امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

آموزش پیدا کردن فایل های پر حجم در فایل سرور با اسکریپت پاورشل

در این نکته میخواهیم یک اسکریپت PowerShell بنویسیم که یک گزارش خوب و مفید از فایل هایی با حجم زیاد را در File Server مان را تهیه کند. مزیت انجام این کار در این است که میتوانید یک مدیریت خوب ابر روی ظرفیت فعلی فایل سرورتان در شبکه داشته باشید و فایل هایی که حجمشان رفته رفته بزرگتر می شود را شناسایی کنید. ما این کار را بوسیله نوشتن یک Script بسیار ساده PowerShell ای انجام میدهیم. در ابتدا وارد فایل سرورتان شوید و Powershell ISE را باز کنید و Script زیر را در آن تایپ کنید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
gci -path \\FS1\Shared -re -in * | 
?{ -not $_.PSIsContainer } | 
sort Length -descending | 
select -first 25 | Export-CSV -path c:\temp\largest_files_report.csv


بوسیله دستور gci که یک Alias برای دستور Get-ChildItem در PowerShell است به شما این امکان را میدهد که Item های (فایل ها و پوشه ها) موجود در مسیری که مشخص کردید را بدست می آورد و در خروجی به شما نشان می دهد. بوسیله پارامتر Path باید مسیر UNC Path پوشه Share شده را مشخص کنیم. not $_.PSIsContainer هم به این معناست که Attribute های فایل ها و پوشه ها را در خروجی نشان نده.

sort Length -descending نیز همانطور که از ظاهرش مشخص است به این معناست که سایز آیتم ها را بصورت کاهشی یا نزولی مرتب کن و نمایش بده. select -first 25 هم یعنی فقط 25 آیتم را در خروجی نشان بده. در نهایت با دستور Export-CSV و مشخص کردن یک مسیر با پارامتر Path خروجی این Script را به درون فایلی با فرمت CSV (فایل اکسل) میریزیم. خروجی به شکل زیر خواهد بود :

تهیه گزارش از فایل های با حجم بالا در File Server با استفاده از PowerShell

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات