علیرضا عابدینی
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

13 نکته در روانشناسی رنگ وب سایت : چه رنگ وبسایتی بهتر است؟

تاثیر رنگ در جذب مخاطبان چقدر است؟ بازدید کنندگان وب سایت بیشتر چه رنگی را می پسندند؟ توجه به رنگ بندی صفحات، از نکات بسیار ویژه در طراحی سایت (پورتال داخلی و سایت بیرونی) محسوب میشه. بطوریکه هر رنگ بطور نامحسوس پیغامی رو برای مخاطب ارسال می کنه که می تونه موجب جذب کاربر، علاقمندی و اشتیاق و یا بی تفاوتی او بشه. لذا توجه به مقوله رنگ آمیزی و بهره برداری از رنگ های متفاوت در کنار یکدیگر تاثیر بسزایی در افزایش مخاطبان شما داره. صرف بکار بردن رنگ های شاد یا خنثی برای سایت دلیلی برای جذابیت بیشتر نیست.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. نکات مهم در روانشناسی رنگ

13 نکته در روانشناسی رنگ وب سایت : چه رنگ وبسایتی بهتر است؟

شما باید بسته به نوع کاربردی که برای وب تعریف کرده اید از رنگ های مورد نظر و در جاهای مربوط به خود استفاده کنید، بطور مثال نمی توان برای سایتی که برای کودکان طراحی می کنید از رنگ های تیره استفاده کنید و یا اینکه از رنگ های خاکستری و قهوه ای برای خانم ها، لذا با مد نظر گرفتن سن افراد، جنس افراد، هدف از طراحی و ... رنگ باید انتخاب و در جای خود استفاده گردد.

نتیجه اینکه : انتخاب رنگ باید با توجه به سه فاکتور مهم زیر تعیین گردد: کاربرد سایت(مخاطبان)، انتخاب رنگ های همخوان، توجه به انتخاب رنگ مورد نظر با توجه به نقطه ای از سایت که برای آن انتخاب کرده اید(صفحه، عنوان، موضوع و ... ).

نکات مهم در روانشناسی رنگ

 1. رنگ آبی و رنگ های مجاور آن احساس اعتماد را به مخاطب القا می کنند. این رنگ حس امنیت ، اعتماد ، مسئولیت پذیری ، سرما ، ایمان ، وفاداری رو به مخاطب القا می کند و از طرفداران زیادی هم برخورداره.در تجارت بمعنای ضمانت مالیه .(مثل بانک ها و موسسات مالی )
 2. رنگ قرمز و رنگ های مجاور آن موجب جلب توجه و جذب مشتری می شود. این رنگ حس توانایی ، هیجان ، احساسات شدید ، سرعت ، خطر و تهاجم رو به مخاطب القا می کند.(مثل فروشگاه ها )
 3. رنگ سفید برای پس زمینه و حس صداقت ، صمیمیت ، ملایمت را منتقل می کند و رنگ انرژی بخش است .
 4. رنگ سیاه برای متن روی یک پس زمینه روشن
 5. رنگ سبز احساس تندرستی، طبیعت، سلامت رو به افراد القاء می کنند.در تجارت بیانگر مقام و ثروت است.
 6. رنگ خاکستری حس اعتبار، نفوذ، خاص بودن، صمیمیت زیاد ، اعتبار و نفوذ و عملی بودن رو متنقل می کنه و در تجارت بمعنای سنت گراییه.
 7. رنگ صورتی نشان از ظرافت دارد (مناسب برای کودکان و بانوان).
 8. رنگ نارنجی حس سرزندگی، لذت و خوشگذرانی، تشویق کردن ، چالاکی و نیرو ، تحمل و بلند همتی را به مخاطب داده.
 9. رنگ زرد موجب افزایش تمرکز شده.در تجارت درخواست از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است
 10. رنگ قهوه ای حس تاثیر گذاری ، متانت ، توانگری مالی رو به مخاطب القاء می کند.
 11. رنگ بنفش نشان از وقار ، معنویت ، شاهانه بودن ، دارایی ، اعتبار و نفوذ و در تجارت بزرگ نشان دادن است .(مورد علاقه هنرمندان)
 12. رنگ طلایی حس گران بودن و پرستیژ است .
 13. رنگ نقره ای حس سرما و علمی بودن و اعتبار و پرستیژ را به مخاطب منتقل می کند.

علیرضا عابدینی
علیرضا عابدینی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم ، مدرس دوره های کامپیوتر ، مدیر فناوری اطلاعات و دارای گواهینامه های MCSA ، CCNA ، CEH و Network Plus و خوشحالم از اینکه می تونم دانشم رو در توسینسو به اشتراک بگذارم

نظرات