آن استفاده کنند و به نوعی دفترچه راهنمای SDK باشد.

برخی از SDKها شامل ابزارهای گرافیکی متنوعی مانند دکمه ها و آیکن ها می‌باشد که می‌توان از آن‌ها در برنامه‌ها استفاده کرد. برای مثال در Android SDK آیکون ها و استایل ها و تم های مختلفی وجود دارد که برنامه نویسان می‌توانند در برنامه‌های خود از آن استفاده نمایند.شرکت های نرم افزاری برای اینکه پلتفرم خود را گسترش دهند و برنامه نویسان بیشتری از آن استفاده کنند معمولاً SDK های خود را به صورت رایگان در اختیار برنامه نویسان قرار می دهند. به همین دلیل برنامه نویسان می‌توانند به راحتی وارد سایت شرکت مورد نظر شوند و SDK مورد نیاز را دانلود کنند و برنامه نویسی را شروع کنند.

(بگذریم از شرکت های بی‌تربیتی مانند گوگل و اوراکل و اپل و … که SDK های خودشون رو برای ما ایرانی‌ها بستن). به خاطر اینکه SDK هر شرکت مخصوص آن است و با سلیقه آن شرکت توسعه داده شده است اگر یک برنامه نویس بخواهد در یک پلتفرم جدید شروع به برنامه نویسی کند باید مدتی را صرف خواندن مستندات SDK مورد نظر کند و مروری بر نمونه کدهای آن داشته باشد.با وب سایت tosinso همراه باشید.

نویسنده: مهدی عادلی فر

منبع: tosinso.com

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات